18 obserwujących
818 notek
1163k odsłony
950 odsłon

W przyszłym roku zapłacimy mniej za gaz

Prezes URE zatwierdził nową taryfę, która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.
Prezes URE zatwierdził nową taryfę, która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r.
Wykop Skomentuj26

Od 1 stycznia 2020 r. ceny gazu dla gospodarstw domowych od  największego polskiego dostawcy - PGNIG Obrót Detaliczny spadną. 

Zgodnie z decyzją Prezesa URE, taryfa będzie niższa o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostaną na niezmienionym poziomie. Według URE, dla przeciętnego odbiorcy oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu o 2,6 proc., zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi - wskazał regulator.

Nie zmienią się na razie opłaty dystrybucyjne największego dystrybutora gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa. - Taryfa tej spółki na razie nie zmieni się, postępowanie administracyjne w tej sprawie jest w toku - poinformowało URE.

Według szacunków regulatora, w sumie spadek rachunków dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe i korzystających z oferty PGNIG OD, wyniesie średnio ok. 1,8 proc. w przypadku gazu wysokometanowego. 

Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej.

image
Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego, źródło: ure.gov.pl

Regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy często oferują gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy. Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne z listopada 2016 r. wprowadziła ustawowe uwolnienie cen gazu:

  •     od 1 stycznia 2017 r. – zwolniony z taryfowania został rynek hurtowy, a rynek detaliczny w zakresie LNG i CNG, punktu wirtualnego oraz sprzedaży w trybie przetargów;
  •     od 1 października 2017 r. – rynek detaliczny z wyjątkiem gospodarstw domowych;
  •     od 1 stycznia 2024 r. – zwolnione z procesu taryfikacji przez Prezesem URE będą ceny dla gospodarstw domowych.

Uwolnienie cen dotyczy zarówno gazu wysokometanowego, jak i zaazotowanego.

Zobacz, co zdecydował prezes URE w sprawie stawek za prąd na 2020 rok.

ja

Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka