19 obserwujących
847 notek
1205k odsłon
3102 odsłony

Będą 100-proc. rekompensaty podwyżek cen prądu dla mniej zamożnych

Jacek Sasin (na zdjęciu): Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Jacek Sasin (na zdjęciu): Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wykop Skomentuj109

Mniej zamożne osoby będą mogły liczyć na 100 proc. rekompensaty podwyżek cen prądu - zapowiada rząd.

Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu dostaną odbiorcy indywidualni w pierwszym progu podatkowym. Pierwszy próg podatkowy obejmuje osoby, które w danym roku podatkowym zarobiły nie więcej niż 85 828 zł. 

Rekompensaty za wzrost cen prądu w 2020 r.

Projektowany system rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 r. obejmie odbiorców indywidualnych, korzystających z zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki taryf, jaki i pozostających na wolnym rynku. Mechanizm nie obejmie „odbiorców najbardziej zamożnych”. 

Rząd zapowiada, ze system będzie prosty i nie stworzy odbiorcom „barier natury matematyczno-kalkulacyjnej”. Ma być też zgodny z prawem UE. 

Projekt rekompensat za podwyżki cen energii nie jest na razie gotowy. 

– On jest gotowy co do tej zasadniczej części, czyli jak ta konstrukcja rekompensat ma wyglądać. Dopracowujemy szczegóły techniczne. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych beneficjentów tej ustawy, musimy dopracować sam techniczny mechanizm tych wypłat – powiedział  minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Jak mówił, rekompensaty będą dotyczyły „100 proc. zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym”. – To jest jedyne kryterium. Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane – zaznaczył. 

energia elektryczna słup wysokiego napięcia
W 2021 r. będzie można określić wysokość zużycia energii przez każdego odbiorcę.

Maksymalny koszt wypłaty rekompensat - 3 mld zł

Rząd zapowiada, że w 2021 r. będzie można określić wysokość zużycia energii przez każdego odbiorcę. – Będzie trzeba złożyć wniosek. Natomiast co do tej technicznej strony, czyli gdzie trzeba będzie złożyć wniosek, jak on będzie obsłużony - mamy jeszcze kilka wariantów – powiedział Sasin.

Maksymalny koszt wypłaty rekompensat wyniesie 3 mld zł. – To jest absolutnie maksymalny koszt, przy założeniu, że wszyscy wystąpią o te rekompensaty, że to zużycie będzie rzeczywiście wysokie. Ja się spodziewam, że może się to zamknąć w połowie tej sumy – powiedział minister. 

Ile trzeba zarabiać, aby dostać rekompensatę?

Pierwszy próg podatkowy obejmuje wszystkie osoby, które w danym roku podatkowym zarobiły nie więcej niż 85 528 zł. W pierwszym progu podatkowym znajduje się ok. 97 proc. pracujących Polaków. 

Aby osiągnąć drugi prób podatkowy trzeba zarabiać ok. 9,1 tys. zł brutto miesięcznie, czyli 6,4 tys. zł "na rękę" na umowie o pracę. 

Pod koniec grudnia prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dwóm tzw. sprzedawcom z urzędu - Enea i Energa Obrót. W związku z nowymi taryfami rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (G11) będą wyższe o ok. 9 zł miesięcznie. Urząd poinformował, że łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o odpowiednio: 12,2 proc. i 11,3 proc. 

W połowie grudnia prezes URE zatwierdził taryfę dla odbiorców jednego z wielkich sprzedawców energii - Taurona - jego odbiorcy w 2020 r. zapłacą za prąd średnio o 12 proc. więcej. Decyzja prezesa URE oznaczała, że sprzedawcy z grup PGE, Energa i Enea nie mogli zmienić cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2020 roku.

Możesz płacić mniej za prąd dzięki przydomowej fotowoltaice. Zobacz, jak działa program "Mój prąd".

KW, KJ


Wykop Skomentuj109
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka