Myślę, że warto jest podnieść problem nieważności głosów. O ile w poprzednich wyborach odsetek głosów nieważnych był naprawdę znaczący, o tyle we wczorajszym głosowaniu błędów formalnych praktycznie nie powinno być.
Jakie zatem mogły być przyczyny nieważności głosów ?
Wiele osób dokonywał skreślenia w sposób prawidłowy, ale robiono to "podwójnie" - to znaczy - pogrubiano cieniutką kreseczkę długopisu, w efekcie, w trakcie liczenia widać było dwa krzyżyki - jeden na drugim. Ale czy tak postawiony znak był znakiem dyskwalifikującym głos ? Myślę, że nie.
Drugim problemem było postawienie dwóch przecinających się kresek w postaci litery "x" ale w taki sposób, że bardziej przypominał literę "V".
Oczywiście, jeżeli krawędź przecinających się kresek znajdiowała się w polu kwadratu - istniały przesłanki do uznania tego znaku za "krzyżyk" o mocno nieproporcjonalnych ramionach. Jeżeli takich znaków było kilka, to w zasadzie można było uznać taki znak za prawidłowy.
Kolejną grupą głosów oddanych nieważnie było zakreślenie krzyżyka na więcej, niż jednej liście wyborczej. W znanych mi kartach było to raczej zakreślenie niemal każdego kandydata na każdej z list. Zastanawiam się, czy warto utrzymymwać tę zasadę. Myślę, że gdyby przyznawać punkt każdemu prawidłowo wskazanemu kandydatowi, wyniki wyboró mogłyby być znacznie bardziej ciekawe. Głosów z zaznaczeniem wszystkich kandydatów nie było zbyt wiele, ale też nie było wiele głosów z zaznaczeniem więcej, niż jednego kandydata tylko na wybranej liście. Takich głosów było również bardzo mało, lecz same głosy były ważne a przydawały punktów kandydatom z niższą liczbą porządkową na liście.
W zasadzie były to wszystkie przykłady w znanym mi zakresie głosowania. Niewaznych głosów nie było wiele, a jeżeli takie były - były oddane z pełną świadomością oddania nieważnego głosu. Dopiski przy tak oddanych głosach styanowiły proces incydentalny.
Myślę, że w ostatnim głosowaniu trzeba naprawdę postarać się, aby głos był nieważny. Przypomnę, że niektórych wcześniejszych głosowaniach zgodnie z instrukcją, ważnym głosem było postawienie pionowej kreski w polu kwadratu przy nazwisku wybranego kandydata, byłało, że trzeba skreślić nazwisko wybranego kandydata, ale bywało też, że wybory wygrywał ten kandydat, któy został najmniej razy wykreślony w głosowaniu.
Być może regulamin w sprawie oddania ważnego głosu jest modyfikowany dlatego, aby jak najbardziej utrudnić wyłonienie kandydata wskazanego przez wyborców a miało to na celu wprowadzenie kandytata "ze wskazania z Warszawy".
Jednak w tym roku skreślenie ważnego głosu w sposób nie przewidziany przez organizatora wyborów było naprawdę sporadyczne.
Inne tematy w dziale Polityka