8 obserwujących
165 notek
97k odsłon
1137 odsłon

Procedury sąsiada zza Odry zabezpieczają niezależność sędziowską, a Dobrej Zmiany nie.

Wykop Skomentuj139

Także nie wspomnę o tym, że nasza Konstytucja jasno stanowi ile osób do KRS może wybrać Sejm, a dodatkowych uprawnień jedna konstytucyjna władza wobec innej nie może w żadnym razie domniemywać, poza tymi jasno w Ustawie Zasadniczej wyłożonymi. Bo przecież Konstytucja nie zabrania wyboru sędziów, przedstawicieli władzy sądowniczej, do KRS przez Sejm ( z czego dobrozmieńcy wysnuwają prawo władzy ustawodawczej do takiego wyboru ), tak samo jak nie zabrania przez inny organ władzy, a nawet bezpośrednio przez np. Nowogrodzką!? 

Ale co najważniejsze CDU/CSU nie rządzą samodzielnie w Bundestagu, jak Zjednoczona Prawica Sejmem i Prezydentem RP, więc takie ustawy jak nasze trzy sądowe ( o sądach powszechnych, KRS i SN ) w żadnym razie przez tamtejszy parlament by nie przeszły.

Bo sam KRS nie stanowi problemu.

Zagrożeniem dla niezależności władzy sądowniczej w Polsce jest dopiero ów KRS w połączeniu z nowymi izbami w Sądzie Najwyższym, szczególnie z Izbą Dyscyplinarną, złożoną z wiernych żołnierzy Kaczyńskiego i Ziobry, z reguły miernot sędziowskich, często skompromitowanych dyscyplinarkami czy nawet aferami, więc pałającymi żądzą rewanżu wobec swoich kolegów po fachu, którzy niegdyś odpowiednio ich ocenili, czyli łatwo i chętnie dający się kierować przez polityczne centrum. Nie dziwota więc, że skład z tej Izby, złożony z byłego radcy prawnego i notariusza wsparty przygodnym ławnikiem skazuje dyscyplinarnie wzorową sędzinę z 35-letnim stażem za niezawisłe orzeczenie!?  Gdy tymczasem faworyt władzy z Suwałk, złapany z 1,8 promila alkoholu na prowadzeniu samochodu, którym spowodował wypadek po którym uciekł, i to zaraz po orzekaniu w sądzie, do tej pory pobiera wysokie wynagrodzenie z tamtejszej okręgówki. Izba Dyscyplinarna wedle dobrozmianowej recepty jest także sędzią w sprawach dotyczących swoich członków, czyli kilkunastoosobową grupą trzymającą władzę nad całym polskim sądownictwem. Właśnie przyjęła do orzeczenia kwestię czy wszyscy jej sędziowie zostali prawidłowo wybrani bo KRS został wybrany wyłącznie przez polityków. Wyrok jest oczywisty jak każdy, gdy orzeka się w swojej sprawie.

A gdyby nawet jakoś udało się przepchnąć przez parlament niemiecki gwałcące niezależność sądowniczą ustawy, jak zrobił to u nas obóz władzy, to z mety zdelegalizowałby je Federalny Trybunał Konstytucyjny (FTK), a w jego przypadku i to w żadnym razie nie można perorować że i on jest czy może być zdominowany przez CDU/CSU.

Wybór bowiem sędziów do Karlsruhe następuje większością 2/3 Bundestagu do jednej połówki tego trybunału i taką samą Bundesratu do drugiej, a kadencja trwa 12 lat, co oznacza że żadna partia (nawet w koalicji CDU i CSU ), która nawet zdominowałaby po jednych wyborach Bundestag nie miałaby najmniejszej szansy zrobić takiej masakry z niemieckim sądem konstytucyjnym jak partia Kaczyńskiego zrobiła z polskim.

Na dodatek prezes FTK nie ma takich uprawnień, a w każdym razie nie robi takich ustawek jak Przyłębska, która np. ustanawia 3-osobowy skład orzekający ( złożony z najwierniejszy ziobrowych żołnierzy, w tym dublerów ), który wyłącza z orzekania trzech niepokornych sędziów i nie wyłącza sędziego Warcińskiego w orzekaniu nad zmianą ustawy o zgromadzeniach, mimo że ów wcześniej recenzował ją jako dyrektor Biura Analiz Sejmowych, gdy ją uchwalano na Wiejskiej. Jakie mamy tego skutki to widać choćby po awanturze z Guzikiewiczem i skandalicznej decyzji pisowskiego wojewody w Gdańsku. 

Albo wręcz ustawia cały skład, z pominięciem jakiegokolwiek sędziego, nie wybranego w ciągu ostatnich 3,5 lat, który legalizuje Krajową Radę Sądownictwa, choć dobrze wie, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za chwilę wyjmie go spod prawa wspólnotowego, a przez to i polskiego.

Czyli jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i trzeba poradzić wiceministrowi Wójcikowi, by nie kompromitował więcej Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej, jak ów pistolet od Ziobry, który zażądał usunięcia z orzekania prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej!?

Wykop Skomentuj139
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo