19 obserwujących
848 notek
1206k odsłon
517 odsłon

Andrzej Duda w USA. Energetyka jednym z tematów

Energetyka będzie jednym z tematów spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa 24 czerwca 2020 r. w Waszyngtonie.
Energetyka będzie jednym z tematów spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa 24 czerwca 2020 r. w Waszyngtonie.
Wykop Skomentuj43

Współpraca w energetyce w postaci dostaw gazu LNG oraz rozbudowy potencjału jądrowego będzie jednym z tematów spotkania prezydentów Polski i USA. Amerykańskie firmy są zainteresowane inwestycjami w Polsce. 

W ostatnich latach PGNiG zawarło kontrakty na dostawy amerykańskiego gazu LNG do Polski. Transporty gazu ziemnego dostarczane są drogą morską do gazoportu w Świnoujściu. Najdłuższa umowa została podpisana z firmą Cheniere. Inny duży kontrakt dotyczy współpracy z Venture Global LNG. Część dostaw zakontraktowano w formule FOB, czyli Warszawa będzie mogła zdecydować, komu chce sprzedać LNG. 

Aktywność na polskim rynku energetycznym od lat wykazuje amerykańska firma GE, która wygrała przetarg na budowę elektrowni Ostrołęka C. Nie powstanie tam blok węglowy - po zmianach właścicielskich, pierwotny plan zastąpiono inwestycją gazową. GE ma  w ofercie budowę bloków gazowych, więc pozostają w grze. GE jest zaangażowane także w inwestycję w elektrowni Dolna Odra (ZEDO) należącej do PGE. Nowe bloki, które tam powstaną będą zasilane gazem, a nie węglem.

Tematem spotkania Duda-Trump będzie również polska energetyka jądrowa. Rząd Mateusza Morawieckiego zamierza zrealizować postulat budowy elektrowni jądrowych. Polski atom mógłby się rozwinąć przy udziale amerykańskich inwestycji, ale regulacje w USA nie dopuszczają bezpośrednich nakładów tamtejszych firm w zagraniczne projekty jądrowe. 

U.S. Development Finance Corporation (DFC) powstała z połączenia agencji Overseas Private Investment Corporation (OPIC) i agencji pomocowych dla zagranicy z zakazem prowadzenia takich inwestycji. Z DFC wciąż nie zdjęto zakazu finansowania projektów jądrowych poza Stanami Zjednoczonymi. Z inicjatywy senator Lisy Murkowski i samej DFC wyszedł pomysł zniesienia regulacji i wzmocnienia oferty agencji kredytów eksportowych. Idea jest w trakcie konsultacji, które potrwają do 11 lipca. Rządowe kredyty na rozwój energetyki jądrowej oferują Rosjanie i Chińczycy. 

Polski koncern Synthos jesienią 2019 roku podpisał z amerykańsko-japońskim GEH (GE Hitachi Nuclear Energy) list intencyjny w sprawie zbadania, czy istnieje możliwość postawienia w Polsce reaktora BWRX-300. W styczniu 2020 r. GEH rozpoczęło proces licencjonowania niewielkiego reaktora.

BWRX-300 nie spełni oczekiwań polskiej energetyki - uzyskuje moc rzędu 300 MWe, a polski rząd zamierza inwestować reaktory o mocy 1000-1500 MW. Wśród nowoczesnych konstrukcji na rynku amerykańskim dostępny jest AP-1000 produkowany przez firmę Westinghouse (WEC). Kilka reaktorów oddano do użytku w Chinach, dwa pozostają w fazie budowy w Stanach Zjednoczonych, część wstrzymano z przyczyn budżetowych. 

Konsorcjum Westinghouse zbankrutowało kilka lat temu, zasiada tam nowy zarząd. Jesienią ub. r. przedstawiciel firmy nie wykluczył jednak zaangażowania się w polski program jądrowy, podkreślając, że WEC może pełnić rolę jedynie dostawcy technologii, ale nie sfinansuje planowanych inwestycji. Według rządowych planów, pierwszy blok jądrowy powstanie w Polsce w 2033 roku. Równolegle Warszawa postawi na nieemisyjne źródła energii. 

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy 24 czerwca w USA będzie piątym oficjalnym, dwustronnym spotkaniem z prezydentem Donaldem Trumpem i czwartym w Białym Domu. Jako główne agendy rozmów wymienia się zwiększenie obecności amerykańskich sił w Polsce, współpracę handlową, energetykę i telekomunikację. 

GW


Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka