25 obserwujących
295 notek
266k odsłon
  551   0

Ukraina wojnę już wygrała - czekanie na Day After

internet
internet
Ukraina już tą wojnę wygrała politycznie, ale warunkiem utrzymania długofalowej strategii izolowania Rosji jest myślenie perspektywiczne. Musi się zacząć Day After.

The Day After – umowny czas następujacy po wojnie, kiedy przewidywania przyszłości stają się rzeczywistością... Obiecuje ulgę po zwycięstwie, nawet jeśli zwyciestwo jest małe; nie zatrzymuje dalszego biegu wydarzeń.

W wojnie ukraińskiej każde małe zwycięstwo powinno cieszyć i oczekiwana po nim ulga też, ale cieszy nie wszystkich... Liczy się wygrane bitwy i oczekuje dalszych, szybkich zwycięstw nie licząc strat.

W opinii wielu ludzi, szczgólnie w Polsce, małe zwycięsto kiedy wojna jeszcze trwa nie ma wartości; całkowity upadek Rosji jest przecież bardzo bliski... liczy się tylko zwycięstwo wielkie, na miarę oczekiwań!

Polaków ucieszy tylko szybki upadek Rosji – ostatnio pojawiający się w mediach termin „winning small” nie wiadomo co znaczy; „winnig big” jest chyba bardziej zrozumialy, co big  - to big; ale żaden „day after” i zimna wojna w urzędowym programie wojny ukraińskiej nie figurują, więc publiczność nie wie w cziom dieło?

Czy istnieją jakiekolwiek powody żeby dyskutować o zwycięstwie malym, skoro wszyscy chcą zwycięstwa w wojnie - dużego i ostatecznego !?

Wojna stanowi nieodłączny element cywilizacji i jest wręcz z nią przesycona. Od zarania, chociaż często używa się wobec niej określeń „barbarzyńska” albo "dzika”, wojna rządzi się mnóstwem reguł, pomagających zachować jej elementy najbliższe światu zwierzęcemu z którego pochodzi. To w cywilizacjach zachowało się; wraz z ich rozwojem powodowało,  że wojna stawała się coraz okrutniejsza...

Wojna Ukrainie jest okrutna bardzo, ale czy jest okrutniejsza niż II wojna światowa, szczególnie w Polsce? Albo rzez Tutsi przez Hutu w Rwandzie w 1994 roku, kiedy w ciągu 100 dni zginęło ponad milion ludzi?...Czy tamte się nie liczą bo nie pokazywała ich telewizja?

Wojna w Ukrainie trwa, dla wielu przyniosła zmęczenie. Jeśli media są pełne przekonywań o osiągnięciach militarnych Ukrainy i rychłym upadku Rosji, szczególnie media w Polsce,  wojny jest za mało bo kacapów trzeba ujobat’.

Jeśli ktoś chce i może wbijać się w przebieg i konsekwencje tej wojny gębiej, wydziobie coś więcej niż hurraopymizm i chęć walki.

Eksperci zachodni i amerykańscy  widzą w perspektywie wojny na Ukrainie konflikt interesów – politycznych i ekonomicznych. Aktualna ocena sytuacji ze strategicznego punktu widzenia pokazuje, że żadna ze stron konfliktu nie ma obecnie szans na zdobycie decydującej przewagi. Skala dotychczasowych strat Ukrainy - mierzona zniszczeniem infrastruktury cywilnej i substancji przemysłowej kraju są obecnie już tak duża, że nawet w scenariuszu ukraińskiego zwycięstwa militarnego, z trudem można je uznać za osiągnięcia.

Trudna do pogodzenia jest odpowiedż na dwa sprzeczne pytania, oba z tytułów prasowych ostatnich dni -

- jaki interes ma Zachód, USA i Ukraina w odmawianiu prowadzenia rozmów o zawieszeniu broni z Rosją

- czy w związku z poszukiwaniami kompromisu w kwestii wojny na Ukrainie, koniec intensywnej fazy wojny jest bliższy niż się to wydaje?

Media pracują na zlecenie. Dezinformacji opinii publicznej przyświecają określone cele, bo prowadzi to do zamazania bieżącego stanu spraw, do napięć i ostrej wymiany zdań... Media taki stan ożywia, bez względu na skutki... Napadną na nas!... Nie napadną!... Napadną na Polskę, napadną na Litwę... Musi uważać Estonia i Mołdawia... Trzeba walczyć dalej za wszelką cenę!

Wielu polityków na Zachodzie jest zdania że w Ukrainie już zostało osiągnięto „zwycięstwo małe”, gdyż widać jego polityczne i ekonomiczne skutki; tak więc, nadeszła pora do rokowań i zawieszenie broni. Przeciąganie walk zbrojnych jest, na razie, niepotrzebne.... Jest to na razie zwycięstwo polityczne, ale gospodarcze może szybko nadejść.

Czym dla przeciwnikow Rosji jest już osiągnięte „winning small”?

Małym, choć wielkim zwycięstywem Ukrainy, jest ulokowanie na jej terytorium nowoczesnego sprzętu wojskowego i środków rozpoznania dowodzenia operacyjnego i taktycznego, jak równeż posiadanie baz szkolenia ukraińskich żołnierzy przez specjalistów z USA. Na trwale już zbudowana przez Zachód, infrastruktura wojskowa, niewątpliwie przyczyni się do odstraszania Rosji od jej dalszych agresywnych kroków..

Przede wszystkim jednak, „małe” zwycięstwo Ukrainy dotyczy w szeroko na świecie deklarowanym wsparciu politycznym, humanitarnym i wojskowym, nie tylko przez kraje NATO i USA.

Osiągnięcie „jakiejś” małej stabilizacji oznaczałoby szerokie wejście międzynarodowego kapitału (głównie amerykańskiego) na Ukrainę, co nie tylko znacznie poprawi pozycję strategiczną Ukrainy wobec Rosji, ale również przyczyni się do szybkiego rozwoju gospodarczego kraju.

Panuje przekonanie, że członkostwo w Unii jest kwestią czasu, a przy silnym poparciu USA czas oczekiwania na członkostwo w NATO może być krótszy niż się wydaje.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale