folt37 folt37
2453
BLOG

Odszedł ks. Tadeusz Pieronek - biskup chrześcijanin

folt37 folt37 Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 193

Tytuł notki celowo zabarwiam domniemaniem, że możliwe jest bycie biskupem mimo niechrześcijańskich postaw. Polscy katolicy mają z tym wielki problem gdyż często słyszą głosy różnych biskupów wyraźnie sprzeczne z duchem chrześcijańskiej ewangelii.  

Świętej pamięci już ks. biskup Tadeusz Pieronek dawał tym katolikom ewangeliczne umocowanie trwania w wierze katolickiej mimo wielu przykładów religijnego zgorszenia autorstwa wielu księży w tym polskich biskupów. Ksiądz bp Tadeusz Pieronek upewniał nas z ewangelicka, że księża popełniający błędy, to też tylko ludzie, więc nie potępiajmy ludzi tylko ich czyny.

Taki sam stosunek zalecał do polityków mieniących się apostołami chrześcijaństwa i chrystianizacji Europy.

Owa szczerość sądów i opinii Biskupa mocno kłuła sumienia ich adresatów, którzy oburzając się na nie (opinie) paradoksalnie potwierdzali swoje mało ewangeliczne chrześcijaństwo.

Najwymowniejszym tego przykładem są wypowiedzi ks. Biskupa zebrane w wikicytatach:

O współbraciach w kapłaństwie:

* Biskupi angażują się w to, kto ma rządzić, a to już wkroczenie na pole minowe. Poza tym – ten kościelny triumfalizm! W samym Krakowie mamy dziesięciu infułatów, kiedy idą razem wyglądają, jak orszak świętych polskich. Źródło: Katarzyna Wiśniewska, Biskupowi wstyd za Episkopat, „Gazeta Wyborcza”, 8 czerwca 2011 

* Biskupi czują się tak utwierdzeni na swoich tronach, że wizja Kościoła soborowego nie jest im potrzebna. Bo mają władzę. I uważają, że lepiej myślą niż wszyscy ci, którymi rządzą, bo… sam nie wiem – myślą, że mają natchnienie? Trzeba bić na alarm: biskupstwa to w Polsce dwory. A dwór i służba to fałszywa wizja Kościoła. Źródło: Katarzyna Wiśniewska, Biskupowi wstyd za Episkopat, „Gazeta Wyborcza”, 8 czerwca 2011. 

* Często wstyd mi za obrady Konferencji Episkopatu. Bo na czym polegają? Uchwalanie patronów, tytułów bazylik i wielu innych drobiazgów. Na miły Bóg, przecież trzeba zająć się ludzkimi problemami! Problemami tak trudnymi, że zęby bolą – ale my kultywujemy stary styl niedotykania tego, co trudne. Źródło: Katarzyna Wiśniewska, Biskupowi wstyd za Episkopat, „Gazeta Wyborcza”, 8 czerwca 2011 

*Grzech pierworodny polega na upolitycznieniu episkopatu. (…) Większość jest zadymiona PiS-em. By to zobaczyć wystarczyło w czasie kampanii śledzić nastroje duchowieństwa, które nie pochodziły wszak z niebieskiego deszczu. Trzeba odejść od polityki. Nie od tego jest Kościół. Źródło: „Rzeczpospolita”, 1 września 2010 

O politykach:

* Byłem bardzo zbulwersowany tą wypowiedzią. [Była to] wypowiedź sejmowa, transmitowana, człowieka, który uważa się być naczelnikiem państwa, a zachowuje się jak nieopanowany jakiś człowiek po narkotykach. Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, w której przedstawicieli opozycji określił m.in. mianem „mord zdradzieckich” i „kanalii” 

* Te słowa są tak obrzydliwe, że każdy człowiek, który ma jakiekolwiek rozeznanie moralne i estetyczne, wie, co o tym myśleć. A jeżeli ktoś zarzuca zbrodnię całej formacji politycznej nie mając na to dowodów, to jest to już sprawa karna. Opis: o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, w których posłów opozycji nazwał „zdradzieckimi mordami”, „kanaliami” i mordercami Lecha Kaczyńskiego. 

* Nie sądzę, żeby chodziło o to. Panu Kaczyńskiemu chodzi o zdobycie władzy i żeby wygrać za wszelką cenę, a to oznacza iść po trupach. Opis: odpowiedź na pytanie, czy Jarosław Kaczyński podgrzewa umyślnie podziały w narodzie? Źródło: onet.pl, 24 kwietnia 2011. 

* Kościół nie jest żadną instytucją narodową! Politycy wykorzystują go do swoich wojenek, jedni go bronią, inni – atakują, bo taki sobie cel obrali. Powinni przede wszystkim wiedzieć, czemu służy Kościół, i nie wymyślać jego obrazu na swój użytek. Źródło: Po wywiadzie Pieronka: Idiota, wredny sku... Biskup: Spływa to po mnie. Nie kibicuję żadnej partii, natemat.pl, dostęp: 23 grudnia 2016 

* O Janie Pawle II mówi każdy, ale z jego encyklik i przemówień nie chce się nam nawet zetrzeć kurzu.  Źródło: „Tygodnik Powszechny”, 11 października 2004. 

