9 obserwujących
105 notek
58k odsłon
219 odsłon

Smok wylądował – wczoraj na Florydzie

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj7

Na ABCNews oglądamy wodowanie załogi statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon który po dwóch miesiącach pobytu w przestrzeni kosmicznej dotarł nad Zatokę Meksykańską w pobliżu wybrzeża Florydy...  

"NASA Astronauts Splash Down Near Florida in SpaceX Crew Dragon, Completing Historic Mission "

NASA: "Po 63 dniowym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, w sobotę o 13:35 EDT załoga statku kosmicznego SpaceX CrewDragon o nazwie Dragon Endeavour, astronauci Robert Behnken (50 lat) i Douglas Hurley (53 lat), oddokowali Dragona który opuścił laboratorium orbitujące w przestrzeni kosmicznej i rozprysnął się w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Pensacola o godzinie 14:48 EDT. Załoga wodowała w czasie silnie sztormowej pogody. spowodowanej huraganem Isaias i wciągnięta na pokład statku ratowniczego Go Navigator".

Według NASA zaistniały niewielkie trudności techniczne wcześniej rano, gdy generator zapasowy zawiódł na statku ratunkowym przed opuszczeniem portu. Nie wpłynęło to jednak na rozpryski Dragona... Astronauci NASA bezpiecznie wrócili na Ziemię.  

Dwa miesiące wcześniej, w sobotę 30 maja, rakieta Falcon9 wystartowała z wyrzutni w Launch Complex 39A w Ośrodku Badań Kosmicznych NASA na Cap Canaveral (Cap Kennedy). rozpoczynając misję Demo-2.

Następnego dnia załoga Dragona zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS... Miał to być lot testowy przed pierwszą sześciomiesięczną misją operacyjną planowaną na koniec września.

SpaceX Space Exploration Technologies Corporation , to amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, założone w roku 2002 przez Elona Muska. Jego celem jest budowa silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym także załogowych.

W 2012 r. firma SpaceX,  jako pierwsza firma prywatna wysłała w przestrzeń statek transportowy Dragon, który dostarczył zapasy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Był to wyczyn osiągany wcześniej przez rządowe supermocarstwa...

Współpraca NASA i SpaceX oznaczała możliwość zdolności Stanów Zjednoczonych do wystrzelenia własnych astronautów; NASA zamierza w przyszłości wystrzelić swoich astronautów na statku kosmicznym SpaceX co kilka miesięcy, płacąc firmie SpaceX około 55 milionów dolarów za miejsce dla każdego astronauty... 

NASA (Dec. 19, 2017): “President Donald Trump is sending astronauts back to the Moon…The president Monday signed at the White House Space Policy Directive 1, a change in national space policy that provides for a U.S.-led, integrated program with private sector partners for a human return to the Moon, followed by missions to Mars and beyond.”

Po 10-letniej przerwie USA wróciła w przestrzeń kosmiczną... Program jest oczkiem w głowie Donalda Trumpa a ostatnia misja Dragona, jego dużym sukcesem.


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie