37 obserwujących
2066 notek
1341k odsłon
  49   0

Trudno

Tak brzmi znaczenie tego słowa: „w odniesieniu do jakiejś  sytuacji, sprawy: kłopotliwy” /www./sjp.pwn.pl/slowniki/trudno.html/.

Obecny etap rozwoju naszej cywilizacji śmiało mógłby być synonimem słowa „trudno”. Zewsząd bowiem podają wypowiedzi „trudno”, jako usprawiedliwienie dla rozpościerającego się nad ludzkością /niczym jesienna mgła/ powszechnego łajdactwa /zły postępek/.

Na przykład zbrodnicza napaść Rosji na Ukrainę po pierwszym szoku jest już tak komentowana: zbrodnia zbrodnią, ale my musimy żyć dalej –trudno.

Praworządne i demokratyczne państwa niosą – co prawda – pomoc Ukrainie, ale z dnia na dzieją ją ograniczają argumentując, że wyczerpują się ich zasoby, co zagraża ograniczeniem dobrobytu społecznego /spadek stopy życiowej/ na co nie ma przyzwolenia. Trudno.

Traktat monachijski uległ Hitlerowi w imię pokoju – trudno.

Również w imię pokoju uszczęśliwiono nas postanowieniami Konferencji Jałtańskiej oddając Polskę na dziesięciolecia pod „but” ZSRR – trudno.

Ta wojna i doświadczenia z II wojny światowej, wojny lat 90 XX w. w byłej Jugosławii, Rwanda, itp. są niezbitym dowodem zaniku pamięci europejskiej i światowej opinii społecznej o tym , że polityczną siła sprawczą wywoływanych wojen zawsze i wszędzie był i jest nacjonalizm.

Mimo tego faktu z coraz większą siłą nacjonalizm wraca na scenę polityczną Europy /Włochy, Francja, Węgry, Niemcy, Polska/ gdzie bez żenady głosi /w oparciu o traktat Carla von Clausewitza: ”Wojna jest niczym innym, jak dalszym ciągiem polityki przy użyciu innych środków”/, iż akty zbrojne, są uprawnioną częścią polityki. A, że ludzie giną – trudno.

Polska płaci UE dziennie jeden milion euro kary za odmowę wykonania prawomocnych wyroków TSUE. Polski budżet trzeszczy w szwach. Inflacja szaleje, kryzys klimatyczny i energetyczny też, a polskie władze mówią trudno – wyroków nie wykonamy, bo się z nimi nie zgadzamy.

Pointa tej notki jest prosta. Widać tak musi być! Trudno.

Czy na pewno? Myślę, że gdybyśmy /my ludzie/ byli solidarni i odpowiedzialni /jako gatunek/ nie bronilibyśmy swojego egoizmu określeniem „trudno”.

Spróbujmy.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale