Dziobaty Dziobaty
982
BLOG

Szczyt NATO w Wilnie – kto jest naprawdę happy?

Dziobaty Dziobaty NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Na szczycie w Wilnie, Sojusznicy odmawiają Ukrainie terminu przystąpienia do NATO. Prezydent Biden powiedział, że w obecnej sytuacji podjęcie takiej decyzji jest bardzo ryzykowne, bo może doprowadzić do otwartej wojny z Rosją.

Szczyt zaczął się dobrze - od wiadomości, że Turcja z opóźnieniem zezwoli Szwecji na przystąpienie do NATO. Ale w kwestii oferowania Ukrainie wejścia do sojuszu atlantyckiego, sojusznicy muszą ciężko pracować, aby w kwestii decyzji zachować jedność.

Jake Sullivan, amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że administracja Joe Bidena wyśle myśliwce F-16 do Turcji "w porozumieniu z Kongresem". Decyzja została ogłoszona zaledwie kilka godzin po tym, jak prezydent Turcji, Recep Erdogan, zgodził się znieść weto w sprawie starań Szwecji o członkostwo w NATO. We wtorek, w Wilnie na Litwie, rozpoczął się szczyt sojuszu, którego priorytetem jest Ukraina w NATO.

Przed podróżą do Europy Prezydent Joe Biden powiedział, że Ukraina nie jest jeszcze gotowa do wejścia do NATO… powiedział więcej - "sojusz nie jest jeszcze gotowy na to, aby Ukraina przyłączyła się do historycznego kroku, który mógłby odstraszyć Moskwę, ale który może również zwiększyć ryzyko wojny amerykańsko-rosyjskiej."

W wywiadzie dla CNN Biden powiedział, że istnieją krótko- i długoterminowe argumenty przeciwko zaproponowaniu członkostwa Ukrainy przez NATO. Biden ostrzegł, że zrobienie tego w czasie wojny natychmiast zobowiąże sojusz do obrony nowego partnera – aby udowodnić, że zbiorowa obrona grupy ma znaczenie.

"Mam na myśli to, co mówię" - powiedział prezydent. "To zobowiązanie, które wszyscy podjęliśmy bez względu na wszystko... W obecnej sytuacji podjęcie takiej decyzji jest bardzo ryzykowne, bo może doprowadzić do otwartej wojny z Rosją”

W dzisiejszym popołudniowym World News w telewizji ABC, prowadzący program David Muir powiedział -„Żełenski jest wściekły…” Odnosząc się do tytułu artykułu – „prezydent Żełenski nie jest happy”… z całą pewnością można powiedzieć, że bardzo happy nie jest… Poniżej kilka najnowszych tytułów medialnych doniesień -

„Why Ukraine’s plea for NATO membership is such a profound dilemma for the West” – „Dlaczego apel Ukrainy o członkostwo w NATO jest tak głębokim dylematem dla Zachodu”; CNN Politics 10 lipca 2023.

"Podczas gdy niektórzy członkowie sojuszu wschodnioeuropejskiego są optymistycznie nastawieni do wczesnego harmonogramu powitania Ukrainy, niektóre państwa pierwszej generacji, w tym USA, są bardziej ostrożne, częściowo z powodu obaw, że szybkie przejście do członkostwa w NATO może sprowokować bezpośredni konflikt z Rosją, którego Biden desperacko unika."

"Nato summit: Allies refuse to give Ukraine timeframe on joining" - "Szczyt NATO: Sojusznicy odmawiają Ukrainie terminu przystąpienia"; BBCNews, 11 lipca2023

"Państwa NATO powiedziały, że Ukraina może dołączyć do sojuszu wojskowego "gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę, a warunki zostaną spełnione" po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował "absurdalne" opóźnienie akcesji. W komunikacie NATO stwierdziło, że uznaje potrzebę szybszego działania, ale nie będzie ono nakreślone w ramach czasowych".

"US ambassador to NATO says it is tough to agree on timeline for Ukraine's accession" - "Ambasador USA przy NATO mówi, że trudno jest uzgodnić harmonogram akcesji Ukrainy" CNN News,11 lipca 2023

"Nawet sami Ukraińcy powiedzą wam, że muszą dokonać dalszych reform. Poczynili znaczne postępy w zakresie różnych reform demokratycznych i sektora bezpieczeństwa, ale będą musieli kontynuować pracę w tym kierunku" - powiedział Christopher Smith we wtorek w wywiadzie dla CNN…Smith powtórzył, że Ukraina podjęła już pozytywne kroki, które doprowadziły do tego, że NATO zgodziło się usprawnić proces akcesyjny poprzez usunięcie kluczowej przeszkody dla Ukrainy – wymogu "Planu Działań na rzecz Członkostwa".

Podczas oświadczenia, szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy NATO zaproszą Ukrainę do przyłączenia się do sojuszu wojskowego "gdy zostaną spełnione warunki"; potwierdził też, że wtedy Ukraina stanie się członkiem NATO. – „Nigdy nie było silniejszego sygnału ze strony NATO dotyczącego przyszłości Ukrainy w Sojuszu" - zauważył Stoltenberg”… NATO ma przygotować pakiet „pocieszenia”- nowy program wsparcia dla Ukrainy i utworzenie Rady NATO-Ukraina… Stoltenberg powiedział, że  w ramach tej Rady, Sojusz i Ukraina będą "spotykać się jak równy z równym". Pierwsze spotkanie prezydentem Zełenskim ma się odbyć w środę, 12 lipca... Po podjętej decyzji, natowscy Sojusznicy na pewno odetchnęli, jak po dobrze spełnionym obowiązku.

Czy teraz są happy?...niektórzy pewnie tak Niemcy, Francja, Węgry... dla nich lawirowanie polityczne w stosunku do Rosji - "przeciw-za" było kłopotliwe, więc powinni być "happy"... inni bardziej "nie-happ" albo mniej niż happy...

Wołodymyr Zełenski podziękował zgromadzonym za wspieranie Ukrainy. Po przemówieniu Zełenskiego odśpiewano ukraiński hymn państwowy… Ale po stronie ukraińskiej panuje głębokie rozczarowanie i zawód… nawet złość... Przed szczytem, wielu poza Ukrainą liczyło na szybkie zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO i uznało, że szczyt w Wilnie będzie decydujący… najwięcej chyba w Polsce… Pierwsze reakcje pochodzące z Polski odebrałem jako rozczarowujące. Widać to było wyraźnie w mediach sieciowych, np. wPolityce.pl i Salon24.pl.

Odbiorcy – czytaczy i komentatorów da się zrozumieć, ale ze zrozumieniem redaktorów-dziennikarzy trudno, albo jeszcze trudniej. Dobrze poinformowani wiedzieli od dawna, że o formalnym członkostwie Ukrainy w NATO nie ma mowy… wszyscy politycy i dziennikarze powinni sobie zdawać sprawę, dlaczego…

Podnoszenie temperatury oczekiwań na „tak” zrobiło "szum" i było zupełnie niepotrzebnie. Tak politycy, jak i pozbawieni politycznej orientacji dziennikarze wprowadzają opinię publiczną w błąd… powoduje to u wielu uniesienia i entuzjazm oraz oczekiwania, że tych kacapów wreszcie pozabijamy, poćwiartujemy, zakopiemy w ziemi albo wrzucimy w szambo nieczystości; a potem…odetchniemy i będziemy szczęśliwi że Ruska niet’

Ukraina naprawdę do frustracji czy rozczarowań nie ma najmniejszego powodu... Przecież członkiem NATO nie jest, a mimo tego jest traktowana w sposób wyjątkowo uprzywilejowany... pomoc którą otrzymała i nadal otrzymuje jest więcej niż ogromna… jest gigantyczna… Ukraina nie ma prawa do narzekań!

Setki miliardów płyną na Ukrainie bezustannie… Tak USA jak i Unia Europejska zamierzają dawać więcej i jeszcze więcej… Panuje ogólnoświatowy kryzys, wiele krajów dotkniętych jest inflacją… wszędzie drożyzna... Polska odczuwa to bardzo. Do tego dochodzi strach przed przerzuceniem się zagrożenia na teren kraju....

W przedwyborczym szale politycy wygadują głupoty i dlka pozyskania zwolenników obiecują złote góry. Społeczeństwo jest podzielone i coraz bardziej wkurzone…

Ale ktoś w NATO-wskim towarzystwie zadowolony jest –

"Turkey gives green light to Swedish NATO membership bid" - "Turcja daje zielone światło szwedzkiej kandydaturze do członkostwa w NATO"; Reuters, 11 lipca 2023.

Wiele wskazuje na to, że jedynym który pozostanie po szczycie happy, będzie prezydent Turcji, Recep Erdogan, który wyraził zgodę na zniesienie weto w sprawie członkostwa Szwecji w NATO… Media podały, że warunkiem Erdogana była zgoda na przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej... on "happy" powinien być.

Ponieważ zgoda prezydenta musi być zatwierdzona przez turecki Parlament, można sądzić, że realizacja przyjęcia Szwecji do NATO trochę potrwa.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka