58 obserwujących
1091 notek
1062k odsłony
127 odsłon

Jan Olszewski - początek i koniec dekomunizacji

Wykop Skomentuj11

Prof. Antoni Dudek poświęcił, na S24, okolicznościową notkę Janowi Olszewskiemu: Pamięci Jana Olszewskiego.

W tej krótkiej notce w następujący sposób podsumowuje prof. Dudek rząd Olszewskiego:

W końcu 1991 r., Olszewski stanął na czele pierwszego rządu wyłonionego przez wybrany w pełni demokratycznie parlament. Mam nadzieję, że w kontekście jego śmierci, dyskusja wokół jego postaci nie będzie się koncentrowała wokół mitu upadku jego rządu. To prawda, że akcja lustracyjna przyspieszyła jego odwołanie o kilkanaście dni, może kilka tygodni. Jednak prawdą jest też to, że bez jej podjęcia mniejszościowy rząd Olszewskiego, przegrywający w Sejmie kolejne głosowania, nie mógł przetrwać w ówczesnych realiach konstytucyjnych i politycznych.

IMO to bardzo kontrowersyjny wpis autora, ongiś też bardzo kontrowersyjnej Historii politycznej Polski 1989 - 2005. Prof. Dudek zdaje się deprecjonować to co w odbiorze bardzo wielu jest znakiem firmowym Olszewskiego: akcję dekomunizacyjno - lustracyjną. Jeśli tak jest to moim zdaniem poważny błąd prof. Dudka. 

Dekomunizacja i lustracja - odejście od umowy okrągłego stołu. To znak firmowy rządu Olszewskiego. Po to on powstał, by te akcje przeprowadzić. To też najważniejsza akcja, którą ten polityk i ten rząd przeprowadził/usiłował przeprowadzić. Ważna dlatego, że uformowała ona na dziesiątki lat polską scenę polityczną. To wtedy - 4 czerwca - podczas nocy teczek uformowała się koalicja, która potem mniej lub bardziej jawnie rządzić będzie PL praktycznie po dzisiejsze czasy. SLD - PSL- Wałęsa-Tusk(KLD)- Geremek(UD) -Niesiołowski(elementy ZChN) - no cóż to jest jeśli nie dzisiejszy tzw. Antypis czy też Koalicja Europejska czy jak tam ja zwał? Od lewego czerwcowego to ta koalicja rządzi naszym krajem. A fundamentem spajającym te tak różne przecież programowo ugrupowania są nici personalnych powiązań summa jest oczywista: sprzeciw wobec dekomunizacji - obrona personalnych sieci powiązań stworzonych przez generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka i Moskwę, szerzej przez PRL. O ile lustrację kaleką, ułomną, właściwie karykaturę lustracji, jakoś zaakceptowano to naruszenie układów PRL-lowskich skutkuje natychmiastową mocną kontrakcją o czym przekonali się ostatnio i Antoni Macierewicz (dymisja z MON) i cały PiS (klęska w reformy sądów)

Dlaczego śmierć Olszewskiego jest też symbolem? Bo wraz z Olszewskim umiera też i idea przewodnia sił tworzących jego rząd. Idea dekomunizacji. A jej największa zorganizowana siła zdaje się teraz zrzucać maskę i jawnie już przechodzić na pozycje ideowe koalicji antydekomunizacyjnej. 

Tutaj więc tkwi podstawowy błąd w tekście prof. Dudka. Próba dekomunizacji, lustracji to najważniejsza akcja polityczna rządu Olszewskiego. Jej klęska zadecydowała o upadku politycznym I premiera I demokratycznego rządu III RP. Zaś argument, że i bez akcji lustracyjnej rząd Olszewskiego upadłby jest argumentem chybionym. Bo rząd Olszewskiego nie miał większości parlamentarnej właśnie dlatego, że próbował tę akcję podjąć.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka