21 obserwujących
959 notek
1326k odsłon
  757   0

Nowy produkt petrochemiczny Grupy ORLEN

Orlen Unipetrol będzie produkował DCPD. Fot. unipetrol.cz
Orlen Unipetrol będzie produkował DCPD. Fot. unipetrol.cz

ORLEN Unipetrol będzie produkował dicyklopentadien (DCPD). W czeskim Litvinowie powstanie instalacja, a produkt trafi na rynek w 2022 r.

DCPD wykorzystuje się m. in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także farmaceutycznym i medycznym. Służy do wytwarzania materiałów polimerowych, żywic, klejów, barwników, opakowań oraz włókien optycznych.

- Zgodnie ze strategią do 2030 r. chcemy zwiększać udział specjalistycznych produktów petrochemicznych w naszej ofercie. W perspektywie dziesięciu lat to właśnie ten segment ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej Grupy ORLEN. Inwestując w rozwój czeskich aktywów, zwiększamy zyski z działalności biznesowej, ale też wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne w regionie – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

DCPD to płynny węglowodór powstający podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Będzie wytwarzany w oparciu o technologię, której autorami są naukowcy z ORLEN Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze. Proces technologiczny opracowano w ramach projektu, którego celem było znalezienie metody wyodrębnienia węglowodorów będących produktami wtórnymi w instalacjach petrochemicznych, a mogącymi znaleźć zastosowanie na rynku.

- Uważnie obserwujemy otoczenie i widzimy, że na światowych rynkach istnieje duże zapotrzebowanie na DCPD, a w Europie mamy do czynienia z deficytem mocy produkcyjnych w tym zakresie. Spodziewamy się wzrostu popytu o kolejne 20 proc. Do 2030 r. na rynkach amerykańskich popyt może wzrosnąć o 40 proc., a w Azji nawet o 60 proc. Dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w budowę własnej technologii produkcji DCPD - wyjaśnia Tomasz Wiatrak, prezes zarządu ORLEN Unipetrol.

Koszt budowy instalacji do produkcji DCPD wyniesie ok. 145 mln zł (831 mln CZK). ORLEN Unipetrol będzie produkował go w jakości 80-94%. Planowana produkcja to do 26 tysięcy ton rocznie, co stanowi ok. 25 procent całkowitych mocy w Europie.


Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka