Blog
www.rogala.pl
maciej.rogala
maciej.rogala autor bloga Rozważni Rodzice
4 obserwujących 339 notek 206250 odsłon
maciej.rogala, 4 marca 2017 r.

Inwestor na emeryturze

96 0 0 A A A

emotional-50309

Przechodząc na emeryturę zostałeś aktywnym inwestorem giełdowym. Czemu nie? Wspaniale ! To doskonały okres do inwestowania bezpośrednio na giełdzie. Mój ojciec w wieku 78 lat zaczął aktywnie inwestować, zapisując się na akcje PZU. Połknął giełdowego bakcyla.

Nie wszyscy emeryci trzymają pieniądze w bankach na nisko oprocentowanych depozytach. Bardzo wiele osób w tym wieku, tych cieszących się dobrym zdrowiem, pogodą ducha i dysponujących sporymi oszczędnościami, zostaje aktywnymi graczami giełdowymi. Ty także jesteś? A może właśnie powinieneś nim zostać, przy okazji zakładania IKE lub IKZE ?

Rachunek maklerski w opakowaniu IKE lub IKZE (nazwijmy je wspólnie kwalifikowanymi planami emerytalnymi - KPE) oferuje najwięcej korzyści. W przypadku lokaty bankowej, polisy ubezpieczeniowej lub funduszu inwestycyjnego podatek potrąca w naszym imieniu podmiot zarządzający i sam odprowadza do fiskusa. Nie odczuwamy bólu oddania części naszych pieniędzy fiskusowi. Natomiast inwestor giełdowy musi rozliczyć się samodzielnie z dochodów osiągniętych na giełdzie. To dodatkowy wysiłek i stres. Opakowując rachunek inwestycyjny w KPE będziesz mógł cały czas inwestować nie tylko wpłacony kapitał, ale także wszystkie zyski. Co więcej, nie musisz wypełniać corocznych deklaracji podatkowych. Więcej na temat korzyści podatkowych wynikających z opakowania rachunku maklerskiego w KPE znajdziesz:

Prezent dla córki, dla wnuka

 Co jeszcze może być atrakcyjnego w kwalifikowanym planie emerytalnym, gdy zakończyłeś już karierę zawodową? Im jesteśmy starsi, tym więcej myślimy o innych, o najbliższych: o dzieciach, o dzieciach naszych dzieci. Wypełnia nas potrzeba pomagania najbliższym, troska o ich przyszłość. Jeżeli ty także należysz do takich osób i dysponujesz odpowiednimi zasobami finansowymi, to ten element również możesz/powinieneś uwzględnić w rozpatrywaniu atrakcyjności KPE? W jaki sposób?

Każdy oszczędzający, będący już na emeryturze, może bardzo wiele zrobić dobrego dla bliskich, co więcej za naprawdę niewielkie pieniądze. Wiemy, że najbardziej się opłaca założyć KPE w młodym wieku – bo w największym stopniu skorzysta się z procentu składanego, który został uznany przez Alberta Einsteina za największy wynalazek minionego wieku. Rezultat kilkudziesięcioletniej pracy oszczędności, dobrze zainwestowanych, może być niewyobrażalny.

I co z tego? Co to ma wspólnego ze mną, skoro ja już jestem na emeryturze? W młodym wieku nie myśli się o emeryturze – nie myślą o niej Twoje dzieci a także wnuki. Taka niepowtarzalna szansa zdarza się tylko raz: tylko raz można otrzymać pierwszą pensję i odłożyć z niej 100 zł na dodatkową emeryturę i budować kapitał przez 35-40 lat. Nikt – prawie nikt, tej niepowtarzalnej szansy nie wykorzystuje.

Chcesz pomóc swojej rodzinie? Tak? Być może akurat Twoja córka, jest na początku kariery zawodowej. Zrób za nią ten pierwszy krok. Jeżeli jesteś ojcem 25-letniej Ewy, to zaprowadź ją do wybranej instytucji finansowej, „każ jej” podpisać umowę planu emerytalnego i obiecaj, że w styczniu każdego roku – przez np. pierwsze 5 lat będziesz dawał córce kwotę równoważną limitowi wpłat (na przykład na IKZE 5000 zł) w tym celu, aby je wpłacała na konto emerytalne.

Nie będziesz mógł zabronić wypłaty tych pieniędzy na inne – „ważniejsze” w jej życiu potrzeby, ale możesz postawić pewne ograniczenia, np. takie, że przestaniesz dofinansowywać jej plan emerytalny gdy dokona wypłaty (zwrotu). Jeżeli twoja córka wytrzyma 5 – 10 lat, to będzie miała sporo szans na to, że powstrzyma się przed konsumpcją pieniędzy aż do emerytury. I co wtedy? Wtedy uczynisz jedną z najlepszych inwestycji swojego życia – a nawet nie tylko swojego. Nie wiadomo, czy będzie Ci dane doczekać momentu, w którym Twoja córka przejdzie na emeryturę . Trudno. Ale na pewno będzie to chwila, w której bardzo doceni twoją pomoc.

A może jesteś babcią 18-letniego wnuka? Już w takim wieku można założyć KPE. Oczywiście, to tylko teoria, aby u progu dorosłego życia myśleć o emeryturze. To czysta abstrakcja. Gdy rozmawiam z moim najstarszym synem, będącym w tym wieku, o mojej pracy, o tym, że zajmuję się „emeryturami” to momentalnie przestaje się tym interesować. To naprawdę czysta abstrakcja, z jednym wyjątkiem – Twojego wnuka.  Jak to? Bo ma wyjątkową babcię, która właśnie dzisiaj postanowiła wpłacić wnuczkowi 3500 złotych na IKE. Pokusa wydania „darowanych” pieniędzy będzie bardzo duża. Możesz się odwołać do jego uczuć: poprosić o obietnicę, że nie wypłaci tych pieniędzy przed 60 rokiem życia lub spróbować założyć „złote kajdanki” dofinansowując mu konto emerytalne kwotą 100 złotych miesięcznie - aż do rozpoczęcia przez niego kariery zawodowej. Co więcej, możesz zaproponować wnukowi rywalizację – kto zarobi więcej, czy ty inwestując bezpośrednio na giełdzie, czy on w funduszu akcji.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • bywa
  • W pełni się z tobą zgadzam, ale nasze społeczeństwo nie jest obywatelskie i takim nie...
  • czytałeś to co było niżej????

Tematy w dziale Gospodarka