folt37 folt37
187
BLOG

Nacjonalizm psuje harmonię ustrojową UE

folt37 folt37 UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Obecny obóz władzy w Polsce określa się narodowo-katolickim, choć o cechach wybiórczych. Cechą najbardziej wyrazistą tej idei to ścisły sojusz władzy państwowej z Kościołem katolickim, co jest wyzywająco demonstrowane podczas uroczystości religijnych i jubileuszowych np. Radia Maryja.

Polscy hierarchowie naszego Kościoła z pełnym zaangażowaniem wspierają politykę rządu stając się jedną z głównych sił ładu państwowego w Polsce. Tego ładu modernizowanego /reformowanego/ przez PiS i SP na rzecz autorytarnego, wyłącznego liderowania władzy wykonawczej w monteskiuszowskim[*] trójpodziale władz państwowych:[*Kiedy w jednej i tej samej osobie lub w jednym i tym samym ciele władza prawodawcza zespolona jest z wykonawczą, nie ma wolności, ponieważ można się lękać, aby ten sam monarcha albo ten sam senat nie stanowił tyrańskich praw, które będzie tyrańsko wykonywał. Nie ma również wolności, jeśli władza sądowa nie jest oddzielona od władzy prawodawczej i wykonawczej. Gdyby była połączona z władzą prawodawczą, władza nad życiem i wolnością obywateli byłaby dowolną, sędzia bowiem byłby prawodawcą. Gdyby była połączona z władzą wykonawczą, sędzia mógłby mieć siłę ciemiężyciela].

Ta przypadłość ustrojowa obecnej III RP /i innych państw/ zakłóca „kompatybilność” wspólnotowych wartości ustrojowych Unii Europejskiej i sojuszu północno atlantyckiego.

1. W środę (30 września) Komisja Europejska opublikowała pierwszy w historii całościowy raport dotyczący przestrzegania rządów prawa przez państwa członkowskie UE. Polska jest, obok Węgier, jednym z państw, w których ogólna ocena praworządności jest najbardziej negatywna. Główne zastrzeżenia do działań polskich władz dotyczą: a/System wymiaru sprawiedliwości, b/Ramy walki z korupcją, c/Pluralizm mediów

www.euractiv.pl/section/instytucje-ue/news/raport-ke-praworzadnosc-polska-zarzuty/

2. Druzgocący raport USA o wolności mediów w Polsce. "Nękanie przez władzę". Co dokładnie zauważyli Amerykanie? W rozdziale pod tytułem "Wolność wypowiedzi, w tym przedstawicieli prasy i innych mediów" możemy przeczytać, że gazety regionalne należące do Press Polska zostały przejęte przez państwowego giganta PKN Orlen. "Choć doszło do tego jeszcze w 2021 r., eksperci Departamentu Stanu zauważyli, że w ubiegłym roku, który omawia raport, sąd oddalił skargę RPO w sprawie przejęcia wydawnictwa – czytamy. Następnie raport opisuje trwający 19 miesięcy proces przedłużenia koncesji dla TVN24. Amerykanie odnotowali wyrok sądu, który wykazał, że zwłoka www.ludwiczak-radcaprawny.pl/2020/08/patriotyzm-vs-nacjonalizm-czyli-dobro.html#:~:text=Nacjonalizm%20to%20Polska%20poza%20UE.%20 była rażącym naruszeniem prawa.

www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/druzgocący-raport-usa-o-wolności-mediów-w-polsce-nękanie-przez-władzę/ar-AA197lYb

Polskie władze rządowe odnoszą się do tych raportów bardzo infantylnie /dziecinnie/ odmawianiem ich komentowania argumentem, że raportów nie czytali.

W tym samym czasie niezrozumiale nabrzmiewa antyniemiecka kampania przedwyborcza. Zjednoczona Prawica głosi, że Niemcy jako państwo są historycznie Polsce nieprzyjazne i dążą do naszego osłabienia jako, rzekomo, groźnego konkurenta dla ich europejskiej pozycji.

Taka nacjonalistyczna strategia polityczna Zjednoczonej Prawicy  jest w pełni anty historyczna zważywszy, że głównymi mecenasami darowania Polsce długów gierkowskich były Niemcy*.*[Dług Polski zredukowano o połowę wartości łącznych płatności. Oznaczało to zmniejszenie zobowiązań z tytułu kapitału do poziomu 26,4 mld dolarów w 1994 r.]

www.newsweek.pl/polska-splacila-w-koncu-dlugi-zaciagniete-przez-gierka/vl8zqyn

Gdy do tego dodać kilkunastoletnie przyjazne wspieranie Polski w staraniach o członkowstwo w UE, to Niemcy udowodniły /za przykładem francuskim/ przetransformowanie historycznie nieprzyjaznych z nami stosunków na prawdziwie przyjacielskie.

W dzisiejszych, niezwykle Polsce przyjaznych i niepodważalnie korzystnych realiach polityczno historycznych Zjednoczonej Europy - jej członka - przywoływanie uśpionych złych duchów polskiego nacjonalizmu jest wielkim politycznym błędem.

Ta sytuacjapolskiej sceny politycznej jest poważnie szkodliwa, głównie z powodu lekceważenia przez polskie obozy demokratyczne odradzającego się widma polskiego nacjonalizmu. Historia tegoż jest obecnie mocno wybielana, wprowadza w błąd młodych zwolenników tego ruchu. Dowodzi temu choćby wzrost poparcia ze strony młodych ludzi dla Konfederacji, partii jawnie nacjonalistycznej.

A tak podsumuje nacjonalizm prawnik Bolesław Ludwiczak:

„Nacjonalizm żywi się arogancją, kompleksami, patosem, fałszywą mitologią, wymyślonymi krzywdami, żądaniami odwetu, roszczeniami, wskazywaniem wroga, strachem i nienawiścią.

Patriotyzm łączy i buduje.

Nacjonalizm dzieli i niszczy.

Nacjonalizm odpowiada za dwie Wojny Światowe. Nacjonalizm odpowiada za śmierć milionów Polaków.

A nadal są Nacjonaliści wśród nas Polaków.

Wydawało by się, że doktryna która odpowiada za śmierć ponad 6 milionów Polaków powinna być powszechnie potępiona.

Lecz mimo słów Jana Pawła II nadal jest żywa (JPII mówił krótko, Chrześcijanizm i Nacjonalizm się wykluczają).

Nacjonalizm ubiera szatki dla niepoznaki. Twierdzi, że to szowinizm jest zły, a szowinizm to odmiana nacjonalizmu.

Straszy, kluczy, grozi. Stosuje tysiące słów by ukryć prostą prawdę. Nacjonalizm to ZŁO".

www.ludwiczak-radcaprawny.pl/2020/08/patriotyzm-vs-nacjonalizm-czyli-dobro.html#:~:text=Nacjonalizm%20to%20Polska%20poza%20UE.%20

Dlaczego brak stanowczego odzewu opozycji demokratycznej na falę popularyzacji nacjonalizmu w Polsce?

Demokracja obywatelska śpi! Czas się obudzić.

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka