Praski magistrat, foto autor
Praski magistrat, foto autor
cepol cepol
867
BLOG

Nadwełtawskie nowiny - wieści

cepol cepol Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Według sondażowni Kantar Partia komunistyczna znalazła się po raz pierwszy historii po 1990 r. pod 5 proc. granicą wybieralności do parlamentu. 

Zdaniem przewodniczącego Partii Komunistycznej Czech i Moraw, V. Filipa, sondaż jest zmanipulowany i niewygodny. Prawdą jest, iż ostatnie wyniki wyborcze komunistów były najgorsze od 1921 r., czyli od powstania tej partii. Ale to się jeszcze dostali do parlamentu, teraz im ponoć grozi, że w następnych wyborach mogą już nie mieć tyle szczęścia. Być może taki trend jest pokłosiem (co za słowo!) faktu, iż obecnie ta zgoła lewicowa i roszczeniowa partia wspiera rząd oligarchy Babiša.

Orkiestry symfoniczne czy kameralne, które w nazwie swej mają wyraz Praga otrzymują zakaz występowania w Chinach. Minister kultury czeskiego rządu za to Chiny ostro skrytykował. Wezwał do siebie na dywanik chińskiego ambasadora i nakrzyczał na niego.

Chińczycy mszczą się za to, co im niedawno zrobił prezydent Pragi Zdeněk Hřib (Pirat), który chce, by z umowy partnerskiej Pragi z Pekinem wycofano  punkt mówiący o tym, iż Praga (samorząd stolicy) uznaje zwierzchność Chin na Tajwanem. Pan prezydent twierdzi, że wielka polityka nie jest sprawą magistratu i taki zapis nie ma w umowie  żadnego uzasadnienia.

Czescy piraci, raczej liberalno-lewicowi w swej istocie, popierają Polskę.

Chodzi o spór prowadzony przez Polskę w sprawie dyrektywy UE dot. praw autorskich. Piraci domagają się, by rząd Czech jednoznacznie poparł w tym sporze Polskę!

Dalej trwa spór o posąg marszałka Armii Czerwonej Koniewa w Pradze.

Jego córka poprzez rosyjskie media zadeklarowała chęć sprowadzenia rzeźby do Rosji. Zdaniem burmistrza praskiej szóstej dzielnicy pani Koniewowa przyczynia się w ten sposób do uspokojenia nastrojów wokół monumentu. Emocje wokół posągu wzniesionego w 1980 roku wracają co kilka lat - ktoś oblewa go czerwoną farbą, miasto dołożyło tabliczki informacyjne wyjaśniające, że Koniew co prawda wyzwolił Pragę w 1945 r., ale także utopił w krwi Powstanie Węgierskie w 1956 r.  Mimo to pomnik jest i nadal celem ataków. Ratusz Pragi 6 zapakował pomnik do plandeki, to z kolei nie spodobało się komunistom i wszelkim zwolennikom Armii Czerwonej, których w Czechach nie brakuje. 

Merkel zostanie Merkelową

Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych jest za pozostawieniem końcówki -ová w nazwiskach kobiet. Merkel ma być i nadal Merkelová. W kwestii tej własnie wyżej wspomniani PIraci są postępowi i marzą o tym, by i czeskie kobiety mogły mieć nazwiska takie same jak mężczyźni. Językoznawcy, nawet młodzi i z wyglądu alternatywni, bronią starych zasad językowych, twierdzą, że utrata -owa przyniosłaby chaos i zamieszanie.

Tyle na dziś - pominąłem najważniejszą sprawę ostatniego tygodnia - rzekomego czy nierzekomego zawieszenia postępowania karnego wobec premiera czeskiego rządu. To w sumie nic istotnego. W Czechach normalka.

A jeszcze PS


Czesi też wygrywają , acz przegrywają, to wygrywają

ten sport, jak biegają i rzucają pod sufit piłkę, Czesi w grupie na mistrzostwach w Chinach przegrali z USA, pokonali Brazylie i potem na koniec przegrali z Grecją, ale i tak awansowali (Czesi, naród koszykarzy, znaczy po ponad 30 latach, bo przed tem jakoś na te mistrzostwa nie awansowali), ponieważ Brazylia uległa USA. Czyli wystarczyło pokonać Brazylię przegrać z USA i Grecją i mamy to, awans.

vp

Zobacz galerię zdjęć:

Ta rzeźba nie wzbudza żadnych kontrowersji (chyba). Foto autor
Ta rzeźba nie wzbudza żadnych kontrowersji (chyba). Foto autor
cepol
O mnie cepol

Czechy i Polska, osobno i razem, https://cepol.pl Działania wywiadu komunistycznej Czechosłowacji w latach 50 -80 XX wieku, szczególnie w Ameryce Łacińskiej. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka