Z Internetu
Z Internetu
Dziobaty Dziobaty
414
BLOG

Thanksgiving Day 11/24 w USA – ponura pogoda i strach przed terroryzmem

Dziobaty Dziobaty USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych przypada Święto Dziękczynienia. Burze, deszcz i śnieg na obszarze prawie całego kraju utrudniają dotarcie do bliskich w celu wspólnego świętowania. W tym roku Amerykanie boją się nowego zagrożenia terroryzmem.

Okres przed Świętem Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych przypomina wszystkim, że nadchodzi szczególny dzień w roku, dzień składania podziękowań i życzeń. Amerykanie dziękują za wszystko Bogu i naturze… wszystkiemu i wszystkim, co się przyczyniło do dobra kraju, ich rodzin i siebie samych…Życzą sobie - Happy Thanksgiving Day…  Wszyscy pewnie wiedzą, że w USA symbolem tego święta i niezbędnym daniem podawanym na świąteczny stół jest pieczony indyk… ale o obrzędach i obyczajach tego święta, tym razem pisał nie będę.

Według AAA News Room sprzed tygodnia - „55.4 Million Americans Expected to Travel for Thanksgiving” –– „ AAA przewiduje, że za kierownicą zasiądzie 49,1 miliona Amerykanów podróżujących do różnych miejsc docelowych w kraju… stanowi to wzrost o 1,7% w porównaniu z 2022 rokiem. W tym roku kierowcy płacą za benzynę mniej niż w Święto Dziękczynienia 2022, kiedy średnia krajowa wynosiła 3,58 USD. W tym roku średnia krajowa osiągnęła szczyt w połowie sierpnia na poziomie 3,87 USD i pomimo globalnych napięć powodujących fale na rynku ropy, od tego czasu spada …” Dzisiaj tankowaliśmy na stacji benzynowej Costco w Pompano Beach za 2,98 USD/galon ( 1 US Galon to 3.78 litra)

AAA spodziewa się, że do celu przed Świętem Dziękczynienia, doleci 4,7 miliona osób, co stanowi wzrost o 6,6% w porównaniu z 2022 r. Wtorek i środa przed Świętem Dziękczynienia są najbardziej ruchliwymi dniami podróży lotniczych poprzedzającymi święto… Najbardziej ruchliwym dniem na powrót do domu jest zazwyczaj poświąteczna niedziela.

Tegoroczne podróżowanie będzie (już jest) pozostawało pod wpływem silnych zakłóceń atmosferycznych, które już od dłuższego czasu trapią Amerykę. Według Weather Channel z dnia dzisiejszego – ”Thanksgiving Travel: Active Pattern May Cause Delays In Central, Eastern US”; – „Układ niskiego ciśnienia przetoczył się przez zachód w miniony weekend i będzie kontynuował swoją wędrówkę przez pierwszą połowę świątecznego tygodnia"...„Z powodu deszczu, wiatru, a nawet śniegu, system atmosferyczny prawdopodobnie spowoduje opóźnienia w ruchu drogowym i lotniczym na ogromnym terenie kraju…Od weekendu, dodatkowe układy niskiego ciśnienia przyniosą więcej deszczu i śniegu w dużej części środkowych i wschodnich Stanów Zjednoczonych.”... Na Południowej Florydzie będzie spokojnie i pogodnie…  temperatury są w dzień ponad 20C… w nocy 15 -18 C...Odkąd jesteśmy na Florydzie (12 lat), na pogodę w tym okresie około-świątecznym (ostatnia dekada listopada) nigdy narzekaliśmy.

Niestety, w tym roku wyłonił się nowy, duży problem. Przez prawie cały listopada zachodzą w kraju inne, niepokojące „zjawiska” które w ostatnich dniach się nasilają... dotyczy to dużych miast z dużym zróżnicowaniem etnicznym mieszkańców… W szczególności, zaniepokojenie dotyczy Nowego Jorku, „miasta które nigdy nie śpi”, które jest domem dla 8,4 miliona ludzi, którzy mówią ponad 200 językami, pochodzą z każdego zakątka świata i wspólnie, wraz z przywiezioną kulturą i obyczajami, są sercem i duszą tego najbardziej dynamicznego miasta na świecie… Warto dodać, że obszar metropolitalny Nowego Jorku jest najbardziej zaludnionym terytorium w USA…. Dane określone przez Metropolitalny Obszar Statystyczny NYC (20,1 mln mieszkańców), oraz Połączony Obszar Statystyczny NYC (23,6 mln mieszkańców) mówią o istnieniu międzynarodowego tygla w którym zawsze ‘coś” się gotuje.

Najważniejszym wydarzeniem Święta Dziękczynienia w skali całego kraju, jest parada obok Macy’s Department Store na Herald Square na Manhattanie… Każdego roku paradę oglądają miliony widzów w telewizji, a około 3,5 miliona zbiera się na nowojorskich ulicach.

Newsmax News napisał (21 listopada 2023) - “Security Stepped Up for Macy's Thanksgiving Parade”- "Wzmocniona ochrona parady Macy's z okazji Święta Dziękczynienia".  Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI , przekazały przez telewizję WABC-TV wiadomość - „Wojna Izraela z Hamasem "stworzyła środowisko podwyższonego zagrożenia", co czyni paradę "atrakcyjnym celem" dla terrorystów”... "Bylibyśmy naiwni, sądząc, że wojna na Bliskim Wschodzie nie dała możliwości rozprzestrzenienia się zagrożenia w USA, zwłaszcza na Nowy Jork”... „Byliśmy celem różnych ataków w przeszłości, ale teraz jesteśmy na nie bardzo przygotowani" – powiedziała dziennikarzom gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul.

Według ABC News, ocena FBI wyraża zaniepokojenie "samotnymi aktorami wykorzystującymi platformy internetowe do wyrażania gróźb przemocy wobec społeczności żydowskich, muzułmańskich i arabskich, a także instrukcjami w social media popełniania prostych, niewyrafinowanych ataków, które są trudne do wykrycia z wyprzedzeniem".

Zauważono również, że Al-Kaida wezwała swoich zwolenników do atakowania Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów oraz Żydów na całym świecie podczas "publicznych wydarzeń i dużych zgromadzeń". W szczególności ma to dotyczyć USA. W ocenie zauważono -"Napięcia związane z trwającym konfliktem Izrael-Hamas, w połączeniu z powszechnym udostępnianiem drastycznych i niepokojących treści związanych z tym konfliktem, zwiększają szanse na przemoc w Stanach Zjednoczonych bez ostrzeżenia" ,

"Parada z okazji Święta Dziękczynienia w Nowym Jorku w 2023 r. dostarczy szeroki zestaw potencjalnych miękkich celów ataku, w miejscach gdzie się gromadzi się największa liczba ludzi” ... i jeszcze–"Pobliskie obszary publicznie, węzły transportu zbiorowego, i miejsca odpoczynku mogą być również postrzegane jako potencjalne cele ze względu na możliwość zadawania znacznych ofiar w takich miejscach". Bez względu na to, Komisarz Stanowego Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służb Ratunkowych Jackie Bray zapewnił, że nowojorczycy mogą czuć się bezpiecznie i obchodzić tegoroczne święto bez obaw; niemniej wezwał ich do zachowania czujności....

Z oświadczenia New York Police Department - "Mężczyźni i kobiety z NYPD czekają, aby przyjąć miliony widzów, którzy wezmą udział w uroczystościach związanych ze Świętem Dziękczynienia w tym tygodniu".

To nie są żarty… zdeterminowani terroryści wszelkiej maści mają w Nowym Jorku szerokie pole do działania… w minionych latach byłem na nowojorskiej paradzie Thanksgiving Day dwukrotnie i niejeden raz musiałem unikać podejrzanie zgiełkliwych zagęszczeń tłumu ludzi na ulicach… białasy biją się z czarnoskórymi przy (prawie) każdej okazji... W zapewnienie bezpieczeństwa ponad- milionowemu tłumowi nie wierzę… chyba że zostaną podjęte środki nadzwyczajne (jakie?) lub zastaną ograniczone (jak?) miejsca gromadzenia się… To bardzo trudne zadanie.

Porwania samolotów i samobójcze ataki dokonane w 2001 roku przez grupę ekstremistów związanych z islamską grupą Al-Kaida przeciwko celom w Stanach Zjednoczonych, były najbardziej śmiercionośnymi atakami terrorystycznymi na amerykańskiej ziemi w historii USA....Dzień 9/11 sprowokował „wojnę z terroryzmem” J.B. Busha która trwała długo…oby tegoroczny 11/24 nie został zwiastunem jeszcze jednej wojny… te które trwają w zupełności wystarczą...W tym roku Amerykanie boją się nowego zagrożnia terroryzmem.

Terroryzmu trzeba się bać a z terrorystami walczyć.


Dziobaty
O mnie Dziobaty

Żwawy w średnim wieku, sędziwy też. Katolicki ateista, Cutting-edge manipulator należyty. Przyjmuję w środy i czwartki, bez kolejki.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka