Blog
moje widzenie
folt37
folt37 Jestem na emeryturze, którą uzyskałem ze służby w administracji państwowej.
26 obserwujących 1553 notki 1031600 odsłon
folt37, 13 czerwca 2018 r.

Polski pierwiastek na szczycie Trump – Kim Dzong Un w Singapurze

397 14 1 A A A

Śpieszę wyjaśnić, że tym pierwiastkiem jest upolityczniony przez PiS znacznik PLUS (+), którym wyróżniono wagę spotkania Trump – Kim tak zdefiniowaną: „W deklaracji nie ma konkretów ani dat (…). Donald Trump stwierdził, że to ma być spotkanie „ZAPOZNAWCZE PLUS”. 

http://wyborcza.pl/7,75399,23531018,szczyt-w-singapurze-trump-triumfuje-kim-ma-satysfakcje-wygraly.html

Podobno popularność owego znacznika (+) spowodowała też, że Polska liczyła nawet na możliwość odbycia „singapurskiego szczytu” w Warszawie o czym tak napisano na portalu „dorzeczy pl.”:

„Wynika z niego, że polskie władze starały się, by historyczny szczyt Donald Trump - Kim Dzong Un odbył się w Warszawie. Amerykanie podjęli rozmowy na ten temat, ale ostatecznie zrezygnowali z naszej stolicy – informuje Onet, który powołuje się na wewnętrzny dokument MSZ”.

https://dorzeczy.pl/kraj/67192/Szczyt-Trump-Kim-Dzong-Un-mogl-sie-odbyc-w-Polsce-Istnieje-prawdopodobienstwo-lokalizacji.html

Tyle żartów. A na poważnie: Po tym szczycie PiS powinien natychmiast zweryfikować swoją politykę zagraniczną w akcentach aktywności stosunków dyplomatycznych z USA i UE.

Szczyt w Singapurze boleśnie obnażył politykę Stanów Zjednoczonych z szacunkiem respektujących wyłącznie siłę przed deklaratywnymi przyjaźniami z krajami militarnie słabymi takimi jak Polska. Okazją do tego politycznego zwrotu polityki zagranicznej Polski jest obecne ochłodzenie stosunków USA – UE nagłym przypływem sympatii Trumpa do Rosji (wniosek o zniesienie sankcji) i zaostrzeniem wojny handlowej z Europą.

Polska może wyjść z twarzą z tej opresji przez usłuchanie UE (i polskich demokratów) natychmiastowym zaniechaniem dewastacji polskiego sądownictwa i państwa prawnego, powrotem do respektowania polskiej konstytucji i ucywilizowania funkcjonowania parlamentaryzmu w Sejmie i Senacie.

Taki powrót Polski do stosunków międzynarodowych i naszego miejsca w Unii sprzed 2016 r. zostanie tam przyjęty (choć z trudnością) jako wzmocnienie Wspólnoty w polityczno-handlowym starciu z Ameryką Trumpa. To zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo gospodarcze Polski bez naruszania bezpieczeństwa militarnego wynikającego z naszego członkowstwa w NATO.

Politykom PiS zalecam pogłębioną analizę wolty polityki zagranicznej USA i przyjęcie do wiadomości ich stosunku do nas.

Trump uznał Kim Dzong Junga przed światem za równoważnego partnera Stanów, co jest wielce wymowne wobec lekceważącego gestu nie przjmownia w Białym Domu polskiego prezydenta przewodniczącego posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ tak określonemu: „Przewodnictwo Polski przypada w intensywnym okresie dla relacji międzynarodowych, ten maj może być historyczny m.in. ze względu na kwestię Korei Płn. czy porozumienia nuklearnego z Iranem – mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski”.

https://www.wprost.pl/kraj/10121599/polska-obejmuje-przywodztwo-w-radzie-bezpieczenstwa-onz-ten-maj-moze-byc-historyczny.html

Trump (i cała administracja Białego Domu) nie czuła potrzeby omawiania Kwestii Korei Płn. z polskim prezydentem. Zaś sprawcę awantury atomowej Kima przyjmowano z honorami męża stanu mocarstwa.

Czyli siła jest czynnikiem sprawczym takich zróżnicowanych stosunków dyplomatycznych USA Korea Płn., a USA Polska.

Przypomnę tylko różnice siły gospodarczej Polski i Korei 

Polska – PKB /2011 r./ 515,7 miliarda USA – mieszkańców 38 mln.

Korea Płn., - PKB /2011 r./ 12, 38 miliarda USA – mieszkańców 25 mln

Czyli nasza siła gospodarcza jest potęgą wobec Korei, a znaczenie polityczne odwrotnie. Dlaczego?

I na to pytanie powinni sobie odpowiedzieć politycy PiS.

Opublikowano: 13.06.2018 10:30.
Autor: folt37
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Scyta  Widać wyimaginowana miłość do ojczyzny tak w narodzie powszechna ma tylko wtedy...
  • Post SciptumOmijanie meritum treści notki zawierającej propozycję zaangażowania KK w proces...
  • @cover  "  Bujda!! " Pan bredzi!

Tematy w dziale Polityka