elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
6 obserwujących
410 notek
97k odsłon
516 odsłon

Poprawność polityczna - jeszcze jeden aspekt

Wykop Skomentuj6

Wyobraźmy sobie mecz snookera rozgrywany pomiędzy zawodnikiem zdrowym, a kaleką bez nóg. W jakim znaczeniu będzie używane słowo "wózek" w tym meczu? Czy zawodnik zdrowy będzie mógł z czystym sumieniem korzystać z wózka? Czy komentator sportowy będzie mógł zwrócić uwagę, że zawodnik niepełnosprawny "ma wózek", że "może skorzystać z wózka", albo że "nie może skorzystać z wózka, bo nie ma dobrego wyjścia ani bezpiecznej odstawnej w razie nietrafienia do łuzy". Czy niepełnosprawny snookerzysta chciałby, aby wszyscy unikali słowa "wózek", żeby nie mogli sobie z niego żartować? Czy niepełnosprawny snookerzysta obraziłby się, gdyby usłyszał: 1) "miałeś idealny wózek, ale go nie wykorzystałeś"? A może by się obraził, gdyby usłyszał: 2) "miałeś idealny... ten no, wiesz, taki układ dwóch bil, że mogłeś wbić tę drugą - zapomniałem jak się to nazywa... ale go nie wykorzystałeś". Jestem pewien, że obraziłby się za tekst 2).

Czy można przeprowadzać zawody pchnięcia kulą wtedy, gdy w pobliżu jest jakiś trener niepełnosprawny o kulach? Ktoś mógłby przecież krzyknąć, że nie wolno pchać kulą, bo niepełnosprawny mógłby się przewrócić. Czy człowiek o kulach poczułby się obrażony, gdyby ktoś mu powiedział: 1) "patrz, zaczęło się pchnięcie kulą"? A może by się obraził wtedy, gdyby usłyszał: 2) "patrz, zaczęło się pchnięcie... tym, no takim okrągłym ciężkim przedmiotem, rozumiesz, o co mi chodzi, przepraszam"? Jestem pewien, że poczułby się obrażony w przypadku 2).

A teraz spróbujmy zastąpić słowo "pogrom" w zdaniu "W hokeju wynik 4:0 to nic strasznego, ale w piłce nożnej to już jest pogrom". Już wiecie, o co chodzi. Rozumiecie już, kto obraził Izraelczyków. Nie obraził ich ten, kto użył tego słowa. Obraził ich ten, kto się oburzył, że takie słowo zostało użyte. Ci podli ludzie, którzy udawali oburzenie, sami zdemaskowali swoje intencje, gdyż sami podsunęli innym swoje brudne obraźliwe intencje. Tymczasem dla każdego sportowca i dla każdego kibica jest oczywiste, że to, co stało się na Narodowym, to był istny pogrom. Każdy izraelski sportowiec poczułby się obrażony, widząc, że ktoś w ich obecności celowo unika używania tego słowa... "co za wynik, to istny... ten, no, wiecie, jest takie słowo, ale przy Żydach nie wypada go używać, ale wiecie o co chodzi - tym słowem w sporcie określa się taki kompromitujący wynik".

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo