Blog
Zobacz jak kłamie Ewa Kopacz
foros
52 obserwujących 1048 notek 1005638 odsłon
foros, 10 lutego 2019 r.

Jan Olszewski - początek i koniec dekomunizacji

109 11 0 A A A

Prof. Antoni Dudek poświęcił, na S24, okolicznościową notkę Janowi Olszewskiemu: Pamięci Jana Olszewskiego.

W tej krótkiej notce w następujący sposób podsumowuje prof. Dudek rząd Olszewskiego:

W końcu 1991 r., Olszewski stanął na czele pierwszego rządu wyłonionego przez wybrany w pełni demokratycznie parlament. Mam nadzieję, że w kontekście jego śmierci, dyskusja wokół jego postaci nie będzie się koncentrowała wokół mitu upadku jego rządu. To prawda, że akcja lustracyjna przyspieszyła jego odwołanie o kilkanaście dni, może kilka tygodni. Jednak prawdą jest też to, że bez jej podjęcia mniejszościowy rząd Olszewskiego, przegrywający w Sejmie kolejne głosowania, nie mógł przetrwać w ówczesnych realiach konstytucyjnych i politycznych.

IMO to bardzo kontrowersyjny wpis autora, ongiś też bardzo kontrowersyjnej Historii politycznej Polski 1989 - 2005. Prof. Dudek zdaje się deprecjonować to co w odbiorze bardzo wielu jest znakiem firmowym Olszewskiego: akcję dekomunizacyjno - lustracyjną. Jeśli tak jest to moim zdaniem poważny błąd prof. Dudka. 

Dekomunizacja i lustracja - odejście od umowy okrągłego stołu. To znak firmowy rządu Olszewskiego. Po to on powstał, by te akcje przeprowadzić. To też najważniejsza akcja, którą ten polityk i ten rząd przeprowadził/usiłował przeprowadzić. Ważna dlatego, że uformowała ona na dziesiątki lat polską scenę polityczną. To wtedy - 4 czerwca - podczas nocy teczek uformowała się koalicja, która potem mniej lub bardziej jawnie rządzić będzie PL praktycznie po dzisiejsze czasy. SLD - PSL- Wałęsa-Tusk(KLD)- Geremek(UD) -Niesiołowski(elementy ZChN) - no cóż to jest jeśli nie dzisiejszy tzw. Antypis czy też Koalicja Europejska czy jak tam ja zwał? Od lewego czerwcowego to ta koalicja rządzi naszym krajem. A fundamentem spajającym te tak różne przecież programowo ugrupowania są nici personalnych powiązań summa jest oczywista: sprzeciw wobec dekomunizacji - obrona personalnych sieci powiązań stworzonych przez generałów Jaruzelskiego i Kiszczaka i Moskwę, szerzej przez PRL. O ile lustrację kaleką, ułomną, właściwie karykaturę lustracji, jakoś zaakceptowano to naruszenie układów PRL-lowskich skutkuje natychmiastową mocną kontrakcją o czym przekonali się ostatnio i Antoni Macierewicz (dymisja z MON) i cały PiS (klęska w reformy sądów)

Dlaczego śmierć Olszewskiego jest też symbolem? Bo wraz z Olszewskim umiera też i idea przewodnia sił tworzących jego rząd. Idea dekomunizacji. A jej największa zorganizowana siła zdaje się teraz zrzucać maskę i jawnie już przechodzić na pozycje ideowe koalicji antydekomunizacyjnej. 

Tutaj więc tkwi podstawowy błąd w tekście prof. Dudka. Próba dekomunizacji, lustracji to najważniejsza akcja polityczna rządu Olszewskiego. Jej klęska zadecydowała o upadku politycznym I premiera I demokratycznego rządu III RP. Zaś argument, że i bez akcji lustracyjnej rząd Olszewskiego upadłby jest argumentem chybionym. Bo rząd Olszewskiego nie miał większości parlamentarnej właśnie dlatego, że próbował tę akcję podjąć.

Opublikowano: 10.02.2019 11:05.
Autor: foros
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Podpisz petycję #MuremZaRachoniem
free counters </ script> WAU_small ('33nm7mbknmq3 ") </ script > a counter

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @wiesława  na pewno Wałęsa chciał odwołania rządu Olszewskiego, ale czy miał odpowiednią...
  • @fgb jeśli już to chadecka
  • @nadziak  a I prezes Sądu Najwyższego?

Tematy w dziale Polityka