* Jest to jasne dążenie do trzymania mocną ręką wszystkich ludzi za łby. Zawładnąć duszami ludzi nie jest wcale takie proste, ale trzymać pod okiem policji, pod jakimiś hasłami straszącymi, że co to będzie, jak się nie będziecie słuchać, to jest możliwe. Ja to przeżyłem podczas okupacji, przeżyłem to za komuny. Niestety, widzę dzisiaj to samo, chociaż tego się nie spodziewałem. Opis: o rządach partii Prawo i Sprawiedliwość od jesieni 2015. 

* Rewolucji w sądownictwie fachowcy nie przeprowadzają. Metody, jakich użyli, są zbójeckie. Opis: o zmianach w sądownictwie zapoczątkowanych przez ustawy uchwalone przez Sejm RP w lipcu 2017. Źródło: Biskup Tadeusz Pieronek o reformie sądownictwa: dokonana przez felczerów za pomocą siekiery, onet.pl, 23 lipca 2017 

* Nie można osiągnąć dobra metodami, które są zdziczeniem. (…) Obrady w nocy, ustawy głosowane jedna za drugą bez dyskusji, bez dopuszczenia myśli opozycji, a już nie mówię o tym, że żadna z tych propozycji nigdy nie została przyjęta. To jest dyktat, a dyktat kojarzy się niedobrze. W każdej sytuacji. Opis: Wypowiedź na temat praktyki legislacyjnej w Sejmie od jesieni 2016. Źródło: „Nie można osiągnąć dobra metodami, które są zdziczeniem”, tvn24.pl, 24 grudnia 2016 

O polityce:

* Wielokrotnie mówiłem, że w Smoleńsku doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mówienie, że to była śmierć męczeńska jest niskie, pozbawione szacunku dla ofiar tego nieszczęśliwego lotu. Źródło: Po wywiadzie Pieronka: Idiota, wredny sku... Biskup: Spływa to po mnie. Nie kibicuję żadnej partii, natemat.pl, dostęp: 23 grudnia 2016. 

* Ruch społeczny wokół Radia Maryja przypomina sektę skupioną wokół guru. To swoista emanacja lepperyzmu w Kościele. Polega to na ignorowaniu prawnego porządku. Samoobrona blokuje drogi i sejmową mównicę, zaś Radio Maryja tupie na Episkopat. Źródło: "Gazeta Wyborcza”, 30 sierpnia 2002. 

* Lecha i Marię Kaczyńskich należało najpierw pochować na Powązkach albo w jakimś innym, godnym miejscu, a później zastanowić się nad ewentualnym przeniesieniem na Wawel. Jeżeli po upływie pewnego czasu, okazałoby się, że Polacy tego chcą, wówczas byłoby to uzasadnione. To o tyle niebezpieczny precedens, że prezydentów mieliśmy wielu, każdy ma jakieś prawo, by tam spocząć, a w nekropolii nie ma miejsca… Źródło: gazeta.pl, Bp Pieronek: „Upominanie się o pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich budzi śmiech”, 27 kwietnia 2011 

* Katolik powinien wykazywać odpowiedzialność za kształt życia społecznego. Tyle, że głosując na Kwaśniewskiego, też może być odpowiedzialny, bo bardziej niepokoi go to, co może zrobić jego przeciwnik. Źródło: „Tygodnik Powszechny”, 5 listopada 2000. 

* Było wiele przypadków współuczestnictwa Polaków w pogromach. Potem się to tuszowało i uważa się, że jesteśmy czyściutcy jak baranek. Nie jesteśmy. Sami ustawodawcy powinni wyczuć, że to jest materia tak delikatna, że trzeba się długo zastanowić, czy to w ogóle robić. A jeśli tak, to powinni odbyć szerokie konsultacje z ludźmi, którzy włożyli wysiłek w relacje polsko-izraelskie i rozmawiać z rządem Izraela. Nie będę dyktował ani Senatowi ani panu prezydentowi rozwiązań. Powiem tyle, że głos pani ambasador, który mówi, że to zamyka usta ludziom, którzy zostali wskazani Niemcom przez Polaka, a tacy ludzie jeszcze żyją, jest ważny. Ja widzę konieczność uznania prawdy. Prawdy jaką było Auschwitz, Holokaust, wojna. Opis: o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu ze stycznia 2018. 

Taki był ks. biskup Tadeusz Pieronek. Szczery, prawy, wierny ewangelii, filar apolitycznej katolickości, piewca demokracji parlamentarnej i praworządności. Był podporą dla katolików sprzeciwiających się doktrynerskim, apodyktycznym rządom obecnej władzy konsekwentnie zmierzającej do jednopartyjnej dyktatury z nonszalanckim lekceważeniem demokratycznego fundamentu demokracji jakim jest konstytucyjny podział władzy. Cześć Jego pamięci.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo