2 obserwujących
10 notek
2723 odsłony
  744   0

Czy czeka nas kolejny kryzys migracyjny? Problem z wizami na Ukrainie

Wczoraj ukazała się interpelacja posła Jakuba Kuleszy, przewodniczącego Koła Poselskiego Konfederacja skierowana do Premiera Morawieckiego. Poseł Kulesza zwraca uwagę, że może nas czekać kolejny kryzys na wschodniej granicy. Tym razem chodzi o Ukrainę i problem z wizami dla pracowników.

Zgodnie z interpelacją posła Kuleszy zbliża się kryzys wizowy na Ukrainie, który wynika z nieprofesjonalnie przeprowadzonego przetargu na obsługę wniosków wizowych dla obywateli Ukrainy, co ujawniło się przy decyzji komisji przetargowej w Ambasadzie w Kijowie (11 czerwca 2021r.) o wyborze francusko-polskiego konsorcjum TLS z uczestnictwem krajowej spółki Personnel Service. Firma Personnel Service zajmuje się przede wszystkim rekrutacją ukraińskich pracowników na potrzeby polskiego rynku pracy, co jest widocznym konfliktem interesów w stosunku do ewentualnej jednoczesnej obsługi aplikacji wizowych składanych przez obywateli Ukrainy i potencjalnych pracowników w naszym kraju.

Jak informuje poseł przeciwko takiej sytuacji przeprowadzono w Kijowie i innych miastach Ukrainy kilkanaście protestów, również pod polską ambasadą oraz konsulatami, a także ukazało się dziesiątki publikacji w mediach ukraińskich.

Jednakże Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrująca odwołania od rozstrzygnięcia przetargu nie uznała tego zarzutu za istotny, mimo iż przepisy unijne (rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy) są jasne – badanie konfliktu interesu musi być elementem oceny ofert przed, a nie po wyborze najlepszej oferty. Zdaniem Kuleszy błędnie została sporządzona Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, która nie przewiduje badania konfliktu interesów przez zamawiającego, a jedynie zobowiązuje zwycięzcę przetargu do złożenia jednostronnego oświadczenia o braku konfliktu, co tworzy zdaniem posła sytuację fikcyjną, nietransparentną i nawet korupcjogenną.

Zdaniem posła Kuleszy z winy niekompetentnych władz publicznych nastąpi kryzys wizowy na Ukrainie. Będzie on uderzał wizerunkowo w Rzeczpospolitą Polską jako państwo niesprawne, będzie naruszał i tak delikatne stosunki polsko-ukraińskie oraz przede wszystkim zatrzyma działania organów państwa z powodu braku podmiotu wykonującego na jego zlecenie usługę obsługi systemu wizowego.

W swojej interpelacji poseł Jakub Kulesza pyta Premiera Morawieckiego jakie środki zaradcze zamierza podjąć, by zapewnić respektowanie przepisów prawa i uchronić Polskę przed kryzysem wizowym i zarzutami wspierania podmiotów prywatnych działających w sytuacji konfliktu interesów.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka