65 obserwujących
1209 notek
1199k odsłon
  1619   0

PiS wypowiada wojnę nauczycielskim związkom zawodowym

Ale nauczyciele mogą też postąpić mądrze.

a. związki nauczycielskie powinny się zjednoczyć we wspólnym froncie

b. od razu powinny podjąć współpracę z RPO i zacząć pisać skargę do TK o niekonstytucyjność pomysłów wunderteamu z Szucha, choćby złamanie  zasady proporcjonalności - obowiązki pracy rosną o 66%, a płaca o 30%, zasady subsydiarności (nakładanie obowiązków bez zapewnienia środków). Prócz tego układanie pozwów do sądów pracy. I cóż, jak nie TK, nie sądy pracy to SN albo TSUE w końcu te skargi uzna. Zresztą dotychczasowe orzecznictwo jest po stronie nauczycieli. Wielokrotnie zdarzało się, że czy dyrektor czy wójt nakazywał nauczycielom pracę z uczniami czy siedzenie w szkole określoną liczbę godzin. Zwykle sąd stawał po stronie nauczycieli nakazywał wypłaty świadczeń za pracę. Niedawno czytałem taki wyrok: dyrektorka kazała wuefiście opiekować się uczniami na zawodach poza jego planem godzin, motywując to innymi zadaniami na rzecz szkoły z 40-godzinnego tygodnia pracy. Nauczyciel założył sprawę i wygrał. 

c. zacząć przygotowywać ludzi do strajków głodowych w kuratoriach. Tak jak robiła to Solidarność w Krakowie. Tylko prawdziwych strajków, a nie rotacyjnie - zupkowych. Akurat tego jeszcze ta władza boi się. 

d. należy wejść w sojusz z wielkimi centralami związkowymi. Głównie z Solidarnością Dudy - bo ona jest przez ten rząd słuchana. Żadna wielka centrala związkowa nie może pozwolić sobie na precedens: arbitralne wydłużenie czasu pracy przez pracodawcę o 2h - z czego tylko 1h płatna. Bardzo wielu pracodawców chętnie skorzysta z takiego precedensu.


CO Z KONSERWATYWNĄ, PATRIOTYCZNĄ SZKOŁĄ

PiS wmawia swojemu elektoratowi, że takiej szkoły chce. Dotąd kończyło się to na słowach. Sądzę jednak, że Wunderteam prof. Czarnka to zmieni i ostatecznie skompromituje tę ideę. Bo, moim zdaniem, jeśli Wunderteam wdroży swoją reformę to sytuacja w szkołach będzie wyglądała tak: Większość nauczycieli będzie siedzieć karnie w szkołach i wkurzać się, że marnują swój czas, rzeźbią bzdury (uczniowie nie są tacy chętni by siedzieć w szkole po lekcjach jak wydaje się niektórym), są darmowymi niańkami bo taki kaprys miał face z Szucha i jego niewydarzeni kumple, co nie znają się na niczym, a zwłaszcza na szkole. Część podburzona przez różne organizacje pozarządowe będzie wyczyniać różne harce i brewerie. A min. Czarnek będzie wygłaszał sążniste mowy, że to przez lgbt, tvn, Putina i UE, że będzie twardo i ani kroku w tył, i Bóg Honor Ojczyzna, i cnoty niewieście!

I skończy się na niczym. Tzn. Czarnek pójdzie w odstawkę, bo nikt nie zaprasza na salony rzeźnika i kata i nie kłuje nim ludzkich oczu (w ten piękny sposób prezes pokaże kolejnemu ambitnemu politykowi PiS - który próbuje skutecznością zdobyć serca twardego elektoratu - jak bardzo jest malutki i jak niewiele znaczy ). A po nim nastanie człowiek nikt, albo kolejny reformator. Przetrwać mogą jedynie darmowe, ewidencjonowane godziny pracy nauczycieli w szkole. Tego akurat chce i PiS i PO.


Źródła

Dla zainteresowanych garść publikacji

Art. z Głosu Nauczycielskiego opisujący dość dokładnie propozycję Wunderteamu z Szucha: 

https://glos.pl/tak-mein-chce-poprawic-los-nauczycieli-pensum-wieksze-o-4-godziny-plus-8-godzin-pracy-na-rzecz-szkoly

Stanowisko nauczycielskiej Solidarności wobec propozycji MEiN

https://wiadomosci.wp.pl/podwyzki-dla-nauczycieli-to-mit-zwiazkowcy-nie-ma-zgody-na-propozycje-mein-6685660877703680a

Tabelka porównująca wynagrodzenie nauczyciela z 4 h ponadwymiarowymi dziś i po propozycjach (kwoty brutto, nie uwzględnia dodatku stażowego)

https://www.facebook.com/mynauczyciele/photos/a.2272374859463146/4727916850575589/  


UPD

Rozmowa z R. Proksą, długowiecznym szefem Solidarności oświatowej po spotkaniu z min. Czarnkiem

https://www.facebook.com/SKOiW/photos/a.162921053761065/4295811503805312/

Lubię to! Skomentuj99 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo