Blog
Zobacz jak kłamie Ewa Kopacz
foros
51 obserwujących 1041 notek 999013 odsłon
foros, 8 maja 2018 r.

Przełom w komisji AmberGold? Była trzecia grupa śledcza ABW.

380 0 0 A A A

Zeznania świadka nr 17 mogą być przełomowe jeśli chodzi o ocenę prac ABW w kwestii AmberGold. Grupa śledcza ustaliła istnienie gdańskiej ośmiornicy, gdy próbowała połączyć ją z AmberGold jej działania zostały wstrzymane przez podmioty spoza ABW

Dotychczas wiedzieliśmy, że sprawą ze strony ABW zajmowały się dwie komórki: delegatury Gdańsk i Warszawa. Obie nie robiły nic, a raczej robiły wiele by sprawie skręcić łeb. Przykłady: Gdańsk twierdzi, że zajmował się tylko piramidą finansową a wątkiem lotniczym Warszawa. Tymczasem Warszawa twierdzi, że nie było żadnego podziału kompetencyjnego i realizowała jedynie zadania zlecane przez Gdańsk, który tych zadań nie zlecał. Wyższe szczeble również twierdzą, że żadnego podziału nie było. Do zadań kierowano niewielu funkcjonariuszy, słabo i nie wiadomo do końca przez kogo zadaniowanych, rezultaty ich pracy były mizerne, jednocześnie to Warszawa rejestrowała wszystkie osoby inwigilowane w sprawie (prowadzonej ponoć przez Gdańsk), co umożliwiało jej kontrolę nad rozwojem śledztw, itp. itd.

Dziś dowiedzieliśmy się, że był również trzeci zespół ABW, tym razem podległy bezpośrednio gen. Bondarykowi i jemu bezpośrednio składający relacje. Zespół działał między latem 2012 a grudniem 2013, Zespół działał w tajemnicy przed Gdańskiem i Warszawą. Ustalił on, że

a. potwierdził istnienie tzw. gdańskiej ośmiornicy: powiązań między światem przestępczym, lokalnym biznesem, politykami, urzędnikami, aparatem ścigania, przymusu i wymiaru sprawiedliwości, byłych służb specjalnych.

b. potwierdził, że AmberGold był klasyczną firmą przestępczą

c. potwierdził, że nad działalnością AmberGold rozwinięty był parasol polityczny

d. potwierdził związki AmberGold z podmiotami niemieckimi

e. potwierdził próbę doprowadzenia do upadłości LOT

Zespół śledczy starał się zbadać operacyjnie powiązania gdańskiej ośmiornicy z AmberGold działania te zostały jednak wstrzymane przez podmioty spoza ABW w sierpniu 2013. O wstrzymaniu działań poinformował świadka nr. 17 zastępca szefa ABW płk Gawryszewski.

Grupa ze swoich działań sporządzała szczegółową dokumentację, która, jak można było wywnioskować, nie była znana - na pewno w całości - członkom komisji.

Jako ciekawostkę dodajmy, że świadek nr 17 starannie starał się ukryć info dot. jego tożsamości. Jednak pytania posłów opozycji dra Krzysztofa Brejzy i posła Zembaczyńskiego doprowadziły do ujawnienia tych szczegółów - szczególne zasługi ma tutaj poseł Zembaczyński, na pytania którego padły funkcja i data jej sprawowania przez świadka.

Opublikowano: 08.05.2018 18:43.
Autor: foros
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie


free counters </ script> WAU_small ('33nm7mbknmq3 ") </ script > a counter

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Kubuś Puchatek  Może Mateusz?
  • Jak można tak pisać o Jurku, przecież on tylu dzieciom pomógł
  • @Adam1952 na co?

Tematy w dziale Polityka