37 obserwujących
2090 notek
1352k odsłony
  268   0

Polska zakompleksiona w wielkości

                                                              image

                                                                       TUNEL POD ZAKOPIANKĄ                                                 

Oddany do użytku tunel pod Zakopianką nazwano imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich i wyniesiono do rangi wydarzenia państwowego.

*„Na otwarcie długo oczekiwanego odcinka pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą zjechali się oficjele PiS z całego kraju. Główną postacią był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który osobiście odsłonił tablicę pamiątkową z imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Poza ministrami i parlamentarzystami Zjednoczonej Prawicy, w uroczystości wziął udział także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który poświęcił zakończoną inwestycję. Wśród gości zabrakło prezydenta Andrzeja Dudy oraz - mimo zapowiadanej przez podhalańskich członków PiS wizyty - premiera Mateusza Morawieckiego. Koszt tunelu zamknął się w kwocie 1 mld zł. Cały odcinek nowej zakopianki z Lubnia do Rabki kosztował ponad 2,4 mld zł, z czego 1,3 mld zł pochodziło z funduszy unijnych. Ale o nich politycy Prawa i Sprawiedliwości przy tunelu mówić nie chcieli.”

www/zakopane.wyborcza.pl/zakopane/7,179294,29133948,tunel-na-zakopiance-otwarty-i-poswiecony-przez-abp-marka-jedraszewskiego.html

*"Niebywały skandal! Chociaż tunel na Zakopiance w połowie powstał ze środków UE, to przedstawicielowi KE nie pozwolono dziś przemówić. Flagi unijne już wyprowadzali, teraz będą usuwać tabliczki informujące o dofinansowaniu?

/www.wykop.pl/link/6899033/niebywaly-skandal-chociaz-tunel-na-zakopiance-w-polowie-powstal-ze-srodkow-ue/

*„Podczas uroczystości przemawiali wszyscy notable. Podkreślono niezwykłą rolę Lecha Kaczyńskiego, ale żaden z polityków nie zająknął się na temat  milionów euro, które na inwestycję wyłożyła Unia Europejska. Mało tego, na uroczystości był Jacek Wasik, dyrektor przedstawicielstwa regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, który reprezentował Komisję Europejską. Mimo że ustalił z będącym na miejscu ministrem Adamczykiem, że będzie mógł zabrać głos, nie dostał takiej możliwości”.

www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/skandal-na-otwarciu-tunelu-na-zakopiance-nie-dopuszczono-do-głosu-przedstawiciela-ke/ar-AA142KGu/

Powyższe cytaty potwierdzają zadziwiająco niechętny stosunek władz polskich do UE wynikający z zakompleksionego przesłania PiS o nadzwyczajnej ważności polskiego państwa na arenie Europy.

W rozumieniu strategów politycznych partii rządzącej współfinansowanie budowy tunelu /50% kosztów/ przez UE umniejsza dumę narodową zwaną „suwerennością” a nagminnie używaną w sporze z UE o reguły państwa prawnego, kosztujące nas 1 miliona euro kary za każdy dzień niewykonania wyroku TSUE.

Gdyby UE rewanżowała się Polsce pieniacką postawę rządu polskiego i odwzajemniała złośliwości za owe sztubackie reakcje Polski, to mielibyśmy się z pyszna z prześmiewczych narracjami na temat polskiego kompleksu wielkości tak o nas skondensowanego w takim dowcipie.

Zagraniczny turysta pyta Polaka jak dojść do dworca kolejowego, ten odpowiada:

- w prawo ul. Jana Pawła II, za sto metrów w lewo ul. Lecha Kaczyńskiego do placu Marii i Lecha Kaczyńskich i już jest pan na dworcu imienia Papieża Jana Pawła II.

Dowcip jest o wiele dłuższy i bardziej kpiący, ale to co zacytowałem powinno zreflektować politycznych strategów PiS do zejścia na płaszczyznę normalności stosunków Unia Europejska – państwo członkowskie i oszczędzenia Polsce i Polakom żartobliwym nawrotem do dawnego stereotypu Polaka obraźliwie określanego w krajach anglosaskich „Stupid Pole”.

Niech ten stereotyp zamilknie na zawsze!

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka