52 obserwujących
444 notki
532k odsłony
  3778   1

Zbigniew Brzeziński o Kaczyńskim, - ma psychologiczne trudności…

Internet
Internet

Pomimo tego, że wywiad ten ukazał się ponad 7 lat temu jest jak najbardziej aktualny. Ba, obecnie jest znacznie gorzej, kiedy Jarosław Kaczyński doszedł do władzy.

Żył: 28 marca 1928 r. - 26 maja 2017 r. (wiek 89 lat)

Małżonek: Emilie Benes Brzeziński (m. 1961 - 2017)

Dzieci: Mika Brzeziński (córka) - Mark Brzeziński (syn) - Ian Brzeziński (syn)

Założone: Komisja Trójstronna - Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu - Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego

Edukacja: Harvard University - McGill University - Harvard Law School

Zbigniew Kazimierz Brzeziński był polsko-amerykańskim dyplomatą i politologiem. W latach 1966-1968 był doradcą prezydenta Lyndona B. Johnsona, a w latach 1977-1981 doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego. Brzeziński należał do realistycznej szkoły stosunków międzynarodowych, wpisując się w geopolityczną tradycję Halforda Mackindera i Nicholasa J. Spykmana. Brzeziński był głównym organizatorem Komisji Trójstronnej.

Tylko 1 cytat oddający trafnie zachowania sporej części członków salonu: ziomalkr2 years ago

„no i co mohery ? z brzezinskiego po tym co powiedział tez teraz zrobicie komucha, sbeka czy ruskiego agenta ?”

Co Wam przypominają obecne polskie rządy z ich polityką? Czy nie ma tutaj pewnej analogii do znanych faszystowskich poczynań we Włoszech, czy Niemczech? 

"Ludzie, którzy w 1939 roku podpalili Europę i zorganizowali gigantyczną machinę zbrodni byli półanalfabetami, całkowicie nieprzygotowanymi do pełnienia najwyższych stanowisk państwowych. A jednak dostali władzę, demokratycznie i pokojowo. Wydawali się śmieszni, nadęci i pokraczni, a okazali się śmiertelnie groźni. Co było ich silą? Nienawiść. Tę przepełniającą ich nienawiść przekształcili w idee! Chcieli stworzyć społeczeństwo zdrowe, wolne od chorób genetycznych, odmienności np. homoseksualizmu, przestępczości i korupcji, jednolite etnicznie i politycznie, bogate. Dlatego stworzyli III Rzeszę.  

Dla tego nowego tworu państwowego uchwalili nowe prawo, prawo nienawiści, i szybko, już rok po objęciu rządów, stworzyli sprawne narzędzie: policję polityczną. . Minęło 12 długich lat zanim cywilizowany świat wydał na nich wyrok w Norymberdze. Kiedy dziś słyszę nienawiść, to boję się. Tego, co już było".

Kilka wybranych fragmentów o Zbigniewie Brzezińskim, cyt:

Doradzał kilku prezydentom największego mocarstwa. Jego partia szachów rozegrana w Camp David przeszła do historii, a życiową ambicją, jak twierdzą biografiści, było wyzwolenie Polski spod kontroli radzieckiej i walka o prawa człowieka.

Zbigniew Brzeziński określał się jako Amerykanin polskiego pochodzenia. W kwestiach polskich współpracował z liderami środowisk Polonii amerykańskiej. Popierał Radio Wolna Europa, był w bliskich kontaktach z Janem Nowakiem Jeziorańskim. Na kartach historii zapisała się jego nocna rozmowa z Janem Pawłem II w sprawie zagrożenia sowiecką inwazją w 1980 r.

Brzeziński aktywnie uczestniczył w realizacji inicjatyw w celu wzmocnienia dwustronnych relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Uważał, że bardzo dobre dyplomatyczne kontakty Polski i Stanów Zjednoczonych powinny być oparte relacje międzyludzkie, rozwój współpracy gospodarczej i naukowej. Służyć temu miała działalność Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – organizacji, działającej na rzecz umacniania społeczeństwa obywatelskiego, demokracji i gospodarki rynkowej w Polsce, w tym wyrównywania szans rozwoju indywidualnego i społecznego, a jednocześnie wspierania procesów transformacji w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zbigniew Brzeziński był zwolennikiem budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej, mówił m.in. że: „umieszczenie amerykańskiej tarczy w Polsce wzmacnia jej sojusz z USA”. Brzeziński krytykował także administrację George’a Busha za uległość wobec Rosji. Wyrazem tej krytyki była wypowiedź, w której stwierdził: „Putin od roku pluje w twarz Stanom Zjednoczonym, a w odpowiedzi dostaje zaproszenie na rodzinne spotkanie”.


Żadne chamskie komentarze nie będą tutaj tolerowane.Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka