19 obserwujących
846 notek
1204k odsłony
1049 odsłon

Rosja: zbudujemy Nord Stream 2 bez względu na sankcje

Rury do gazociągu Nord Stream 2 ładowane na statek. Grudzień 2019. Fot. PAP/ DPA
Rury do gazociągu Nord Stream 2 ładowane na statek. Grudzień 2019. Fot. PAP/ DPA
Wykop Skomentuj38

Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony bez względu na sankcje ze strony USA - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Pankin.

- Jesteśmy przekonani, że mimo presji wywieranej przez USA budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie pomyślnie ukończona. MSZ Rosji zamierza to maksymalnie wspierać - powiedział Pankin. Rosja traktuje działania Stanów Zjednoczonych wobec Nord Stream 2 jako przejaw "nieuczciwej konkurencji" na europejskim rynku energetycznym.

Polecamy: Kłopoty Rosjan przy budowie Nord Stream 2

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na rok 2020. Zapisano w niej m.in. sankcje wobec firm budujących gazociąg Nord Stream 2. Po tej decyzji z Bałtyku odpłynęły specjalistyczne jednostki szwajcarskiej firmy Allseas, które pracowały przy układaniu rur po dnie morskim. Tu przeczytasz o tym więcej: Budowa Nord Stream 2 wstrzymana. Firma przestraszyła się sankcji USA.

W odpowiedzi na to Gazprom w styczniu zapowiedział, że Rosja samodzielnie ukończy budowę gazociągu. Odpowiedzia na to mają być dodatkowe sankcje USA - poinformował niemiecki dziennik "Handelsblatt". 

W Rosji przypuszcza się, że do ukończenia układania gazociągu koncern Gazprom mógłby wykorzystać należący do niego statek Akademik Czerski. Media w Rosji podały, że jednostka ta wypłynęła z portu Nachodka na Dalekim Wschodzie, gdzie przechodziła modernizację i kieruje się do Singapuru. 

Z 2640 km gazociągu do ułożenia pozostało około 160 km. 

Nord Stream 2
Gaz popłynie z Rosji wprost do Niemiec, z pominięciem krajów tranzytowych. Fot. Shuterstock


Zobacz też: Mike Pence: Z Nord Stream 2 nie zdołamy zapewnić obrony Zachodowi


BG

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka