Blog
Więcej Konkurencji. Mniej Przywilejów.
Paweł Dobrowolski
Paweł Dobrowolski ekonomista i strażak OSP
17 obserwujących 156 notek 275485 odsłon
Paweł Dobrowolski, 25 sierpnia 2016 r.

Dług rośnie, ale trzymajmy się faktów

Jest prawda i są artykuły Gazety Wyborczej. Tempo narastania długu publicznego stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla naszego dobrobytu. Jednak wczoraj Wyborcza przeinaczając fakty donosiła, że rząd PiS jest rekordzistą w zadłużaniu Polski:

Dług rośnie, ale trzymajmy się faktów

 

W odróżnieniu od Gazety, Główny Urząd Statystyczny twierdzi, że rekord zadłużania Polski pobity został w 2010 deficytem w wysokości 87 mld zł:

Dług rośnie, ale trzymajmy się faktów

Podobnie jak GUS zeznaje Eurostat, największy deficyt nasze finanse publiczne odnotowały w 2010:

Dług rośnie, ale trzymajmy się faktów

Zestawienie z Eurostatu jest o tyle ważne, że pokazuje deficyt sektora publicznego jako procent PKB. To najbardziej miarodajne ujęcie, ukazuje stan finansów publicznych na tle gospodarki. Tak jak bogatszy mniej ryzykuje, gdy zaciąga większy kredyt, tak większa gospodarka może pozwolić sobie na większy dług. Nawet gdyby wziąć dane, którymi się posługuje Wyborcza o deficycie za pierwsze półrocze b.r. i przyłożyć je do PKB to nie jest prawdą, że ten rok będzie rekordowy jeśli chodzi o zadłużanie Polski. Może się tak stać, tylko gdyby w najbliższych miesiącach zamiast wzrostu gospodarka się zmniejszała.

Żeby nie było wątpliwości: wcześniej czy później nadmierny dług rozłoży naszą gospodarkę, pozbawi nas szansy na dobrobyt, jak nie za tego rządu, to w następnej lub jeszcze kolejnej kadencji. Jednym z pierwszych artykułów, który dałem do prasy, był tekst z 1995 o potrzebie ustanowienia konstytucyjnego limitu zadłużenia publicznego.

Tylko niestety Wyborcza w propagandowym przeinaczeniu powoduje, że wielu spośród nas wyprze kolejne ostrzeżenia o narastającym zadłużeniu. A gdy za jakiś czas, ten lub kolejny rząd, będzie wzorem PO zmieniał definicje długu publicznego, by uniknąć przekroczenia progów ostrożnościowych, stracimy możliwość wywołania powszechnego oburzenia na obdzieranie nas z dobrobytu, bo wielu Polaków powie wtedy: Wyborcza itp. media znowu uprawiają propagandę.

Sam miałem napisać, że obecny rząd niebezpiecznie zadłuża Polskę i prawdopodobnie ten rok i najbliższe lata będą latami wysokich deficytów budżetowych. Miałem dodać, że 500+ itp programy w państwie, które będzie bankrutem będą niewiele warte. Ale to co robi Wyborcza w swojej politycznej zapalczywości – pomija rekordowe zadłużanie za rządów PO – i na siłę oraz wbrew faktom twierdzi, że rekordzistą jest obecny rząd psuje dyskurs publiczny, zamienia dyskusję o zagrożeniu przyspieszonym zadłużenia w przerzucanie się zmanipulowanymi i naciąganym faktoidami.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale