Polska chce być centrum dystrybucji gazu dla Europy Środkowej

fot.gaz-system.pl
fot.gaz-system.pl

Do 2025 roku operator polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System chce zbudować ok. 2 000 km nowych gazociągów. Dzięki temu Polska ma stać się centrum obrotu gazem dla państw Europy Środkowej. Podobne cele - przy wsparciu Gazpromu - od lat realizują Austria i Niemcy.

Zaktualizowaną strategię państwowej firmy Gaz-System pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza spółki. Zakłada ona integrację polskiego systemu gzowego z krajami ościennymi – Czechami, Litwą, Słowacją i Ukrainą. Poza istniejącym już jednym połączeniem z Czechami planowana jest budowa kolejnego łącznika z tym krajem, a ponadto do końca 2025 roku miałyby powstać połączenia z pozostałymi wymienionymi państwami. Dzięki tym możliwa będzie dystrybucja gazu do tych państw docierającego do Polski z różnych źródeł, w tym za pośrednictwem terminala LNG w Świnoujściu i gazociągiem Baltic Pipe łączącym polską i duńską sieć przesyłową lub pływającym terminalem, który mógłby zostać uruchomionym w Zatoce Gdańskiej. 

Ostateczna decyzja w sprawie realizacji jednego z tych dwóch alternatywnych wariantów jeszcze nie zapadła, choć w planach Gaz-Systemu budowa gazociągu Baltic Pipe jest ujęta jako wariant podstawowy. Gazociąg miałby mieć przepustowość około 10 mld metrów sześciennych rocznie, a taką samą przepustowość ma mieć rozważany jako alternatywa terminal pływający. W każdym z dwóch wariantów przewidziana jest również rozbudowę przepustowości terminala w Świnoujściu z obecnych 5 mld metrów sześciennych do 7,5 lub nawet 10 mld metrów sześciennych rocznie.

Razem daje to możliwość sprowadzenia do Polski nową infrastrukturą około 20 mld metrów sześciennych gazu w ciągu roku. Strategia zakłada również budowę nowych magazynów gazu, dzięki którym Polska będzie mogła zaoferować potencjalny partnerom z Europy Środkowej i Wschodniej kompleksowe usługi – regazyfikację, przesył i magazynowanie. Dzięki tym inwestycjom Gaz-System chce stworzyć w Polsce regionalne centrum obrotu gazem.

- Tworzymy taki rynek gazu, na którym możliwa będzie pełna alternatywa w doborze dostawców gazu do Polski i całkowita niezależność od dostaw z któregokolwiek kierunku. Ambicją Gaz-System jest stać się silną, konkurencyjną spółką przesyłową w Europie Środkowo-Wschodniej - powiedział Tomasz Stępień prezes spółki Gaz-System. W latach 2016-2025 Gaz-System zamierza wydawać na inwestycje ponad 1 mld zł rocznie. W latach 2009 - 2015 firma wybudowała ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce.

Projekt rozbudowy Polskiej infrastruktury i wykorzystania jej do dystrybucji gazu w Europie Środkowej jest konkurencyjny wobec podobnych planów realizowanych przez Austrię i Niemcy przy aktywnej współpracy z rosyjskim Gazpromem, zapewniającym dostawy surowca do tamtejszych centrów dystrybucji gazu.

źródło: Gaz-System
AB

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale