cepol
Czechy, Polska, Ameryka Łacińska, Służby specjalne, StB.
3 obserwujących
37 notek
36k odsłon
  867   0

Nadwełtawskie nowiny - wieści

Praski magistrat, foto autor
Praski magistrat, foto autor

Według sondażowni Kantar Partia komunistyczna znalazła się po raz pierwszy historii po 1990 r. pod 5 proc. granicą wybieralności do parlamentu. 

Zdaniem przewodniczącego Partii Komunistycznej Czech i Moraw, V. Filipa, sondaż jest zmanipulowany i niewygodny. Prawdą jest, iż ostatnie wyniki wyborcze komunistów były najgorsze od 1921 r., czyli od powstania tej partii. Ale to się jeszcze dostali do parlamentu, teraz im ponoć grozi, że w następnych wyborach mogą już nie mieć tyle szczęścia. Być może taki trend jest pokłosiem (co za słowo!) faktu, iż obecnie ta zgoła lewicowa i roszczeniowa partia wspiera rząd oligarchy Babiša.

Orkiestry symfoniczne czy kameralne, które w nazwie swej mają wyraz Praga otrzymują zakaz występowania w Chinach. Minister kultury czeskiego rządu za to Chiny ostro skrytykował. Wezwał do siebie na dywanik chińskiego ambasadora i nakrzyczał na niego.

Chińczycy mszczą się za to, co im niedawno zrobił prezydent Pragi Zdeněk Hřib (Pirat), który chce, by z umowy partnerskiej Pragi z Pekinem wycofano  punkt mówiący o tym, iż Praga (samorząd stolicy) uznaje zwierzchność Chin na Tajwanem. Pan prezydent twierdzi, że wielka polityka nie jest sprawą magistratu i taki zapis nie ma w umowie  żadnego uzasadnienia.

Czescy piraci, raczej liberalno-lewicowi w swej istocie, popierają Polskę.

Chodzi o spór prowadzony przez Polskę w sprawie dyrektywy UE dot. praw autorskich. Piraci domagają się, by rząd Czech jednoznacznie poparł w tym sporze Polskę!

Dalej trwa spór o posąg marszałka Armii Czerwonej Koniewa w Pradze.

Jego córka poprzez rosyjskie media zadeklarowała chęć sprowadzenia rzeźby do Rosji. Zdaniem burmistrza praskiej szóstej dzielnicy pani Koniewowa przyczynia się w ten sposób do uspokojenia nastrojów wokół monumentu. Emocje wokół posągu wzniesionego w 1980 roku wracają co kilka lat - ktoś oblewa go czerwoną farbą, miasto dołożyło tabliczki informacyjne wyjaśniające, że Koniew co prawda wyzwolił Pragę w 1945 r., ale także utopił w krwi Powstanie Węgierskie w 1956 r.  Mimo to pomnik jest i nadal celem ataków. Ratusz Pragi 6 zapakował pomnik do plandeki, to z kolei nie spodobało się komunistom i wszelkim zwolennikom Armii Czerwonej, których w Czechach nie brakuje. 

Merkel zostanie Merkelową

Czeskie ministerstwo spraw wewnętrznych jest za pozostawieniem końcówki -ová w nazwiskach kobiet. Merkel ma być i nadal Merkelová. W kwestii tej własnie wyżej wspomniani PIraci są postępowi i marzą o tym, by i czeskie kobiety mogły mieć nazwiska takie same jak mężczyźni. Językoznawcy, nawet młodzi i z wyglądu alternatywni, bronią starych zasad językowych, twierdzą, że utrata -owa przyniosłaby chaos i zamieszanie.

Tyle na dziś - pominąłem najważniejszą sprawę ostatniego tygodnia - rzekomego czy nierzekomego zawieszenia postępowania karnego wobec premiera czeskiego rządu. To w sumie nic istotnego. W Czechach normalka.

A jeszcze PS


Czesi też wygrywają , acz przegrywają, to wygrywają

ten sport, jak biegają i rzucają pod sufit piłkę, Czesi w grupie na mistrzostwach w Chinach przegrali z USA, pokonali Brazylie i potem na koniec przegrali z Grecją, ale i tak awansowali (Czesi, naród koszykarzy, znaczy po ponad 30 latach, bo przed tem jakoś na te mistrzostwa nie awansowali), ponieważ Brazylia uległa USA. Czyli wystarczyło pokonać Brazylię przegrać z USA i Grecją i mamy to, awans.

vp

Zobacz galerię zdjęć:

Ta rzeźba nie wzbudza żadnych kontrowersji (chyba). Foto autor
Ta rzeźba nie wzbudza żadnych kontrowersji (chyba). Foto autor
Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka