55 obserwujących
519 notek
587k odsłon
  4787   3

Dlaczego Żydzi przeżyli i ich fenomenalne sukcesy

Albert Einstein pali fajkę w swoim fotelu w 1932 r.Źródło: Getty Images
Albert Einstein pali fajkę w swoim fotelu w 1932 r.Źródło: Getty Images

Ponadczasowa notatka Marka Twaina o narodzie żydowskim, opublikowana w 1899 r .: „Jeśli statystyki są prawidłowe, Żydzi stanowią tylko jeden procent rasy ludzkiej. Droga Mleczna. Właściwie prawie nie powinno się o nim słyszeć, ale słyszy się o nim, zawsze o nim słyszano. Jest on tak samo wybitny na planecie jak każdy inny lud, a jego znaczenie handlowe jest ekstrawagancko nieproporcjonalne do niewielkiej Jego udział w światowej liście wielkich nazwisk w literaturze, nauce, sztuce, muzyce, finansach, medycynie i zawiłej nauce jest również nieproporcjonalny do słabości jego liczebności. Stoczył cudowną walkę na świecie przez wszystkie wieki i czynił to z rękami związanymi za sobą. Mógł być próżny i być z tego wybaczony. Powstali Egipcjanie, Babilończycy i Persowie, napełnili planetę dźwiękiem i blaskiem. rozpłynął się w sen i odszedł; grecki it on Roman poszedł za nim i narobił wielkiego hałasu i odeszli; inne ludy zerwały się i przez jakiś czas trzymały wysoko pochodnię, ale ona wypaliła się i teraz siedzą w półmroku lub zniknęli. Żyd widział ich wszystkich, pokonał ich wszystkich i jest teraz tym, czym zawsze był, nie wykazując dekadencji, żadnych ułomności wieku, żadnego osłabienia części ciała, żadnego spowolnienia jego energii, żadnego stępienia jego czujnego i agresywnego umysłu. Wszystkie rzeczy są śmiertelne, ale Żyd; wszystkie inne siły mijają, ale on pozostaje. Jaki jest sekret jego nieśmiertelności? ”

Pamięć, która nie powinna przemiąć
Gdy przeglądamy listę żydowskich Noblistów i ich życiorysy, łatwo spostrzec jak wielu z nich wywodzi korzenie z terenów Rzeczpospolitej, lub wręcz się tam urodziła. Trudno zrozumieć, dlaczego tak rzadko o nich pamiętamy. A Żydzi pamiętają. Niemal każde mniejsze lub większe polskie miasto lub sztetl ma rozsiane po świecie żydowskie ziomkostwa, stowarzyszenia ludzi, którzy nie mogą zapomnieć o swoich korzeniach i próbują ocalić to, co po ich przodkach pozostało. Kiedy Polska przypomni sobie o nich?


Zdobyli 1/4 wszystkich nagród Nobla. Genialni Żydzi

Nie mają sobie równych w naukach ścisłych. Odnoszą sukcesy w muzyce, sztuce, literaturze i polityce. Zdominowali szachy. Skąd wziął się fenomen intelektu Żydów aszkenazyjskich? Antysemita powie: "Bzdury". Filosemita: "Żadne odkrycie". Przyjrzyjmy się faktom.

Co najmniej 204 Żydów i osób o pochodzeniu w połowie lub w trzech czwartych żydowskim otrzymało Nagrodę Nobla1 , co stanowi 22% wszystkich indywidualnych laureatów na świecie w latach 1901-2019 i 36% wszystkich laureatów w USA2 w tym samym okresie.3 W dziedzinach badań naukowych takich jak chemia, ekonomia, fizyka i fizjologia/medycyna odpowiednie odsetki na świecie i w USA wynoszą odpowiednio 26% i 38%. Wśród kobiet-laureatów w tych czterech dziedzinach badawczych, żydowskie odsetki (światowe i amerykańskie) wynoszą odpowiednio 29% i 42%. Spośród organizacji, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla, 21% zostało założonych głównie przez Żydów lub osoby o pochodzeniu półżydowskim. Od przełomu wieków (tj. od roku 2000) Żydzi otrzymali 24% wszystkich nagród Nobla i 27% nagród w dziedzinie badań naukowych.


(Żydzi stanowią obecnie około 0,2% ludności świata i 2% ludności USA).

• Chemistry (36 prize winners, 20% of world total, 29% of US total)
• Economics (33 prize winners, 39% of world total, 50% of US total)
• Literature (15 prize winners, 13% of world total, 33% of US total)
• Peace (9 prize winners, 8% of world total, 10% of US total)4
• Physics (55 prize winners, 26% of world total, 38% of US total)
• Physiology or Medicine (56 prize winners, 26% of world total, 38% of US total)

See also related data on:

• Jewish Recipients of the Japan's Kyoto Prize (24% of recipients)
• Jewish Recipients of the Israel's Wolf Foundation Prize (35% of recipients)
• Jewish Recipients of the US National Medal of Science (38% of recipients)
• Jewish Recipients of the Grande Médaille of the French Academy of Sciences (50% of recipients)
• Jews Elected to Foreign Membership in the British Royal Society, 1901-Present (27% of total, 35% of current Foreign Members)
• Jews Among the Creators of History's Greatest Lifesaving Medical & Scientific Advances (estimated 2.8 billion lives saved)

Zobacz galerię zdjęć:

Richard Thalerd po otrzymaniu Nagody Nobla pozuje do zdjęć.Źródło: Getty Image
Richard Thalerd po otrzymaniu Nagody Nobla pozuje do zdjęć.Źródło: Getty Image Chasydzi pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Fot. Łukasz CynalewskiŹródło: Agencja Gazeta 1945: Żydowscy uchodźcy po opuszczeniu Polski w 1945 roku. (Photo by Fox Photos/Getty Images)Źródło: Getty Images Bojkot NSDAP żydowskich sklepów, 1 kwietnia 1933 r.Źródło: Domena publiczna Żydowcy imigranci z Europy na statku, który zawinął do portu w Haifie na północy Brytyjskiego Mandatu Palestyny (obecnie Izrael) latem 1945 r.Źródło: Getty Image +1 zdjęcie
Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo