27 obserwujących
336 notek
302k odsłony
  368   2

Patrioty ze zdalną obsługą – Quo Vadis Domine

Z Internetu
Z Internetu
Termin „patriotyzm” pochodzi z greckiego terminu „patria”, co oznacza rodzinę, grupę, plemię lub naród wywodzący się od wspólnych przodków, naszych ojców – to właśnie nazywamy Ojczyzną. W Polsce istnieją dwie kategorię obywateli kochających Ojczyznę – patrioci i patrioty... Temat ostatnich dni w polskich mediach – „Rakiety Patriot w Polsce”… Czy powinny być prze Niemcy przekazane Polsce czy nie - oto jest pytanie.

W Polsce istnieją dwie kategorię obywateli kochających Ojczyznę – patrioci i patrioty.

Definicja patriota – „patriot to osoba, która mówi że kocha i nie wstydzi się swojego kraju, a także że jest w stanie oddać życie za swoją ojczyznę” …

Termin „patriotyzm” pochodzi z greckiego terminu „patria”, co oznacza rodzinę, grupę, plemię lub naród wywodzący się od wspólnych przodków, naszych ojców – to nazywamy Ojczyzną. Słowo „patria” pochodzi z greckiego „pater” i oznacza „ojca” – głowę rodu.

Oba greckie terminy zostały przejęte później przez Rzymian i przeniknęły do łaciny w formie „pater” i „patrio” i rozpowszechniły się także w innych europejskich językach.

W polskim rozumieniu słowo „patriotyzm” dosłownie oznacza „miłość ojczyzny”.. ale istnieje miłość ojczyzny żywa i miłość przenicowana.

Miłośnicy książek Sienkiewicza może wiedzą, a może nie, że tytuł jednej z jego powieści nawiązuje do spotkania Chrystusa z apostołem Piotrem uciekającym z Rzymu przed prześladowaniami. Piotr zapytał wówczas Jezusa: „Dokąd idziesz, Panie” („Quo vadis, Domine”), na co Chrystus odpowiedział, że idzie do Rzymu go zastąpić - - „Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry”. Kiedy Piotr usłyszałem te słowa postanowił powrócić – zginął męczeńską śmiercią.

Pomysł tytułu swojej książki zaczerpnął noblista Henryk Sienkiewicz z dzieła „Dzieje Piotra”, które powstało pod koniec II w. n.e, i stało się źródłem wielu legend. W powieści został ukazany Rzym za czasów panowania cesarza Nerona - przywódcy tchórza, degenerata, obłudnika i prześladowcy chrześcijan, których oskarżył o podpalenie Rzymu chociaż zrobił to sam.

Tytuł powieści, skrócony o ostatni człon: „Domine”, jest nie tylko pytaniem skierowanym do Jezusa, ale również ważnym pytaniem do wszystkich chrześcijan - do Polaków też; skierowanym do polskich patriotów przede wszystkim, bo nie wszyscy Polacy prawdziwymi patriotami są... Kto będzie poświęcał się za naród, jeśli naród o swoje życie nie dba sam...czy Polskę będzie ratowała, tak jak zwykle, Matka Boska Częstochowska?

Gen. Zając z emigracyjnego rządu Polski w Londynie podczas IIWŚ patriotą był i podobno kiedyś powiedział – „Wierzcie mi moi kochani, że chętnie oddałbym życie za Ojczyznę, ale zdrowie mi na to nie pozwala”.

Na Salonie jest wielu patriotów, oprócz tych którzy patriotami nie są i to wyraźnie deklarują – „być patriotą to przeżytek”; którzy za patriotyzm uważają pobrzękiwanie szabelką i miotanie się na oślep w politycznym bagnie; również którzy głośno wydzierają się, jak bardzo Polska ich potrzebuje… Każdy salonowicz ma patriotyzm na własny użytek i na sławę na Salonie… Stąd dwie grupy kochające Ojczyznę – patrioci i patrioty.

Dokąd zmierza Polska?... Czy aby we właściwym kierunku?... Jest to temat rzeka dzielący wszystkich polskich Polaków, zarówno w kraju jak i na obczyźnie; chociaż wielu Polakom w Polsce się wydaje, że na miano Polaka wszyscy mieszkający za granicą nie zasługują… Polska jest skłócona z najbliższymi sąsiadami i jak zawsze, jest sterowana przez third party – czy będzie sterowana remote zawsze?

Po uldze spowodowanej zwycięstwem biało- czerwonych nad Arabią Saudyjską w Mistrzostwach Świata w Dubaju, wraca temat ostatnich dni w polskich mediach – „Rakiety Patriot w Polsce”… Od kilku dni jest on obecny również w mediach międzynarodowych.

„Stanowisko prezydenta ws. baterii Patriot pozostaje niezmienne. Jeśli oferta NATO nie obejmie Ukrainy, ich miejsce powinno być w Polsce.”

„Czy polski rząd powinien przyjąć niemiecką propozycję rozmieszenia w naszym kraju rakiet Patriot, nawet jeśli miałyby one pozostawać pod niemieckim dowództwem”

“Germany Counters Poland's Demand To Offer Patriot Missiles To Ukraine”

“Niemcy odrzucają polską propozycję przekazania Ukrainie sytemu Patriot! "To wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami".

„Germany Rejects Polish Call to Send Patriot Missiles to Ukraine”

“Stoltenberg umywa ręce”

“The Patriots systems are in short supply in NATO”

Temat rodzi szereg pytań -

Czy niemiecka propozycja przekazania zestawu amerykańskich rakiet Patriot w obecnych warunkach przysłuży się bezpieczeństwu Polski?

O co naprawdę chodzi z niemieckimi zestawami Patriot; czy będą wpięte w polski system dowodzenia i czy Niemcy będą decydowali, którą rosyjską rakietę zestrzelą?

Czy Niemcy boją się wysłać rakiet Patriotów razem z obsługą na Ukrainę, bo oznaczałoby to bezpośrednią konfrontację NATO z Rosją; bo jak dotąd wszyscy udają, że takiej konfrontacji niema?

Czy Niemcom w jakikolwiek sposób o przyszłości Polski i Ukrainy w ogóle zależy?

Czy propozycja Niemiec jest fałszywą propozycją przemalowaną na troskę o sąsiada, którego w nieokreślonej przyszłości można będzie od siebie uzależnić; czy jest też próbą naprawy wizerunku niemieckiego państwa” ?

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka