elementy programu
Ściąga dla partii politycznych
10 obserwujących
538 notek
140k odsłon
145 odsłon

Znów troszkę biologii - różnorodność

Wykop Skomentuj9

Genetyka i nauki biologiczne porównują różne zwierzęta i gatunki, aby ustalić pokrewieństwo. Czy wiecie, że ptaki są dinozaurami? Dinozaury należą do gromady gadów, a więc ptaki należą do podgrupy gadów. Ptaki są wśród gadów, jak nietoperze wśród ssaków. Ptaki to latające gady, zresztą niejedyne, są inne podgrupy latających gadów. A dawniej biologia nienaukowa mówiła o trzech osobnych gromadach: gadach, ssakach i ptakach.

Ale to była tylko ciekawostka tytułem wstępu. Tematem tej notki jest różnorodność, a tę naukowcy zauważyli niejako przypadkowo. Zauważyli, że jeśli porównać dwóch przedstawicieli tego samego gatunku, to widać tyle różnic, że czasem jest ich wyraźnie więcej niż między przedstawicielami dwóch różnych gatunków blisko ze sobą spokrewnionych. Okazało się, że ludzie są bardziej podobni do szympansów i bonobosów niż do siebie - czasem mężczyzna jest bardziej niepodobny do innego mężczyzny niż do szympansa.

Można to wyrazić w procentach, jak ktoś lubi liczby. Znajdźmy podobieństwa (np. dwie nogi a nie sześć; włosy a nie pióra, podobne geny, skóra zamiast łusek) i różnice (np. brak kości w penisie, zdolność zapisywania języka, niepodobne geny, kolor skóry).  Okazuje się, że jeśli zestawić systematycznie podobieństwa i różnice, to szympans od szympansa może mieć 20% cech (genów) różnych i 80% podobnych, człowiek od człowieka może mieć 10% różnych i 90% podobnych, a człowiek od szympansa może mieć 5% cech różnych i 95% podobnych. Oczywiście takie pary to rzadkie przypadki - bardziej prawdopodobne jest, że spotkamy człowieka i szympansa, którzy się różnią o 30%, a możemy spotkać ludzi, np. krewnych, którzy się różnią się o 1%.

Oczywiście wielkość tych liczb nie ma znaczenia - to zależy od metody przyjętej przez statystyków robiących te obliczenia. Jedni liczą wszystkie różne allele, inni zaliczają do różnic tylko różne gen - pierwszym wychodzi 30% (10%), drugim 3% (1%). To nie ma znaczenia, ważne jest to, że proporcje między tymi liczbami wychodzą podobnie i zawsze dają ten sam wniosek - różnice między gatunkami blisko spokrewnionymi są średnio mniejsze niż największe różnice między niespokrewnionymi populacjami tego samego gatunku. Tak więc Murzyn od niespokrewnionego Murzyna różni się bardziej niż Murzyn od Białego, mężczyzna od niespokrewnionego mężczyzny różni się bardziej niż mężczyzna od kobiety i bardziej niż mężczyzna od szympansa.

Można to jakoś uogólnić? Zastąpmy te wszystkie oceny pokrewieństwa słowem "rasa". Powiedzmy, że mężczyźni i kobiety to są różne rasy; Czarni i Biali to różne rasy; ludzie i szympansy to różne rasy. Teraz możemy uogólnić wnioski w jeden wniosek prawdziwy w ogólności: różnice rasowe są mniejsze niż różnice indywidualne wewnątrz jednej rasy.

A skąd złudzenie, że jest odwrotnie? Nasza percepcja jest nastawiona na postrzeganie różnic, więc unikamy przeciążania mózgów - łatwiej znaleźć podobieństwa i uogólnić je na całą rasę, niż widzieć różnice. Kiedy potem porównujemy między rasami te uogólnienia, różnic widać o wiele mniej, niż różnic między osobnikami, więc umysł zamyka się przed tą wielką liczbą różnic i idzie na łatwiznę - skupia uwagę na niewielkiej liczbie różnic między podobieństwami. Umysł celowo odwraca swoją uwagę od myślenia o różnicach między osobami tej samej rasy, idąc na łatwiznę myślenia o niewielu różnicach między rasami. Rasizm jest więc wpisany w niski IQ (małą RAM) - rasizm jest sposobem unikania przeciążania mózgu. Dlatego im niższy IQ, tym większa nienawiść do różnorodności.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo