Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
1404
BLOG

Skośne oczy, żółte lica – w co grają Chiny

Dziobaty Dziobaty Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Trwająca dni wizyta Xi w Moskwie i rozmowy z Putinem ma ważne znaczenie dla równowagi sił trójkącie USA-Chiny-Rosja i dalszych losów Europy oraz nowego porządku światowego. Wynik szczytu Xi-Putin z całą pewnością były dla nich korzystne.

To że Chińczycy mają skośne oczy każdy wie bo widział w telewizji… jeśli mają nie całkiem skośne to trochę skośnie i jakby przymknięte w szparkę, bo nikt nie widział Chińczyka z oczami otwartymi w słup… Żółtość Chińczyków też jest umowna bo w Azji wszyscy tak mają, ale nie ulega wątpliwości że Chińczyka zawsze można odróżnić od nie-Chińczyka z Zachodu który potrafi mieć odcień od najbielszej bieli do najczarniejszej czerni… Dlatego Chińczycy uważają się za panów świata ze środku świata i są strasznymi rasistami… Poza tym grają dobrze w ping-ponga i w chińczyka… Palą opium i zaciągają się...mogę z przekonaniem powiedzieć że na Chińczyków trzeba uważać.

Szczytowanie w Moskwie… chiński smok przybył z przytulonym do piersi gołąbkiem pokoju… niemożliwe stało się możliwym, albo tak się to wydaje. Stare Chińskie przyłowie mówi – „jak ktoś pod Chińczykiem dołek kopie, zaraz z niego gołąbek wylatuje” … Należałoby przypomnieć, że Chińczycy dobrze grają w ping-ponga a jeszcze lepiej w Chińczyka... Stary Sun-Tze zauważył w swojej ”Sztuce wojny” – „Największym zwycięstwem jest pokonać wroga bez walki”.

Warto przypomnieć - w wydaniu „Wall Street Journal” z 21 lutego 2023 w można było przeczytać „Xi Jinping planuje przybyć do Moskwy na spotkanie z Putinem”;  od tamtej pory wszyscy tej wizyty oczekiwali.

Ale wizyta Xi Jinpinga w Moskwie nastąpiła wcześniej niż było to zamierzone... Czy jest przypadkiem, że poniedziałkowe spotkanie odbyło się w 20 rocznicę amerykańskiej inwazji na Irak, której sprzeciwiały się Chiny i Rosja?... O tym media jakby zapomniały, ale  ten termin był przez Chiny starannie przemyślany... Chiny dały pierwszy sygnał.

Przedtem Chiny opublikowały 12-punktowy dokument wzywający do dialogu i rozwiązania konfliktu na Ukrainie, ale zawierał on tylko ogólne stwierdzenia i żadnej konkretnej propozycji zakończenia trwającej rok wojny.

Ukraina przyjęła chińską propozycję ostrożnie... prezydent Żełenski podkreślił że jakiekolwiek porozumienie wymagałoby wycofania się Rosji z całego zajętego terytorium, w tym z Półwyspu Krymskiego, który zaanektowała w 2014 roku... Stany Zjednoczone na zaangażowanie Chin zareagowały skrajnym sceptycyzmem podkreślając, że odmówiły potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę… Rosja przyjęła inicjatywę Pekinu z zadowoleniem i zapowiedziała, że dokona "zniuansowanej analizy" planu, ale zaznaczyła też, że oznak pokojowego rozwiązania na razie nie widzi ... W Moskwie potarzano wiele razy, że tak czy owak, Ukraina musi zaakceptować aneksję czterech regionów na wschodzie i południu kraju wraz z utratą Krymu, półwyspu Morza Czarnego, który siłą zajęła w 2014 roku...

Xi jest pierwszym światowym przywódcą, który uścisnął dłoń Putina, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w poprzedni piątek nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy w związku z deportacją ukraińskich dzieci do Rosji od początku wojny.

Czy ta sytuacja była dla Xi kłopotliwa?… Jak powiedział w wywiadzie telefonicznym dla TV Newsmax (już w czasie trwania szczytu) Fred Fleitz, były Szef Sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA- "albo Xi nie zrobi nic i zaryzykuje upokorzenie Rosji na Ukrainie, co nie leży w interesie Chin; albo przyjdzie z pomocą Rosji czym ryzykuje znacznie większe pogorszenie stosunków Chin ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami zachodnimi"... Co wybrał Xi – już wiadomo.

O czym rozmawiano w Moskwie? Oficjalne doniesienia i komunikaty medialne mówią o tym za mało lub ogólnikowo... uszczegółowione spekulacje medialne dopiero nadchodzą... Przywódca Chin Xi od dawna wie, że w tej chwili jego kraj na przegraną Rosji nie może pozwolić. Potrzebuje Putina, aby zmierzyć się z USA i ich sojusznikami w układzie globalnym. Utrzymując zaangażowanych ich wszystkich w Europie powoduje, że mają mniej czasu i zasobów, aby przestawić się na gry w Azji.

Wspominany już wyżej Fred Fleitz po spotkaniu Xi z Putinem powiedział – „Członkowie Kongresu są coraz bardziej zainteresowani zawieszeniem broni, a Francuzi i Brytyjczycy też chcieliby też zobaczyć tutaj jakąś „grę końcową"... Administracja Bidena jednak o tym nie mówi "... "Być może plan nie jest zły, ale Biden musi wymyślić jakiś własny plan zawieszenia broni" .

Widocznie administracja Bidena planem „jakiegoś zawieszenia jest zainteresowana, ale chce żeby plan nie był chiński ale amerykański. Ale czy jakiś plan amerykański istnieje?

Sen. Warner: "Negotiation Terms Should Be Set by Zelenskyy"...  za AP , poniedziałek 20 marca 2023 - "Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu Demokrata Mark Warner powiedział dla Newsmax w poniedziałek rano, że wszelkie negocjacje powinny być ustalane wyłącznie przez Zełenskiego, a nie Putina., ”... Zwalanie wszystkiego na Żełenskiego stało się karykaturą...czy w ukraińskiej wojnie o wszystkim ma decydować Żełenski?.. Zupełnie jakby USA stały się jego ogonem, którym może kręcić według własnych upodobań.

Nic nie trwa wiecznie, szczególnie jeśli trwa 3 dni…Washington Post, March 21, 2023 - Xi departs the Kremlin, says goodbye to ‘dear friend’…. Putin Xi opuszcza Kreml, żegna się z "drogim przyjacielem" Putinem.

Wspólne oświadczenie obu liderów zawierało znane oskarżenia wobec Zachodu – że Waszyngton podważa globalną stabilność, a NATO wkracza w region Azji i Pacyfiku…Putin powiedział, że chińska propozycja zakończenia konfliktu może być wykorzystana jako podstawa porozumienia pokojowego, ale Zachód i Kijów nie są jeszcze gotowe.

McFarland to Newsmax: China in 'Position of Enormous Leverage" - "McFarland do Newsmax: Chiny posiadają ogromną dźwignię przewagi". Środa 22 Marca2023... Kathleen McFarland jest byłym zastępca doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego; w programie „Wake-up America” telewizji Newsmax w środę powiedziała, że chiński prezydent Xi Jinping posiada "ogromny wpływ" na prezydenta Rosji Władimira Putina i że Chiny są "gotowe do ruchu" na arenie międzynarodowej.

"Największym i bezsprzecznym osiągnięciem szczytu Chiny - Rosja jest projekt planu polityczno-gospodarczego zagospodarowania Syberii przez Rosję i Chiny... USA powinna mieć w tym udział"

"Sytuacja jest następująca - Rosja ma ropę naftową i gaz ziemny, Zachód nie będzie go importował z powodu sankcji – to nie jest problem dla Rosji która sprzedają je Chinom, Indiom i Turcji... Strumień przychodów Rosji jest nadal dość silny."

„Rosjanom kończy się broń, a to właśnie mogą dostać od Chin. Tak więc Chiny znajdują się w pozycji ogromnego wpływu na rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, który może i nie chce się ustatkować; może nie chce iść do stołu negocjacyjnego, ale Chiny mogą go tam wepchnąć, mówiąc: "Chcecie broni, chcecie, żebyśmy kupili waszą ropę i gaz ziemny?. Musicie spełnić nasze żądania".

"W tym samym czasie Chińczycy mogą udać się na Ukrainę i zasadniczo zaoferować taką umowę, jaką zaoferowali Saudyjczykom w Iranie, mówiąc: "Zbudujmy waszą infrastrukturę 5G, a następnie możecie mieć cyfrową sztuczną inteligencję prowadzącą całą waszą cyfrową gospodarkę". "Wszyscy wiedzą, że Ukraina będzie potrzebowała około biliona dolarów na odbudowę po ustaniu walk, a jeśli Chiny są tam pierwszym krajem, to pomyślcie o tym, co to robi z globem i co to robi z geopolityką.”

I jeszcze - "Chiny są gotowe do wykonania swojego ruchu. Tymczasem, co robimy w Waszyngtonie? Kłócimy się o to, kto jest kobietą".... McFarland jest przystojną kobietą ale sprawę trochę upraszcza udając że nie wie że o wpływach USA na Ukrainie i że USA na wepchnięcie się tam Chińczykom nie pozwoli... Ale McFarland powiedziała też, że widoczny opór administracji Bidena wobec zawieszenia broni nie ma sensu, ponieważ "dokładnie tak działają umowy pokojowe".

Tydzień temu Xi Jinping wygłosił przemówienie, w którym mówił o swojej globalnej inicjatywie cywilizacyjnej - "Wszystkie kraje na świecie powinny żyć w pokoju. A to, co robią we własnych granicach, to ich własna sprawa. Jeśli chcą mieć własną kulturę, własną gospodarkę - nikt nie powinien im mówić, jak mają żyć".

Przewodniczący Xi tak właśnie powiedział, ale czego nie powie przebiegły Chińczyk... Xi Jinping z Sun -Tzenem znali się bardzo dobrze i chodzili do tej samej szkoły.

Według South-China Television z Hongkongu, Xi powiedział, że Chiny i Rosja powinny ściślej współpracować, aby przyspieszyć większą "praktyczną współpracę"... Znaczna część Rosji z Syberią włącznie leży w Azji i byłaby przez większość krajów Azji mile widziana.

"Widać wczesne żniwo (naszej) współpracy, a dalsza współpraca jest rozwijana" – Putin powiedział że Rosja, Chiny z udziałem Mongolii sfinalizowały wszystkie porozumienia w sprawie planowanego gazociągu Power of Siberia 2, który będzie przesyłał rosyjski gaz do Chin, i że Moskwa jest gotowa zwiększyć eksport ropy do Pekinu.”

Putin powiedział również, że Moskwa jest gotowa pomóc chińskim firmom zastąpić firmy zachodnie, które opuściły Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie.

Planowany gazociąg „Siła Syberii 2” dostarczałby 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z Rosji do Chin przez Mongolię... Moskwa wysunęła ten pomysł wiele lat temu, ale zyskał on pilną potrzebę, dopiero teraz, gdy Rosja zwraca się do Chin, aby zastąpiły Europę jako głównego odbiorcę gazu.

Rosyjski Gazprom już dostarcza gaz do Chin istniejącym już rurociągiem „Siła Syberii” w ramach 30-letniej umowy o wartości 400 miliardów dolarów, podpisanej pod koniec 2019 roku. Rurociąg ten obejmuje około 3000 km (1 865 mil). Putin powiedział też we wtorek, że Rosja dostarczy co najmniej 98 mld m³ gazu do Chin do 2030 roku.

Eksport rosyjskiego gazu do Chin to wciąż niewielki ułamek rekordowych 177 mld m3, które dostarczyła do Europy w latach 2018-2019. Od początku konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. ilość gazu dla Europy skurczyła się, osiągając około 62 mld m3 w 2022 r.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, że obaj przywódcy rozmawiali również o Internecie i zgodzili się, że stoją "przeciwko militaryzacji technologii informacyjnych i komunikacyjnych” oraz popierają „wielostronne, równe i przejrzyste zarządzanie Internetem przy wsparciu suwerenności i bezpieczeństwa wszystkich krajów w tej sferze ".

Warto przypomnieć, że po niedawnym dyplomatycznym nacisku na Iran i Arabię Saudyjską do wznowienia stosunków dyplomatycznych, Xi starał się powtórzyć ten sam sukces pośrednicząc w pokoju między Rosją a Ukrainą. Gdyby odegrał rzeczywistą rolę w przywróceniu suwerenności Ukrainy, byłby bardzo doceniony, choć nie wszędzie... Niewątpliwie, w wyniku podróży do Moskwy Zachód dostał mocny sygnał jego silnego poparcia dla Putina, poddając w wątpliwość jego chińską neutralność...

Stawką dla Xi jest dążenie do legitymizacji Chin jako lidera alternatywnego porządku światowego, obecnie zdominowanego przez Stany Zjednoczone... Xi powiedział że widzi potrzebę przeciwstawiania się "powstrzymywaniu, okrążaniu i tłumieniu Chin" przez Waszyngton... czy może to być wyraźne zarzewie przyszłej wojnę Chiny – USA... może tak a może nie!?

Tak z ręką na sercu - kto szczyt Chiny Rosja w Moskwie wygrał... obecni obecni, czy nieobecni a obecni?

Wygrał Xi i wzmocnił pozycję w swoim kraju i na międzynarodowej arenie politycznej. Chiny zyskały i na szczycie nie straciły nic.

Putin też wygrał... kosztem ustępstw (być może wielu) zdobył protekcję Chin w stosunkach z USA i resztą Zachodu... Jako wytrawny polityk i kalkulator, z pewnością rozumie że po utracie Ukrainy Rosja nigdy więcej imperium nie będzie... w sumie bardzo wzmocnił się jako ważny partner Chin...Oznaczać to może też, że Putin pogodził się z wypchnięciem Rosji do Azji, tak mocno forsowanym przez wiele międzynarodowych kół politycznych i Salon24... W końcu, Putin może wygrać pokój i jednocześnie nie pozwolić na oddanie zagrabionych terytoriów na Ukrainie... W przypadku przedłużania wojny, z całą pewnością będzie wspomagany przez Chiny... Ekonomicznie - Rosja może więcej zyskać niż stracić.

USA w Europie wygrywa zawsze... geopolityczne zbliżenie się do Rosji przez Ukrainę jest zwycięstwem trwałym, jakiekolwiek będą dalsze losy wojny. Szczytu w Moskwie USA dobrze nie rozegrała ale wiele nie straciła... Dostała za to wyraźny sygnał poparcia Rosji przez Chiny, co może zmienić kierunek i dalszy ciąg trwania wojny... After all, dla USA znacznie ważniejszym obszarem zainteresowania stała się Dalekowschodnia Azja.

Co zyska Ukraina albo straci Polska - to osobna bajka... Czasem tracąc można zyskać, albo odwrotnie...

Wot' obszczaja' fuzzy logic!

P.S.  Należy pamiętać że Chińczykowi patrzyć prosto w oczy się nie da.

Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka