Visbreaking, czyli zwiększenie wydajności w produkcji paliw

Rafineria w Płocku. Fot. PKN ORLEN
Rafineria w Płocku. Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN rozpoczął budowę instalacji visbreakingu, dzięki której rafineria w Płocku wyprodukuje więcej benzyny i oleju napędowego z ropy naftowej.

Visbreaking to pogłębiona metoda przerobu ropy naftowej, która polega na tym, że pozostałość próżniowa, która dotąd wykorzystywana była do produkcji ciężkich olejów opałowych czy asfaltu, jest przetwarzana na benzynę i olej napędowy. Dzięki temu baryłki ropy można uzyskać o kilka procent więcej paliwa.

Dla PKN ORLEN jest to jedna z kluczowych inwestycji. Projkt o wartości ok. 1 mld zł zrealizuje "pod klucz" konsorcjum w składzie KTI Poland S.A. (lider) i IDS-BUD S.A. (uczestnik). Instalacja ma rozpocząć produkcję w grudniu 2022 r. Zostanie zbudowana na licencji firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V.

Więcej benzyny i oleju napędowego w produkcji to większe zyski ze sprzedaży tych produktów. - Uzyskamy dzięki niej 2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy oraz wzrost EBITDA nawet o 415 mln zł rocznie – mówi prezes Daniel Obajtek. A wyższe zyski płockiego koncernu, w którym Skarb Państwa ma większościowy pakiet, to też zysk dla krajowej gospodarki. - Polska gospodarka na nowo zaczyna się odbudowywać. Dlatego potrzebne są jej ambitne, prowadzone na dużą skalę inwestycje. Instalacja Visbreakingu (…) wzmocni pozycję PKN ORLEN na konkurencyjnym, międzynarodowym rynku paliwowym, na czym znacząco skorzysta także polska gospodarka – mówił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję na początku lipca 2020 r.


Daniel Obajtek, Orlen
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę instalacji visbreakingu w rafinerii w Płocku. 6 lipca 2020 r. Fot. PKN ORLEN

Visbreaking - na czym polega

Jak tłumaczy koncern, instalacja visbreakingu służy w rafineriach zajmujących się głębokim przerobem ropy naftowej (uzyskujących tzw. produkty białe, jak gaz suchy i płynny, benzyna, nafta i olej napędowy), m. in. do uzysku dodatkowej ilości tzw. produktów lekkich z procesu termicznego rozkładu gudronu, czyli oleju ciężkiego będącego pozostałością procesu destylacji próżniowej ropy naftowej. W wyniku procesu destylacji mieszaniny poreakcyjnej uzyskuje się frakcje benzynowe i oleju napędowego. Natomiast powstały w trakcie procesu gaz jest oddzielany i po oczyszczeniu z zawartości związków siarki zostaje wykorzystany jako paliwo technologiczne do podgrzewania surowca (ropy) w procesach rafinacji.

Instalacje visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.

Technologia ta jest już sprawdzona i stosowana w Grupie Kapitałowej ORLEN - w rafineriach w Czechach i na Litwie.

 BG


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka