31 obserwujących
5205 notek
1864k odsłony
384 odsłony

Żelazo, które ściąga śmierć na Turystów

Wykop Skomentuj24

Od niemal wieku tkwi wzniesiony tam stalowy krzyż, który góruje nad miastem, chociaż z Krupówek nie jest tak bardzo widoczny. Problem mają ateiści oraz niektórzy przedstawiciele innych religii, bowiem chrześcijański znak stoi sobie ot tak, na normalnym górskim szczycie.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że ten żelazny obiekt przyciąga pioruny - co zagraża przebywającym w okolicy turystom.

Na domiar złego, skutki nagłej burzy przynoszącej problem ponad setce wędrowców, zostały spotęgowane tragiczną śmiercią dwójki grotołazów, którzy utknęli gdzieś w środku sąsiednich szczytów.

Krajobraz po burzy...

Szlak turystyczny dla bezpieczeństwa turystów został zamknięty na czas nieokreślony. Poza tym wywiad terenowy przeprowadzony przez ratowników górskich oraz funkcjonariuszy państwowych potwierdził znaczące zniszczenia szlaku w wyniku wyładowań atmosferycznych, które zagrażają bezpieczeństwu turystów z reguły nieprzystosowanych do alpinistycznej wspinaczki.

image

https://i.iplsc.com/tatry-policja-dotarla-na-giewont/00095MRWSXBS1PIH-C321-F4.jpg


Wbrew obawom o zniszczenia stalowego krzyża, wstępne oględziny nie potwierdziły żadnych uszkodzeń tego obiektu, chociaż sam krzyż rzeczywiście przyjmuje w ciągu roku znaczne ilości takich wyładowań.

Nie pozostaje już nic innego, jak odrestaurować uszkodzone fragmenty szlaku turystycznego, aby wejście na ten szczyt nie stanowiło zagrożenia dla turystów.

Warto zauważyć, że budownictwo mieszkalne i gospodarcze w Tatrach tradycyjnie korzysta z drewna jako naturalnego tam surowca od setek lat. A stalowy krzyż na Giewoncie jest nie tylko symbolem o znaczeniu religijnym. Powstał nakładem miejscowej ludności z zastosowaniem najlepszych technik znanych w chwili jego wzniesienia.

Poza tym  jest to obiekt podnoszący bezpieczeństwo całej okolicy z uwagi na ukierunkowany ruch wyładowań atmosferycznych.


zobacz też:

/.../ "skutki czwartkowej burzy w Tatrach są ogromne, nigdy nienotowane w tej skali w górach, poza katastrofami jak trzęsienia ziemi w innych rejonach świata" /.../

https://fakty.interia.pl/polska/news-lesnicy-szacuja-straty-na-szlaku-na-giewont,nId,3167491?parametr=zobacz_takze&iwa_source=rek_3#embed


/.../ O usuwaniu krzyża z Giewontu mówią ludzie zaślepieni nienawiścią do Kościoła. Krzyż na Giewoncie to piorunochron nad górami /.../

https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-energetyk-t-kunda-wszyscy-ktorzy-oskarzaja-krzyz-na-giewoncie-o-tragedie-nie-znaja-praw-fizyki-to-zapora-dla-przeplywu-ladunkow-atmosferycznych-wobec-calej-okolicy/

 


Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości