16 obserwujących
187 notek
150k odsłon
193 odsłony

Niektórym blogerom rakietą w brew – tenis na Florydzie

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj8

Paru blogerów, swoimi komentarzami do mojego poprzedniego tenisowego artykułu, trochę mnie zgniewało.. Piszą z przekąsem, że znakomita większość obecnych topowych tenisistów nigdy nie terminowała na Florydzie,... że aktualnie w pierwszej 10-tce (ani w 20-tce) najlepszych graczy na świecie nie ma ani jednego Amerykanina i tylko jedna Amerykanka, zresztą urodzona w Moskwie,... że pierwszy Amerykanin na liście i to Południowy, jest na 8 miejscu – nazywa się Schwartzman i jest z Argentyny... W dodatku, pierwszy zawodnik z USA jest dopiero na 23 miejscu... 

Zgaduję, że wielu blogerów jest przekonanych, że z amerykańskim tenisem jest źle, bo ze wszystkim co amerykańskie jest źle; że na Florydzie "terminują" Amerykanie; w dodatku jacyś-tacyś; pewnie kiepscy... i tak dalej...

Co można na to powiedzieć...

To prawda, że tenis w USA ma swój początek na kortach trawiastych w klubach na północnym wschodzie; niemniej, został spopularyzowany na kortach twardych w Kalifornii. Po 2WŚ to właśnie w Kalifornii trenowała większość wielkich tenisowych mistrzów kraju - Jack Kramer, Pancho Gonzalez, Maureen Connelly, Billie Jean King, na początku Pete Sampras, i wielu innych. Tam rozwijali swoje umiejętności i styl gry.

Dopiero w erze turniejów „open” i pojawieniu się w 1968 roku prywatnej akademii tenisowej na Florydzie, największe tenisowe talenty przestały kierować się na zachód i zaczęły zmierzać na południe.

Pionierem tenisowej trenerki na Florydzie by był Jimmy Evert, założyciel Tennis Center w Fort Lauderdale, która była pierwszą nieformalną tenisową akademią w kraju. W 1971 roku jego córka Chris, umieściła to centrum, to miasto i ten stan na tenisowej mapie USA, gdy jako 16-latka dotarła do półfinału US Open.

Była wzorem dla innych tenisistów; tysiące "Chris clones" zaczęło odtąd kołysać dwuręczny backhand i walić mocny serwis. Te dzieciaki potrzebowały ośrodków treningowych i trenerów, którzy mogliby pomóc im doskonalić swoje pracochłonne rzemiosło... Tak narodziła się pierwsza amerykańska „fabryka tenisa.”

Po Chris Evert wyszli z niej Jennifer Capriati, Frank Froehling, Brian Gottfried i Harold Solomon.

Pierwszą prawdziwą i najbardziej znaną akademię tenisową założył w Bradenton w pobliżu Sarasoty na Florydzie, w 1978 roku, Nick Bollettieri .

Nick Bolletieri Tennis Academy na 40 akrowym kampusie w Bradenton koło Sarasoty, była Akademią wyjątkową; ze studentami w pełnym programie collegu i zakwaterowaniem w domach na kampusie. Jednym z pierwszych absolwentów NBTA był Jimmy Arias. Z tej szkoły pochodzą – Brian Gottfried, Andre Agassi, Boris Becker, Jim Courier, Marcelo Ríos, Martina Hingis, Jelena Janković, Monica Seles, Marija Szarapowa, Venus i Serena Williams.

Ich sukcesy i niezwykle zdyscyplinowane podejście do tenisa przyciągały i nadal przyciągają na Florydę największe tenisowe talenty z całego świata

Na krótkej liście międzynarodowych graczy, którzy mieszkali i trenowali na Florydzie znajdują się - Martina Navratilova z Czechosłowacji; Maria Szarapowa z Rosji; Martina Hingis ze Szwajcarii; Mary Pierce z Francji; Tommy Haas z Niemiec; Kei Nishikori z Japonii; Monica Seles i Jelena Jankovic z Serbii; Ivo Karlovic z Chorwacji... Chociaż Andy Murray i Monica Puig zdobyli w 2016 swoje złote medale olimpijskie dla Wielkiej Brytanii i Portoryko, w większości czasu trenowali na Florydzie.

  Od czasu zakończenia zimnej wojny, międzynarodowi gracze najczęściej chcą pozostawać obywatelami swoich krajów urodzenia i reprezentować je w różnych międzynarodowych turniejach. Ale faktem jest, że nawet nie mieszkając na stałe w USA, ci najwięksi zawsze przyznają i są z tego dumni, że USA były krajem który pomógł im realizować i osiągnąć swoje życiowe marzenia. 

W ciągu ostatniej dekady, a w obecnym roku w szczególności, wielokrotnie padą pytanie - gdzie są ci wielcy amerykańscy gracze? Lepiej byłoby zapytać - gdzie są ci wielcy gracze z Florydy?... Wtedy odpowiedź byłaby szczęśliwsza i często odzwierciedlałaby poziom tenisa w danym kraju.

Dzięki światowej klasy akademiom i całorocznej ciepłej pogodzie, nigdy nie zabraknie gwiazd, które nazywają Florydę swoim domem, nawet jeśli nie wszystkie mają amerykańskie paszporty. W światowej stolicy tenisa jest jeszcze miejsce na wiele flag...Na flagę polską też.

Na Florydzie znajduje się pięć, z sześciu najlepszych akademii tenisowych w USA.

Evert Tennis Academy 

Akademia Evert została założona przez Chrissie, Jimmy i Johna Evertów w 1996 roku, i stała się jednym z głównych ośrodków treningowych dla graczy z całego świata. Akademia znajduje się w Boca Raton, i oferuje różne opcje i pakiety dla graczy mniej, lub bardziej zaawansowanych. Według informacji, 100% absolwentów Evert Academy którzy realizowali stypendium uniwersyteckie, było w stanie otrzymać spory zakres pomocy finansowej.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport