26 obserwujących
190 notek
344k odsłony
1405 odsłon

Złorzeczyć na skutki nie rozumiejąc przyczyn. Konstytucja o publikowaniu ustaw

Wykop Skomentuj63

Wszystkim wychowanym w kulcie hiperformalizmu prawniczego: skoro wymyśliliście, że nie podpis prezydenta, a druk w dzienniku drukowanym przez rząd czyni ustawę prawem, to się teraz nie dziwujta!

Gdybyście rozumieli trójpodział władzy, byście wiedzieli, że nie ma w Polsce trójpodziału! Taką mamy konstytucję. Konstytucja dała nam sejmorząd. Na mocy tej konstytucji sejm ustawą uchwala, że to prezes rady ministrów drukuje ustawy w dzienniku ustaw, a akt drukowania czynie je obowiązującym prawem.

Konstytucja stanowi, że Sejm ustawą wymyśli jak ogłaszana jest ustawa, a ogłoszenie ustawy czyni ustawę prawem:

image

Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych oddaje druk dziennika ustaw premierowi:

image

Owszem ustawa również stanowi, że:

image

Ale jak premier nie wydrukuje to co? Pójdziesz do sądu? Nawet jeśli wygrasz i sąd każe premierowi wydrukować, a ten nie wydrukuje, to co? Sędziowie nie mają ani miecza ani sakiewki. Nie naślą oprawców na premiera, ani nie zabiorą mu budżetu.

Autorzy naszej konstytucji w momencie jej pisania i większość polskich prawników do dziś nie ma pojęcia czym jest i jak działa trójpodział władzy. W swojej niewiedzy i naiwności wierzyli, że gdy napiszą na papierze, że tak ma być, to tak będzie. Takie papierowe kajdany nie działają. Może działają u nich na uczelni, czy w kancelarii, ale nie działają na poziomie państwa.

Podział władzy jest po to, by siłę przeciwstawić sile. By za podzielonymi władzami komasowali się obywatele i dawali władzom siłę. Ale w naszej konstytucji papierowy zapis przeciwstawiono realnej sile władzy. Z przewidywalnymi skutkami: jak premier nie zechce to nie wydrukuje i ustawa nie stanie się prawem.

Zgodnie z polską konstytucją, to premier ostatecznie decyduje jakie prawo i kiedy wchodzi w życie, a które nie. Nie przegłosowanie w Sejmie. Nie podpis prezydenta i ogłoszenie ustawy przez prezydenta. Ale właśnie premier, dający ustawę do druku w dzienniku ustaw, który wydaje właśnie premier.

Jak się nie podoba to proszę zmienić konstytucję.

Wykop Skomentuj63
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka