26 obserwujących
279 notek
255k odsłon
  1521   7

Może być znowu gorąco – sprawiedliwość czasem zwycięża

Z Internetu
Z Internetu

Dziś całą Amerykę obiegła wiadomość – jedni przyjęli ją z zadowoleniem, inni ze złością.

W piątek 19 listopada, po południu, agencje Reuters i Associated Press podały -

Ława przysięgłych uznaje Kyle'a Rittenhouse'a za wolnego ze wszystkich zarzutów (Jury Finds Kyle Rittenhouse Not Guilty on All Counts)

12-osobowy skład ławy przysięgłych uznał 18-latka Rittenhouse'a za niewinnego dwóch zarzutów zabójstwa, jednego zarzutu usiłowania zabójstwa i dwóch zarzutów lekkomyślnego zagrażania bezpieczeństwu podczas protestów ulicznych naznaczonych podpaleniem, zamieszkami i grabieżami, w dniu 25 sierpnia 2020 r. w robotniczym mieście Kenosha.

"Zarzuty przeciwko oskarżonemu we wszystkich zarzutach są odrzucane z uprzedzeniem i jest on zwolniony z obowiązku kaucji" - powiedział sądowi sędzia Bruce Schroeder.

Werdykt zapadł 15 miesięcy po strzelaninie w Kenosha. Oskarżony Rittenhouse nie kwestionował pociągnięcia za spust w strzelaninie, ale konsekwentnie twierdził że działał w samoobronie, co wydaje się poparte wieloma filmami nagranymi przez serwisy informacyjne i osoby postronne, które pokazały, że przed oddaniem śmiertelnych strzałów Rittenhouse został zaatakowany.

Incydent miał miejsce podczas kilku dni zamieszek i zamieszek w Kenosha po tym, jak 23 sierpnia 2020 r. policja zastrzeliła Jacoba Blake'a, 29-letniego czarnoskórego mężczyznę uzbrojonego w nóż, który był poszukiwany w związku z zarzutami napaści seksualnej i przemocy domowej.

Strzelanina ta uzyskała wielki rozgłos, ponieważ miała miejsce mniej niż trzy miesiące po śmierci George'a Floyda, czarnoskórego mężczyzny przebywającego w areszcie policyjnym w Minneapolis - wydarzenia, które wywołało szereg protestów i krwawych zamieszek w całym kraju. Wideo z tej strzelaniny została szeroko rozpowszechnione – choć wiele faktów w tej sprawie nie było jeszcze upublicznionych – wkrótce racje demonstrantów, aktywistów i członków Antify wlało się przez media do międzynarodowej świadomości społecznej.

Jury uniewinniło białego Rittenhouse'a od wszystkich zarzutów związanych ze śmiertelnym postrzeleniem dwóch (non-white) mężczyzn i zranieniem trzeciego, podczas gwałtownych protestów przeciwko niesprawiedliwości rasowej w Wisconsin w 2020 roku, ustalając, że nastolatek działał w samoobronie.

Sprawa Rittenhouse'a natychmiast nabrała politycznego i rasowego wydźwięku.

Konserwatywni przywódcy z zadowoleniem przyjęli werdykt i potępili sprawę wniesioną przeciwko Rittenhouse'owi.

Gubernator Wisconsin Mandela Barnes, który jest czarnoskóry i jest kandydatem Demokratów do Senatu USA, orzeczenie jury stanowczo potępił.

Prezydent Joe Biden, który podczas zeszłorocznej kampanii wyborczej zamieścił na Twitterze wideo, w którym łączył Rittenhouse'a z białymi suprematystami, powiedział w piątek że decyzję ławy przysięgłych popiera.

Z oświadczenia demokratycznego Black Caucus - "To nie do pomyślenia, że nasz system sprawiedliwości pozwolił strzelającemu nacjonaliście wyjść na wolność"

Amerykańska kongresmenka, republikanka Madison Cawthorn, napisała na Instagramie: "Kyle Rittenhouse nie jest winny. Macie prawo się bronić. Bądźcie uzbrojeni, bądźcie niebezpieczni ale bądźcie moralni".

Wiele osób jest tym werdyktem oburzonych... Niektóre cytaty ze strony Dems -

"Zbyt łatwo jest przeoczyć wpływ, jaki przemoc w obronie białej supremacji ma na społeczności czarnych i kolorowych Amerykanów”.

"Społeczność powstała aby skorzystać z prawa do protestu wynikającego z Pierwszej Poprawki po tym, jak policja strzeliła czarnemu mężczyźnie w plecy - na oczach jego dzieci. To zostało umożliwione członkom milicji białej supremacji przez Trumpa".

W piątek wieczorem szeryf hrabstwa Milwaukee Earnell Lucas opublikował na Twitterze oświadczenie w sprawie tego wyroku, obawiając się niepokojów i demonstracji związanych z wynikiem, apelował też o spokój.

Protesty i zamieszki mogą się rozlać na cały kraj... oczywiście, jeżeli władze uznają, że tak trzeba...

Ogromna część białych społeczności w USA jest od dawna oburzona stronniczością sądów, obciążających w sprawach kontrowersji rasowych - z reguły białych i faworyzując non-whites.

Ale jednak, sprawiedliwość (czasami) zwycięża.


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka