Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
714
BLOG

Po wycofaniu Patriotów - czy Polska powie Niemcom "raus" na dobre i złe?

Dziobaty Dziobaty Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Od początku było wiadome że instalacja niemieckich Patriotów w Polsce jest czasowa. Czy komunikat o szybkim ich wycofanie był dla strony polskiej zaskoczeniem? Pogorszenie relacji polsko-niemieckich i dalsze ich zaognianie w sytuacji prób utrzymania nowego rządu przez PiS, prowokuje szereg pytań.

Na początku roku,12 stycznia 2023, prezydent Andrzej Duda podpisał dokument, w którym wyraził zgodę na stacjonowanie w Polsce żołnierzy niemieckiej Bundeswehry. Kilkuset wojskowych, wraz z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, miało przez kilka miesięcy stacjonować na Lubelszczyźnie. Lokalizacja została uzgodniona przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP w porozumieniu z Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych. Ostatecznie przedłużono je do 9 miesięcy.

Dzisiaj, agencja Reutera podała wiadomość otrzymaną od jej niemieckiego korespondenta… powtórzyły ją niektóre polskie media, również pod datą 8 listopada 2023... Temat podjął również Salon24... Koncentruje się na komunikacie Reutersa.

Reuters -„Germany to withdraw Patriot air defence units from Poland” - „Niemcy wycofają z Polski jednostki obrony powietrznej Patriot”.

Reuters - „Niemiecki resort obrony przekazał w środę że w piątek 10 listopada stacjonujące w Polsce niemieckie systemy obrony przeciwrakietowej Patriot zostaną wycofane. Sprzęt trafił do Polski w styczniu tego roku po wypadku w Przewodowie, gdzie 15 listopada 2022 roku spadła rakieta, zabijając dwie osoby.”

"Bardzo się cieszę z życzliwego i pełnego uznania przyjęcia, z jakim nasi żołnierze spotkali się w Zamościu i sposób w jaki nas traktowało polskie wojsko i mieszkającą tam ludność"– powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Od początku roku wraz z systemami Patriot, stacjonowało w Zamościu, położonym około 50 km (31 mil) od granicy z Ukrainą, około 300 niemieckich żołnierzy. Mieli chronić Zamość i jego kluczowe połączenie kolejowe z Ukrainą.

Konfiguracja baterii Patriot była taka sama jak wykorzystywana przez US Army. W jej skład wchodzi 6 wyrzutni uzbrojonych w pociski PAC-3 MSE oraz starsze PAC-2 oraz PAC-3. System nawiguje radar AN/MPQ-65, a rozkazy wydaje stanowisko ECS (Engagement Control Station). Potężna siła ognia... wielka moc dla obrony.

Reuters przypomina że sprawa rozmieszczenia rakiet Patriot została wywołana przez zabłąkaną ukraińską rakietę, która uderzyła w polską wieś Przewodów w regionie w listopadzie ubiegłego roku i że incydent, wzbudził obawy przed rozlaniem się wojny z Ukrainy do Polski.

Reuter stwierdza też, że „stosunki między Niemcami a rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS) są napięte w wielu kwestiach - od dostaw broni do Kijowa po odrzuconą przez Warszawę umowę migracyjną z UE”

Reuters uważa, że „Polskę czeka zmiana rządu po wyborach z 15 października, w których PiS zdobył najwięcej miejsc w niższej izbie parlamentu, ale zabrakło mu większości. Wszystkie pozostałe partie wykluczyły utworzenie z nią koalicji.”

Bez sensacji…od początku było wiadome że instalacja niemieckich Patriotów nie będzie stała… Aliści, komunikat o zakończeniu „misji” i szybkie ich wycofanie było (chyba) dla strony polskiej sporym zaskoczeniem…może było, może nie było… to są spekulacje  ... Jednakże, pogorszenie relacji polsko-niemieckich i dalsze ich zaognianie, w sytuacji prób utrzymania nowego „organizowanego” przez PiS rządu, prowokuje szereg pytań i pytajników –

Czy dobrze się stało, czy źle… ergo; czy Polska na tym zyska, czy straci?.. Czy Polsce jest wszystko jedno, czy nie jest?

Co Polska zyska, a co straci?.. czy bezpieczeństwo Polski poprawi się czy pogorszy?

Jakie były kulisy tej szybkiej decyzji i jej realizacji?

Wreszcie - czy to nie jest aby preludium?.. Czy Polska już powiedziała oględnie Niemcom „raus”.. czyli zapowiedziała że nie chce się więcej z nimi bawi?... czy może Niemcy powiedziały że zabierają swoje zabawki na dobre, bo zabawa z Polską zbyt wiele ich kosztuje?... Czy będzie ten Polexit, czy nie będzie, pytam się?.. A co będzie jak Polski w UE nie będzie?...Będzie chodziła na wolnym wybiegu z Brytołami?... wreszcie - ile to będzie kosztowało i kto zapłaci?

Pytajniki można by uszczegółowić… czas pokaże... Good night!

P.S. Mam nadzieję, że na Salonie 24 uda się @Dziobatemu umieścić opowiadanie na czasie - "O Wandzie co nie chciała Niemca"... Trochę radości będzie też.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka