26 obserwujących
279 notek
256k odsłon
  3385   6

Polityczne trzęsienie ziemi w Wirginii – czy szanse Republikanów i Trumpa rosną

Z Internetu
Z Internetu

Republikański kandydat, Glen Youngkin wygrał wybory gubernatorskie w stanie Wirginia... To w Polsce niewiele znaczy, ale w USA mówi wiele.

Będzie to miało duże znaczenie dla wyników wyborów w innych stanach, gdyż rośnie niezadowolenie z efektów sprawowania władzy przez obecnego prezydenta i jego gubernatorów; wielu wyborców którzy dotąd głosowali na Demokratów, jest skłonnych dać poparcie Republikanom.

Czy coś rzutuje na możliwość zmian w strukturze sprawowania władzy w Stanach Zjednoczonych?...Czy już nastąpił polityczny wstrząs? Podobno, właśnie nastąpił...

Trzęsienie ziemi może być lokalną tragedią, kataklizmem albo niepomyślnością; ale jeszcze nie bankructwem, upadkiem i karą niebios... Polityczne trzęsienie ziemi, to przestroga i znak.

W środę 3 listopada rano, w NewsMaxNews   umieszczono komentarz Newsmax Analysis dotyczący tego wydarzenia.

„EARTHQUAKE: 6 Reasons GOP Won and CRT, Mandates, Biden Lost”

“After Newsmax called the Virginia gubernatorial race for Republican Glenn Youngkin on Tuesday night, former President Donald Trump took a victory lap for his part in knocking off former Gov. Terry McAuliffe, who was backed by former President Barack Obama and President Joe Biden.”

„Po tym jak Newsmax w wyścigu gubernatorskim w Wirginii ogłosił wygraną republikanina Glenna Youngkina we wtorek wieczorem, były prezydent Donald Trump ogłosił własne zwycięstwo za udział w nokoucie byłego gubernatora Terry'ego McAuliffe'a, który był wspierany przez byłego prezydenta Baracka Obamę i prezydenta Joe Bidena.”

Wirginia jest ważnym stanem Ameryki. Jest uznawana jako "miejsce narodzin narodu amerykańskiego"; historycznie, mieści się w pierwszej dziesiątce stanów szybko rosnącego państwa amerykańskiego. Rzut oka na mapę pokazuje, że Wirginią graniczy ze stolicą państwa, Washington D.C.

Populacja Wirginii w 2020 roku wynosiła ponad 8,65 mln, z których 36% mieszkało w obszarze metropolitalnym Baltimore-Waszyngton. Na terytorium Wirginii ulokowała się siedziba Departamentu Obrony USA, Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA , straży granicznej US Cost Guard, baza morska USNavy oraz stocznie w Norfolk; jak również siedziby General Dynamics, Northrop Grundman, DXC Technology, Hilton I innych. 

Wirginia jest domem dla pięciu najbogatszych hrabstw w USA (Arlington, Fairfax i Loudoun) i niezależnych miast (Fairfax i Falls Church), pod względem mediany dochodów gospodarstw domowych, (na podstawie danych z lat 2015-2019 z US Census Bureau). Według analizy U.S. News, „najbiedniejszym” z pięciu wymienionych, z medianą dochodu gospodarstwa domowego wynoszącą 117 000 USD, jest miasto Fairfax. Podmiejska Wirginia jest przeważnie rasowo biała.

W starciu z Donaldem Trumpem, ubiegłoroczne wybory prezydenckie w Wirginii wygrał Joe Biden. Teraz ten stany odwraca się od Joe Bidena i jego rozległego, a czasami skrajnie lewicowego programu.

Kluczowe czynniki dla zwycięstwa Glenna Youngkina nad byłym gubernatorem Wirginii Terrym McAuliffe'em, pomagają również wyjaśnić, dlaczego republikanin Jack Ciattarelli był o włos od pokonania niegdyś popularnego gubernatora New Jersey Phila Murphy'ego.

Here are the six keys to the GOP's successes. Oto sześć kluczowych czynników które pomogły w sukcesie GOP (Partii Republikanów) -

1. Wyborcy odrzucili obowiązek antykoronawirusowych blokad, noszenia masek i szczepień. Obaj republikańscy kandydaci jasno dali do zrozumienia, że sprzeciwiają się surowym blokadom, obowiązkowym szczepieniom i wymogom dotyczącym masek. Murphy nakazał każdemu dziecku powyżej 2 roku lat „zamaskować się”, bardzo nie spodobało się wyborcom.

2. Kolorowi wyborcy nie udali się do urn wyborczych. Ich udział miał kluczowe znaczenie dla zwycięstwa McAuliffe'a, ale oni na tych wyborach nie pokazali się tak, jak w 2020 roku. Jednym z najważniejszych powodów mogły być obowiązkowe szczepienia. Kolorowi nadal wahają się czy przyjąć szczepionkę, a zwolnienia kolorowych pracowników fizycznych i innych, którzy nie zaakceptowali tego mandatu, mogły wywołać ich reakcję.

3. Poziom poparcia dla Bidena znacząco spadł. Klęska w Afganistanie, kryzys imigracyjny na południowej granicy, gwałtownie rosnąca inflacja oraz pytania o wiek i zdolności umysłowe Joe Bidena, stworzyły atmosferę rozczarowania wśród wyborców, którzy w sondażach poparcia dają prezydentowi ocenę kciuka w dół... Taka mała czerwona łapka.

4. Critical race theory wywarła niezamierzony, bo odwrotny skutek. Kwestie kulturowe, takie jak CRT, polityka płci i LGBQT, odegrały ważną rolę w wyścigu w Wirginii. Biali nadal stanowią prawie 68% populacji.  Kwestie CRT które dotarły do podmiejskich wyborców, wskazują że ich większość nie akceptuje nowej kultury, obudzonej w niewłaściwy sposób.

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka