Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
1597
BLOG

Rostowski fałszował obraz wpływów zamiast je uszczelniać

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Budżet Obserwuj temat Obserwuj notkę 38


Gdy w 2012 luka podatkowa błyskawicznie narastała Jacek Rostowski zajmował się twórczą księgowością VAT, by pokazać niższy deficyt. Wczoraj wspomniałem o tym we wpisie o komisji śledczej ws. VAT. Nie wszyscy czytelnicy wierzą mi na słowo. Dziś więc rozwijam ten wątek dla niedowiarków i ciekawskich.

Poniżej widzisz tempo zmian w dochodach z VAT. Na linii czerwonej tempo przedstawiłem kasowo (tj. w dacie wpływy gotówki), a na linii niebieskiej memoriałowo (tj. w przypisaniu do okresu powstania dochodu z VAT zgodnie z międzynarodowymi zasadami). Gdy czerwona linia (kasowo) jest powyżej linii niebieskiej, wykorzystywano sztuczki księgowe by chwilowo zawyżyć dochody budżetu z VAT:

Źródło: Ministerstwo Finansów

Sztuczka ta działała chwilowo. Księgowe zwiększenie w jednym roku powoduje zmniejszenie w następnym, bo sam ubytek nie znika tylko jest przesuwany. Trick Rostowskiego przesuwał księgowe uznanie zwrotów VAT (czyli wypływ pieniędzy z budżetu) dokonywanych na początku stycznia 2013, ale związanych z dochodami VAT z 2012 w ciężar roku 2013. Wielu zmiana księgowania zmyliła, ponieważ w 2013 wzrost gospodarczy (i wpływy z VAT) rósł, to zaniżenie dochodów VAT z księgowego przesunięcia i wzrost dochodów VAT z przyspieszenia gospodarki wzajemnie się znosiły i były nie do zauważania dla przeciętnego obserwatora.

Zresztą, zmianę wprowadzono takim językiem, że naprawdę trzeba siedzieć w VAT by ją wyczytać z przepisów:

Tak o tej zmianie pisał Tomasz Tratkiewicz, wieloletni dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów:

Źródło: Tratkiewicz T., Podatek od towarów i usług jako narzędzie polityki fiskalnej w latach 2004–2013, [w:] T. Famulska, K. Znaniecka (red.), Finanse – problemy – decyzje 2014, cz. 1, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Katowice 2014.

Niby szczegół, ale ilustruje co było ważne dla Jacka Rostowskiego, tworzenie pozorów stabilnego budżetu, a nie realne uszczelnianie dochodów z VAT.


W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka