Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 29 marca 2017 r.

Koniec Planu Czystej Energii i "wojny z węglem"

1193 33 0 A A A
Donald Trump: Koniec wojny z węglem. fot. PAP/EPA
Donald Trump: Koniec wojny z węglem. fot. PAP/EPA

Prezydent USA Donald Trump podpisał dekret o sprzyjaniu niezależności energetycznej i rozwojowi gospodarczemu. W praktyce znosi on regulacje, których celem miało być ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Dekret jest jednoznacznym zaprzeczeniem Planu Czystej Energii (Clean Power Plan) zmuszającego elektrownie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 32 proc. w porównaniu do roku 2005. Elektrownie miały wprowadzić ograniczenia do 2040 roku. Akt wprowadzony w życie w 2015 roku został przygotowany rok wcześniej 2014 roku przez Agencję Ochrony Środowiska (Energy Protection Agency).

To w jej siedzibie prezydent Trump podpisał wczoraj swój dekret w obecności delegacji górników. Przemawiając przed jego podpisaniem Trump powiedział o Planie Czystej Energii: „być może żaden inny akt nie zagraża naszym górnikom, pracownikom firm energetycznych i przedsiębiorstwom bardziej niż ten druzgocący atak na amerykański przemysł”. Podpisany przez siebie dokument określił z kolei jako zakończenie wojny z węglem i początek nowej ery amerykańskiej energii, produkcji i tworzenia miejsc pracy.

Dokument podpisany przez prezydenta Trumpa znosi też wprowadzone wcześniej moratorium na dzierżawę kopalń węgla kamiennego należących do władz federalnych. W styczniu 2016 roku administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzymała na 3 lata wydawanie nowych pozwoleń na dzierżawę kopalni węgla, argumentując, że program dzierżawy musi zostać zmodernizowany, aby zapewnić sprawiedliwy zwrot inwestycji podatników oraz przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Władze federalne dzierżawiły bogatą w złoża węgla ziemię firmom wydobywczym w zamian za płacenie określonego procentu od wartości wydobytego węgla w skali roku. Federalny program dzierżawy kopalni węgla stanowił w 2015 roku 42 proc. całej produkcji węgla w USA.

Dekret unieważnia również restrykcje nałożone na wydobycie surowców energetycznych – gazu, ropy naftowej i węgla. Ponadto zakłada on przegląd wszystkich przepisów, które potencjalnie mogą ograniczać produkcję rodzimych surowców energetycznych. W ciągu pół roku ma powstać raport zawierający rekomendacje dotyczące istniejących regulacji ograniczających rozwój rodzimego sektora wydobycia surowców energetycznych.

Prezydent Trump podczas uroczystości podpisania dekretu zaznaczył jednocześnie, że produkowana energia będzie tzw. czystą energią i federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) dołoży wszelkich starań, aby dbać o środowisko.

Nie przegap:

Kuźmiuk: Prezydent Donald Trump zrywa z polityką klimatyczną swego poprzednikawideo: RUPTLY/x-news


AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka