Blog
www.rogala.pl
maciej.rogala
maciej.rogala autor bloga Rozważni Rodzice
4 obserwujących 339 notek 206250 odsłon
maciej.rogala, 9 marca 2017 r.

Największy na świecie fundusz emerytalny zarobił w IV kwartale 92 mld euro

96 1 0 A A A

Największy na świecie fundusz emerytalny osiągnął najwyższy kwartalny zysk w swojej historii dzięki wzrostom na japońskiej giełdzie, a także na skutek zwiększenia inwestycji na zagranicznych rynkach po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa.

Japoński Government Pension Investment Fund (GPIF) zyskał 8%, czyli 10,5 bln jenów (92 mld euro), w okresie trzech ostatnich miesięcy (do 31 grudnia), co spowodowało wzrost aktywów do 144,8 bln jenów. Akcje krajowe przyniosły aż 4,6 bln jenów zysku, po tym jak indeks Topix odnotował najlepsze wyniki kwartalne od 2013 roku, przewyższając straty z obligacji japońskich. Również zagraniczne akcje i obligacje przyniosły wysokie zyski, po tym, jak jen spadł w stosunku do dolara do najniższego poziomu od ponad dwóch dekad.

Tak dobry wynik był możliwy do osiągnięcia w wyniku zmiany strategii funduszu dokonanej w 2014 roku, zakładającej wzrost udział akcji i ograniczenie udziału japońskich obligacji skarbowych.

Akcje japońskich firm przyniosły zysk na poziomie 15% w ciągu trzech miesięcy, czyli w takiej samej wysokości jak wzrost indeksu Topix. Akcje zagranicznych firm przyniosły aż 16%, głównie ze względu na 13-procentowy spadek jena w stosunku do dolara, największy taki spadek od 1995 roku.

Prezes GPIF Norihiro Takahashi napisał w komentarzu do wyników, że fundusz „inwestuje w perspektywie długoterminowej i nie będzie brał pod uwagę krótkoterminowych ruchów na rynku”.

Wartość japońskich obligacji w funduszu spadła o 1,1%, co oznacza drugi z rzędu kwartał strat. Stanowią one obecnie ​​33% aktywów funduszu; indeks japońskich obligacji spadł o 1,6%. Natomiast obligacje zagranicznie przyniosły zysk na poziomie 8,8% i na koniec ubiegłego roku stanowiły 13% aktywów GPIF.

Akcje japońskich spółek stanowiły 24% aktywów GPIF, natomiast zagranicznych firm 23% aktywów. Docelowo strategia funduszu, zatwierdzona w 2014 roku, zakłada 35% aktywów w obligacjach krajowych, 15% w obligacjach zagranicznych oraz po 25% w akcjach krajowych i zagranicznych.

Aktywa alternatywne stanowiły mniej niż 0,1% aktywów GPIF, znacznie poniżej dopuszczalnego limitu 5%.

bloomberg.com

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • bywa
  • W pełni się z tobą zgadzam, ale nasze społeczeństwo nie jest obywatelskie i takim nie...
  • czytałeś to co było niżej????

Tematy w dziale Gospodarka