11 obserwujących
158 notek
108k odsłon
1738 odsłon

Polonia w USA - czy zagłosuje na Trumpa

Z Internetu
Z Internetu
Wykop Skomentuj46

Według Urządu Statystycznego (U.S. Census Bureau) i Piast Institute (A National Institute for Polish Affairs), pod nazwą "Polonia amerykańska'", kryją się Polacy oraz Amerykanie pochodzenia polskiego mieszkający w Stanach Zjednoczonych.  

Piast Institute jest założonym w 2003 r. narodowym centrum badań i polityki dla spraw polskich i polsko-amerykańskich oraz centrum danych statystycznych na temat Polonii Amerykańskiej, z siedzibą w Detroit, w stanie Michigan.

Powstawanie Polonii, zaczęło się od pojawienia w Ameryce Północnej pierwszych polskich kolonistów, jeszcze na dwanaście lat przed tzw. "Pielgrzymami", którzy dotarli do Massachusetts w 1620 roku na statku Mayflower.    

W październiku 1608 roku, rok po założeniu Jamestown, pierwszej osady kolonistów angielskich w Stanach Zjednoczonych, w której utworzono pierwszą Radę Mieszkańców na kontynencie amerykańskim; na brytyjskim statku "Mary and Margaret" przybyła tam grupa polskich rzemieślników, którzy uruchomili w Jamestown hutę szkła i manufaktury produkujące dziegieć, smołę, potaż i liny okrętowe.  

Warto odnotować, że w 1619 roku odmówiono tam prawa do głosowania Polakom, którzy w proteście zorganizowali strajk. Władze ugięły się pod naciskiem i przyznały im prawo wyborcze. To jest udokumentowany fakt w historii Polonii Amerykańskiej.

Było to w czasach panowanie Zygmunta III Wazy i wojny trzydziestoletniej w Europie. Czas największego rozwoju terytorialnego Pierwszej Rzeczypospolitej i jednocześnie początek jej upadku...W Polsce obowiązywała zasada przywiązania chłopa do ziemi, a także sprawowanie nad nim pełnej władzy z sądowniczą na czele, pozwalającą panu traktować chłopa niemal jak swą własność. propinacja, zakaz posyłania chłopskich dzieci do szkół. Było to, prawie niewolnicze poddaństwo. 

Następna, niewielka liczba emigrantów z Polski dotarła do Ameryki pod koniec XVIII wieku, w czasach rozbiorów Polski. Wtedy, niektórzy polscy patrioci, a wśród nich Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko, wyjechali do Ameryki żeby pomóc w walce o jej niepodległość. 

W większych liczbach Polacy zaczęli emigrować do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, po kolejnych nieudanych powstaniach narodowych. Głównie osiedlali się w stanach Nowej Anglii i w stanie Illinois.

Od drugiej połowy XIX wieku aż do 1939 roku, kolejne duże fale emigracji z Polski do USA powstawały z powodów zarobkowych.

Kolejne, z przyczyn politycznych po II wojnie światowej, oraz z przyczyn ekonomicznych i politycznych w latach 80-tych XX wieku.

Największa fala polskiej imigracji przypadła na początek XX wieku. Według danych oficjalnych, między rokiem 1820 a 1914 dotarło do USA ponad 2,2 miliona imigrantów polskich .

W 1958 roku Kongres Polonii Amerykańskiej szacował liczbę Amerykanów pochodzenia polskiego na 6 mln 372 tysiące. Największy udział mieli oni wśród mieszkańców Stanu Connecticut, Illinois (Chicago) i Nowy Jork.

Dane Spisu Powszechnego w 2010 roku potwierdziły, że Stany Zjednoczone to kraj z największą liczbą Polaków na świecie. Główne miejsca zamieszkiwania Polonii w USA to miasta - Chicago, Denver, Detroit, Los Angeles, Nowy Jork i Seattle.

Szacuje się dotąd się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a około 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień.

Aktualnie, 81% Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia mieszka w 15 stanach, przede wszystkim w Stanach - Nowy Jork, Michigan i Wisconsin.

Dane o organizacjach polonijnych i życiu Poloni w Stanach Zjednoczonych są bardzo obszerne i zasługują na osobny artykuł. 

Najważniejszą organizacją społeczno-polityczną W USA, jest Polish American Congress – Kongres Polonii Amerykańskiej. Organizacja ta powstała w czerwcu 1944 z inicjatywy polonijnych działaczy w USA dla wspomagania Polski. KPA dzieli się na Wydziały Stanowe, z których najliczniejszym jest Wydział na Stan Illinois zsiedzibą w Chicago. 

Trochę o Polonii na Florydzie, bo blisko sześć procent polskich imigrantów wybrało na miejsce swojego nowego życia Florydę.

Na Florydzie, Polacy chętniej mieszkają w domach niż w apartamentach. Najchętniej kupują domy w okolicach Pompano Beach, Boca Raton, Deerfield Beach, West Palm Beach na wschodnim wybrzeżu Florydy, lub w okolicach Saint Petersburga, Clearwater oraz Naples na wybrzeżu zachodnim.

Miami, największe miasto na Florydzie, mimo przyciągania wieloma atrakcjami i dynamicznym rozwojem, odstrasza cenami domów, które stają się  coraz bardziej wygórowane. Na Florydzie warto natomiast kupić apartament jako inwestycję, wynająć go po wysokiej cenie i odsprzedać z zyskiem za kilka lat, gdyż ceny idą tu w górę w zawrotnym tempie. 

Na Florydzie społeczność polska spotyka się w kilku polsko-amerykańskich klubach. Dynamicznie działają - Klub Sobieski w Lake Worth (Greenacres), klub Polonez w Fort Lauderdale, Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater. Chętnie i licznie odwiedzana jest również Polska Misja Katolicka im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach oraz Polski Narodowy Kościół Katolicki (parafia św. Józefa ) w Davie. W klubach polskich organizowane są często zabawy i imprezy kulturalne, występują w nich też znani artyści z Polski. 

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka