48 obserwujących
313 notek
407k odsłon
  1793   0

Następny dramat Watykanu. Świętość Matki Teresy to oszustwo…

Kolkata (AsiaNews)
Kolkata (AsiaNews)

W latach 50-tych Matka Teresa pomogła założyć "dom dla umierających", gdzie "ludzie, którzy żyli jak zwierzęta" mogli przyjść, aby "umrzeć jak anioły". Mówiła cierpiącym, że są "całowani przez Jezusa", a sama na łożu śmierci z radością przyjmowała najlepszą opiekę medyczną, jaka była jej oferowana. Jeden z reporterów, który udał się pod przykrywką do jednego z jej domów w Kalkucie, opisał warunki jako "obskurne", z niczym na ścianach oprócz zdjęć "matki" i opiekunek, które śmiały się z dzieci, które zabrudziły się po całodziennym przywiązywaniu do łóżek. Nie było żadnej godności w rzekomej opiece tych biało ubranych zakonnic.

Kościół zadbał jednak o to, aby było mnóstwo zdjęć, na których ona trzyma te dzieci. Twierdziła, że Bóg kazał jej pomagać biednym, żyjąc wśród nich, ale w szczytowym okresie swojej kariery spędzała bardzo mało czasu w Kalkucie - mieście, którego stała się synonimem. Odlatywała do różnych krajów; jednego dnia protestowała przeciwko prawu rozwodowemu w Irlandii, następnego była fotografowana z ofiarami klęsk żywiołowych i katastrof przemysłowych; w żadnym z tych krajów nie miała udziału w milionach funtów, które w tamtym czasie otrzymywała jej organizacja charytatywna. Matka Teresa twierdziła, że jej misja jest całkowicie apolityczna, ale po osiągnięciu szczytu sławy spędzała większość czasu bezpośrednio interweniując w sprawy polityczne na całym świecie.

Niektórzy z jej najgłośniejszych krytyków sami pochodzą z Kolkaty. W przeciwieństwie do niej, oni się tam urodzili i wychowali. Mimo że była związana z miastem, prawie w ogóle nie mówiła po bengalsku. Życie kulturalne i intelektualne okolicy zostało całkowicie zaniedbane w jej pracy, ci wokół niej byli zasymilowani do zachodniego chrześcijaństwa. Bardzo mało czasu spędzała z masami, zamiast tego wolała towarzystwo bogatych i wpływowych mieszkańców Indii. Przyznaje to nawet jej własny duchowy duszpasterz. Matka Teresa jest nie tylko twarzą tego, co Kościół ma nadzieję uczynić "nowoczesnym" katolicyzmem, ale, jak mówi historyk Vijay Prashad, "kwintesencją obrazu białej kobiety w koloniach, pracującej, by ocalić ciemne ciała przed ich własnymi pokusami i niepowodzeniami".

Do dziś pieniądze stanowią problem dla "Misjonarek Miłości", które Matka Teresa założyła w 1950 roku. Odmówiły one opublikowania swoich rachunków w Indiach, gdzie jest to wymagane przez prawo. Kiedy poproszono je o to samo w Niemczech, odpowiedziały, że to "nie ich sprawa". Jedna z byłych sióstr szacuje roczne dochody organizacji na około 50 milionów dolarów w samym tylko Nowym Jorku, ale nie ma zbyt wielu dowodów na jakiekolwiek wydatki. Lokalne usługi w dużej mierze polegają na darowiznach, a przerażający stan opieki w czasach Matki Teresy jasno pokazuje, że bardzo mało pieniędzy wraca do tych, którym się pomaga, a nowe misje zakładane na całym świecie mają stać się samowystarczalne. Jej organizacja charytatywna otrzymywała pieniądze od znanych oszustów, a kiedy zostali oni skazani w sądzie karnym, próbowała wykorzystać swoje duże osobiste wpływy, aby zmienić wynik procesu. Źródła sugerują, że większość pieniędzy, które otrzymała, została wysłana prosto do banku watykańskiego; instytucji, która zdaniem niewielu bardziej potrzebuje pomocy niż najbardziej bezbronni obywatele Indii.

Może to jednak wyjaśnić, dlaczego udało jej się zdobyć tak wielu przyjaciół na wysokich stanowiskach. Często pokazywana na zdjęciach z księżną Dianą, Clintonami i papieżem Janem Pawłem II, niewielu wspomina o jej bliskich relacjach z reżimem Duvalierów na Haiti. Rodzina Duvalierów żyła w luksusie, podczas gdy wielu mieszkańców kraju cierpiało w biedzie, torturowała i mordowała politycznych rywali, a także była zaangażowana w podziemny handel narkotykami i częściami ciała. Ich brutalny reżim nie był tajemnicą w tamtych czasach, ale wszystko, co Matka Teresa miała do powiedzenia, to to, że byli pełni miłości. W swojej ojczyźnie, Albanii, złożyła kwiaty na grobie byłego komunistycznego dyktatora, Enva Hoxha. Pomimo jej międzynarodowej sławy, kiedy Matka Teresa zmarła w Kalkucie, niewiele osób - bogatych czy biednych - przyszło odwiedzić jej ciało, pozostawione w pokoju przez dwa dni, dopóki nie zostało przeniesione przez jej kolegów misjonarzy. Tylko około 100 nie-misjonarzy i urzędników państwowych uczestniczyło w jej państwowym pogrzebie; wydaje się, że jej związek z miastem, które uczyniło ją tak sławną, był nawet wtedy bardziej napięty niż Kościół chciałby, abyśmy wierzyli.

Pojawiło się wiele materiałów potępiających pamięć o Matce Teresie, a są one niezwykle ważne w tym czasie niekwestionowanego świętowania. Wiara w to, że pomagasz tym, których krzywdzisz, nigdy nie będzie wystarczającym usprawiedliwieniem. Matka Teresa może nie była jedną z najbardziej złych osób, jakie chodziły po tej ziemi, ale nie była świętą. Agnes Gonxhe Bojaxhiu była bardzo realną, bardzo ułomną istotą ludzką, która często wątpiła w swoją wiarę i zawiodła tych, którym chciała pomóc. Nadszedł czas, aby wyjść poza gloryfikację białej supremacji i winy kolonialistów, a kanonizacja Matki Teresy jest przykładem odmowy Kościoła katolickiego, aby przejść do nowoczesnego świata.

https://medium.com/@KittyWenham/mother-teresas-sainthood-is-a-fraud-just-like-she-was-eb395177572

P.S.

Jest to najnowszy z wielu skandali, które przez dziesięciolecia pozostawały pod powierzchnią ziemi, ale teraz grożą wybuchem na światło dzienne, a wysoko postawione osobistości związane z rządzącą w Indiach hinduską nacjonalistyczną partią Bharatiya Janata Party (BJP) stają na czele zarzutów, by ponownie przyjrzeć się spuściźnie Matki Teresy.


Zobacz galerię zdjęć:

Mother Teresa presenting documents for a new house to a villager from Latur in Mumbai on September 2, 1994. (Photo: Reuters)
Mother Teresa presenting documents for a new house to a villager from Latur in Mumbai on September 2, 1994. (Photo: Reuters)
Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale