Blog
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich Partner: Stowarzyszenie 614. P
88 obserwujących 335 notek 1045081 odsłon
Forum Żydów Polskich, 30 października 2017 r.

"Odbijanie" Ireny Sendlerowej

1982 53 0 A A A
Irena Sendlerowa w ostatnim roku życia (fot. P.Jędrzejewski))
Irena Sendlerowa w ostatnim roku życia (fot. P.Jędrzejewski))


Nie czytałem jeszcze książki Anny Bikont o Irenie Sendlerowej, ale przeczytałem wywiad z autorką w weekend.gazeta. Reaguję więc wyłącznie na ten wywiad.

Autorka podaje, jako ODKRYCIE, rzeczy oczywiste, o których wszyscy wiedzieli od lat: na przykład, że Sendlerowa nie uratowała SAMA dzieci z getta, że pomagała jej grupa ofiarnych i odważnych ludzi, w tym szczególnie kobiet (Irena Sendlerowa wielokrotnie podkreślała ich rolę i mówiła, że bez nich nic by nie zdziałała!), że jej poglądy były PPS-owskie (o tym też Sendlerowa mówiła - wspominając ojca i jego etyczne oraz polityczne przekonania, które ją ukształtowały).

Bikont w wywiadzie wypowiada się w TRIUMFALISTYCZNYM i WOJOWNICZYM tonie: "I to jest dzisiaj największy paradoks, że ta ateistka i socjalistka z krwi i kości stała się idolką prawicy i Kościoła. Czas ją z tych rąk odbić.".

Chwileczkę!: Sendlerowa wcale nie stała się "idolką prawicy i Kościoła". To nie jest prawda. To jakiś absurd. Sendlerowa była - I JEST! - uniwersalną bohaterką, bohaterką dla ludzi po KAŻDEJ stronie politycznego i światopoglądowego spektrum. Nikt jej nie zawłaszczał, nikt nigdy nie ukrywał jej lewicowych poglądów, nie przypisywał jej fałszywie powiązań prawicowych lub religijnych. Gdy zbieraliśmy (Forum Żydów Polskich) podpisy pod petycją w sprawie Nobla dla Sendlerowej (2007), podpisywali ludzie z każdego ugrupowania politycznego, z każdej opcji światopoglądowej. Powtarzam: żadna prawica, ani żaden Kościół nigdy jej sobie nie przywłaszczały. Tak więc rzekome "odbijanie Sendlerowej z rąk prawicy i Kościoła" wygląda na udawanie, na jawną manipulację. To ustawianie sobie "słomianego chochoła" do bicia. Kreowanie "fejkowego" przeciwnika.


Paweł Jędrzejewski

http://www.fzp.net.pl/opinie/odbijanie-ireny-sendlerowej


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieNa widoczne niżej odnośniki i miniatury WARTO kliknąć!
Forum Żydów Polskich

Facebook FŻP

Stowarzyszenie 614. Przykazania


Coś do poczytania:
książka naszego kolegi redakcyjnego
Pawła Jędrzejewskiego

Judaizm bez tajemnic

Free counters!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Ignacy Baczewski Różni nas poczucie politycznej poprawności? Raczej nie....
  • @Ignacy Baczewski Pana wypowiedź została usunięta, ponieważ nazwał Pan w niej Owsiaka -...
  • @Teutonick  Europejska. Wyłącznie honorowa i symboliczna :) PJ

Tematy w dziale Polityka