19 obserwujących
856 notek
1216k odsłon
819 odsłon

PKN ORLEN znów z bardzo dobrymi wynikami finansowymi

PKN ORLEN zakończył II kwartał 2019 r. z bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Fot. PKN ORLEN
PKN ORLEN zakończył II kwartał 2019 r. z bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Fot. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj17

Płocki koncern podał swoje wyniki finansowe za II kwartał 2019 r. - zwiększył swój zysk operacyjny, sprzedaż i udziały w rynkach polskim, czeskim, niemieckim i litewskim. 

Zysk netto PKN ORLEN w II kwartale 2019 r. wyniósł 1,6 mld zł przy wyniku ponad 1,7 mld zł w tym samym okresie 2018 r. Przychody osiągnęły 29,2 mld zł, a w analogicznym okresie 2018 r. było to 26,7 mld zł. W II kwartale 2019 r. EBITDA LIFO Grupy Orlen wyniosła ponad 2,7 mld zł, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej osiągnęła poziom 2,1 mld zł.

– Kolejny kwartał, w którym PKN ORLEN wypracował bardzo dobre wyniki finansowe pokazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani do działania w trudniejszym otoczeniu makroekonomicznym – mówi prezes koncernu Daniel Obajtek. Trudniejsze otoczenie makroekonomiczne jest związane przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału ropy Brent/Ural o 1,7 USD/bbl (baryłce) rok do roku.

Na rezultat EBITDA wg LIFO złożyły się bardzo dobre wyniki segmentu downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) na poziomie blisko 2 mld zł. Oznacza to wzrost sprzedaży o 2 proc. (rok do roku), w tym benzyny o 11 proc., oleju napędowego o 2 proc., a olefin o 30 proc. Spółka ocenia, że pozytywny wpływ na ten wynik miała m.in. poprawa marż rafineryjnych na lekkich i ciężkich frakcjach oraz marż petrochemicznych na olefinach, poliolefinach i nawozach. 

Segment detaliczny, czyli sprzedaż produktów na stacjach, dał wynik EBITDA wg LIFO na poziomie 859 mln zł, co oznacza wzrost o 182 mln zł w porównaniu do II kwartału 2018 r. Wzrosła sprzedaż detaliczna - łącznie o 4 procent, w tym w Polsce o 3 proc., w Czechach o 6 proc., na Litwie o 2 proc. i w Niemczech o 6 procent. Na koniec II kwartału 2019 r. na stacjach należących do koncernu działało 2 069 punktów gastronomicznych, w tym 1 673 "Stop Cafe" w Polsce, 282 "Stop Cafe" w Czechach, 23 "Stop Cafe" na Litwie oraz 91 "Star Connect" w Niemczech.  

Mimo czasowego wstrzymania odbioru rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”, zakłady PKN ORLEN działały bez zakłóceń (Więcej o tym: Zanieczyszczona rosyjska ropa w rurociągu "Przyjaźń"). - Co więcej, udało nam się podnieść wykorzystanie mocy produkcyjnych, po raz kolejny zwiększyć wolumeny sprzedaży, a także udziały naszej sieci detalicznej we wszystkich rynkach, na których jesteśmy obecni. Było to możliwe m.in. dzięki realizowanej przez nas konsekwentnie polityce dywersyfikacji kierunków dostaw ropy, która pozwala nam na elastyczne reagowanie na wyzwania rynkowe, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo surowcowe koncernu oraz państwa – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek. W II kwartale 2019 r. koncern przerobił 8,3 mln ton ropy, dzięki czemu odnotował wzrost wykorzystania mocy o 9 procent (w porównaniu do ubiegłego roku).

Przeczytaj więcej na temat dywersyfikacji dostaw ropy: PKN ORLEN sprowadza 50 proc. surowca spoza Rosji

W II kwartale 2019 r. PKN ORLEN odnotował wzrost udziałów na wszystkich rynkach, na których jest obecny, w tym o 1,3 proc. (rok do roku) w Czechach - w efekcie pełnego efektu włączenia do sieci stacji paliw przejętych od austriackiego OMV, o 0,3 proc. w Polsce i Niemczech oraz o 0,2 proc. rok do roku na Litwie. Od kwietnia tego roku pierwsza jego stacja paliw działa na rynku Słowackim pod marką Benzina, należąca do czeskiego Unipetrolu z Grupy Orlen. Więcej na ten temat: PKN Orlen buduje stacje paliw na Słowacji pod marką Benzina.

image

Wydarzenia w II kwartale 2019 r.

W połowie czerwca 2019 r. akcjonariusze PKN ORLEN zdecydowali, że dywidenda spółki za 2018 r. wyniesie 3,5 zł na jedną akcję - najwięcej w historii spółki. Oznacza to, że na jej wypłatę PKN Orlen przeznaczy prawie 1,5 mld zł z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł ponad 5,4 mld zł. Dniem prawa do dywidendy PKN ORLEN będzie 22 lipca 2019 r., natomiast 5 sierpnia 2019 r. - dniem jej wypłaty. 

Na początku lipca 2019 r. PKN ORLEN złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS. Przeczytaj o tym więcej: Fuzja PKN ORLEN i Grupy Lotos - powstanie silna polska firma paliwowa.

W tym samym okresie koncern uruchomił w rafinerii w Płocku i w Możejkach na Litwie nowoczesne instalacje produkcji propylenu, który jest wykorzystywany m. in. w branży farmaceutycznej, elektronicznej i budowlanej.

W II kwartale 2019 r. rozpoczęto również wiercenie otworu Bystrowice OU-2, kontynuowano wiercenie otworu Czarna Dolna-1 oraz rozpoczęto prace przygotowawcze do wiercenia otworu Bystrowice OU-3. Na aktywach kanadyjskich rozpoczęto wiercenie 1 odwiertu, a 4 odwierty zostały poddane szczelinowaniu. Do produkcji zostały włączone 4 otwory na obszarze Kakwa oraz Ferrier. 

BG


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka