Eurybiades Eurybiades
2193
BLOG

TVN, WSI, Nomura czyli czytanie ze zrozumieniem

Eurybiades Eurybiades Gospodarka Obserwuj notkę 11

Zawsze uważałem się za człowieka który jest odporny na paranoję i teorie spiskowe.

Chciałbym Wam dzisiaj pokazać jaką drogą od jednego prostego artykułu poszły moje mysli - i jak powiązałem Vincenta z TVN, TVN z niejakim Kuczyńskim, a Kuczyńskiego z...

NIE zamieszczę wniosków. Są tak oczywiste, że nie jest to potrzebne.


 

Otóż - otworzyłem stronę TVN24 i znalazłem tam artykuł:

"Nomura krytykuje nasz plan walki z inflacją"

Ponieważ podzielam zdanie panów z banku - z ciekawoscią odniosłem się do następującego fragmentu artykułu na TNV24:

"Polscy analitycy podkreślają, że Nomura w swoim raporcie nie zachowuje obiektywizmu, ponieważ polski plan jest jej nie w smak. "To wyjątkowo parszywy i paskudny komunikat, który służy grze na osłabienie złotego" - oceniłPiotr Kuczyński z firmy Xelion Doradcy Finansowi."


 

Tak, oczywiscie. Japońscy Pisowcy walą w geniusza belkę "Podporę ekonomii"  i w Huragana Vincenta. Jasne.

Ale, ale...a kto to ten Piotr Kuczyński? I dlaczego komunikat, jak by nie było dużego banku inwestycyjnego, nasza super profesjonalna TVN zestawia z jakims Xelionem który jest "małym pikusiem"???

Poszukałem w google kto zas ten Piotr Kuczyński. Źródło Wikipedia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kuczy%C5%84ski'

 

"Do maja 2006 roku związany zWGI Domem Maklerskim SA, obecnie pracuje dlaXelion."

"W latach1983-1985 wraz zGrzegorzem Żemkiem zajmował się importem części komputerowych z Zachodu oraz był współzałożycielem firmy "IMPOL"[1][2]."


 

O kurka. O co chodzi? Ano o to:

http://www.raport-wsi.info/aneksy.html

"Strona 18 z 374

1. Były to dochody z przemycanych z Zachodu części komputerowych, chronionych w latach 80. przez COCOM zakazem eksportu do krajów komunistycznych, a niezbędnych obozowi sowieckiemu w wyścigu zbrojeń. Komisja udokumentowała przynajmniej dwa przypadki zaangażowania wywiadu wojskowego PRL w operacje tego rodzaju. Pierwszy dotyczył zorganizowanej w latach 1983-85 przez Grzegorza Żemka i Piotra Kuczyńskiego sieci pośredników, która – według ówczesnych organów ścigania – miała się składać z około stu osób odbierających nadchodzące z zachodu paczki z częściami komputerowymi. Paczki te były z wielkim zyskiem odsprzedawane zorganizowanej przez Żemka i prowadzonego przezeń agenta penetrującego NSZZ „S” firmie IMPOL.

Z kolei IMPOL sprzedawał towar firmom wojskowym i należącym do MSW. Operacja była możliwa dzięki współdziałaniu wywiadu wojskowego PRL ze związanymi z nim firmami na zachodzie. Żemek wytypował do tych działań – obok szwajcarskiej firmy Akerman Electronics – firmę BATAX Wiktora Kubiaka; współpracował też z firmami wskazanymi mu przezwspółzałożyciela IMPOL, Piotra Kuczyńskiego:„Capitami” z Belgii i ICL z Wielkiej Brytanii oraz z firmą Jerzego Pilcha-Kowalczyka z USA.

9 Olbrzymie zyski z nielegalnego handlu częściami komputerowymi zdobywały też IV i VIII departament Centralnego Zarządu Inżynierii, kierowany w końcu lat 80. przez Jerzego Dembowskiego działającego jako OPP „WIRAKOCZA”. Sprzedawane do ZSRR i do KRLD części komputerowe przynosiły - jak stwierdzono w jednym z raportów - zyski rzędu 500-600 tys. USD za jednorazową partię dostaw.

10 2. Wywiad wojskowy zaangażowany był w nielegalne operacje finansowe polegające m.in. na:

a. zagranicznych operacjach bankowych typu „PORTOFOLIO” i „AKREDYTYWA”, przynoszących zyski rzędu 40% rocznie. Źródłem finansowania były m.in. fundusze Central Handlu Zagranicznego; przebieg niektórych z tych operacji znamy dzięki agenturalnym materiałom dotyczącym Grzegorza Żemka.11 Jedną z nich (do dziś nie w pełni wyjaśnioną) była operacja udzielenia BATAX-owi Wiktora Kubiaka kredytu w wysokości 32 mln USD przez Żemka działającego w imieniu BHI (filię Banku Handlowego) w Luksemburgu, gdzie pełnił rolę dyrektora Komitetu Kredytowego; Żemek twierdził zresztą, że pożyczka ta nigdy nie została zrealizowana, a jedynie wydano

9Teczka Pracy „DIK” II, IPNz 001257/505 k. m.in. 44,49; p. też Teczka Personalna „DIK” t. I IPN 00704/11 k. 114-128.

10 Patrz Aneksy nr 4, nr 5, nr 6.

11 Teczka Pracy „AKREDYTYWA” IPN Z/001257/1150 oraz teczka pracy „PORTOFOLIO”, IPN 00704/16"


Nie mam pytań.

 

Eurybiades
O mnie Eurybiades

Konserwatysta

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka