70 obserwujących
341 notek
378k odsłon
  126   1

Polska PiS-owska i jej trudy na granicach

From Wikimedia Commons, the free media repository
From Wikimedia Commons, the free media repository
Z kolei Polska Agencja Kosmiczna POLSA rozważa wysłanie polskiej misji na Księżyc w celu poszukiwania surowców :)


Północ, północny wschód
Ważną decyzją była decyzja o zawieszeniu funkcjonowania umowy o zasadach małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską, która została podjęta przez polski rząd w 2016 r. W tym samym roku zaprezentowano wizualizację planowanego kanału na Mierzei Wiślanej. Potwierdzono jednocześnie wybór lokalizacji - Nowy Świat pomiędzy Przebrnem a Skowronkami. Budowa zbliża się ku ukończeniu; da ono duży impuls rozwojowy dla miast Zalewu Wiślanego.

Wschód
Na początku lata 2021 roku prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka do spółki ze swoim bratem w ZBIRze uruchomił kanały przerzutu migrantów z kraju przez granicę z UE na terytorium Litwy, Polski i w Łotwie. W styczniu 2022 roku rozpoczęła się budowa zapory na granicy lądowej z Białorusią. Budowa zbliża się ku ukończeniu, szlak migracyjny został skutecznie zablokowany.

Południowy wschód
Zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę rozpoczęła się co prawda w lutym 2014, ale 24 lutego 2022 r. rozgorzała na nowo z jeszcze większą siłą. Według danych ONZ wojna na Ukrainie wymusiła już migrację 10 milionów ludzi, czyli prawie jedną czwartą populacji Ukrainy. Polsce przyszło się zmierzyć z bezprecedensowym w skali Europy i Świata napływem uchodźców i towarzyszącym temu zjawisku problemom, którym patrząc z dzisiejszej perspektywy, podołała. Otworzyła się zupełnie nowa perspektywa dla stosunków polsko-ukraińskich.


Zachód
Od kiedy PiS zdobył władzę UE (Niemcy) wywiera presje na obcy jej ideologicznie rząd w Warszawie oraz sprzyja w powrocie opozycji do władzy. UE nie podoba się pragnienie większości Polaków, by ich państwo przestało być przedmiotem polityki, a stało się jej podmiotem. Blokowane są środki Funduszu Odbudowy, brak jest środków europejskich na pomoc ukraińskim uchodźcom. W sierpniu 2022 r. wybuchła „afera rtęciowa” na Odrze, której dał początek polityk niemiecki. Jak w dobrym gangsterskim filmie Polsce zaserwowano zdechłe ryby, mogące być ostrzeżeniem, że plany pogłębiania Odry i budowy portu kontenerowego u jej ujścia spotkają się z „niezadowoleniem”.

Północny zachód
Pierwsze decyzje na temat budowy tunelu pod Świną miały zapaść w 2006 r., jeszcze za rządów PiS, ale umowa na zaprojektowanie i wybudowanie tunelu została podpisana dopiero 17 września 2018 r. Budowa zbliża się ku końcowi, jej ukończenie na pewno ulży mieszkańcom tego rejonu oraz ożywi turystykę z Niemiec.

Na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej 19 listopada 2018 r. przez szefów dyplomacji obydwu państw Polska zadowoliła się 20 proc. spornej strefy na Bałtyku na południe od wyspy Bornholm, reszta przypadła Danii. Nierówny podział częściowo rekompensuje stronie polskiej inna umowa, na mocy której właścicielem całej podmorskiej rury Balic Pipe, także na duńskich wodach terytorialnych, aż po plażę na wyspie Zelandia jest operator polskiego systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Gorzka jest cena tego kompromisu, bez którego jednak budowa Balic Pipe nie zostałaby rozpoczęta. Budowa zbliża się ku ukończeniu.

Południowy zachód
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego rozpoczęły się w maju 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. 20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i kontynuacje wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Ostatecznie w lutym 2022 nowy rząd czeski i strona polska  zawarły porozumienie, skarga do TSUE została wycofana, a kosa z pepikami zażegnana.


Południe
Inicjatywa utworzenia szlaku „Via Carpatia” powstała w 2006 r. Szczegóły związane z trasą zostały ustalone 27 października 2006 w Łańcucie, podczas zorganizowanej w tym celu międzynarodowej konferencji pt. „Jedna droga - cztery kraje. Do 2025 r. ma zostać zbudowany w całości polski odcinek Via Carpatia. Trochę mało od południowej strony i lepiej żeby tak już zostało, zważywszy na to co się dzieje na wschodzie i zachodzie, chyba że Czechy zdecydują się wreszcie uregulować swój dług graniczny.


Niebo, na ziemi i pod ziemią
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.  Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. CPK i infrastruktura kolejowa go obsługująca istotne są bardzo z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski. Budowa CPK jest oprotestowana z wielu stron, w większości przez te same środowiska, które sprzeciwiały się wyżej wymienionym inwestycjom. W końcu po co Polakom takie wielkie lotnisko, skoro jest w Berlinie.

Polska wydobywa coraz więcej własnego gazu, ale może jeszcze przed wyborami polski rząd zdecyduje się na powrót do polskiego węgla, trochę to jednak wstyd, że musimy go sprowadzać zza granicy mając tak wielkie jego zasoby. Z kolei Polska Agencja Kosmiczna POLSA rozważa wysłanie polskiej misji na Księżyc w celu poszukiwania surowców :)

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale