23 obserwujących
730 notek
971k odsłon
  1334   1

Nie ma czegoś takiego jak salut rzymski. To wymysł, tragiczna pomyłka

image

Salut rzymski? Nie ma czegoś takiego, bo nikt nie wie jak pozdrawiano się w starożytnym Rzymie.

Bzdura, jakoby w starożytnym Rzymie pozdrawiano się wyciągniętą ręką, wzięła się z obrazu "Przysięgi Horacjuszy" z 1784 roku, autorstwa Jacques'a-Louis Davida.

Mit o salucie rzymskim przejęła kultura popularna na przełomie XIX i XX w. w sztuce i filmach, które przedstawiały salut jako starożytny rzymski zwyczaj. Najważniejszym filmem, który upowszechnił tę nieprawdę, jest włoska superprodukcja, niemy film "Cabiria" z 1914 roku, do którego napisy napisał nacjonalistyczny poeta Gabriele d'Annunzio, a który w 1919 roku rzekomy salut rzymski rozpowszechnił wśród włoskich faszystów.

Zresztą, ten film m.in. pokazuje, jak paru ludzi, w tym silny czarny niewolnik (aktor był biały, ale pomalowany na czarno), ratuje dziecko przeznaczone na ofiarę pogańskiemu bożkowi Molochowi. Posąg Molocha był wzorem dla tego posągu, który został wystawiony niedawno w rzymskim Koloseum, miejscu kaźni chrześcijan.

Gest o nazwie „Salut Rzymski” od wielu lat stosowany był przez rasistowski i antykatolicki Ku Klux Klan w południowych stanach USA.

Gest otwartej ręki w mowie ciała (m.in. w filmie "Cabiria") oznacza uczciwość, otwartość, szczere, dobre, pozytywne intencje.

Jak zauważył pewien amerykański badacz (film jest na YT ale nie pamiętam nazwiska), cechą wszystkich –izmów jest kolektywizm, i to jest właśnie wspólna cecha faszyzmu, nazizmu i komunizmu. Samodzielne myślenie dla tych systemów jest wrogie. Grupa-większość, ma zawsze rację.

Zresztą, pamiętam nazistowski ruch skinowski z lat 90-tych w Polsce i reprezentujący go "nazi skins" – najbardziej znienawidzoną subkulturę. Znienawidzoną nawet przez skinów-narodowców. Polacy-naziści? To oksymoron. Rozumiem, że jako Polacy mamy frustrację z powodu naszej historii, jak zostaliśmy potraktowani w XX wieku (dziś byłoby nas ponad 55 milionów), ale nie tak ma wyglądać leczenie kompleksów.

"Nazionale" po włosku oznacza „krajowy”. Jednak pojęcie „nazizm” wywodzi się z „nationalsozialismus”, co z niemiecka oznacza narodowy socjalizm – to hańbiąca niemiecka ideologia uważająca Polaków za podludzi. Ideologia baranów, którzy sami mieli wiele kompleksów ze swoim poprapranym ideologiem jebni....ym Adolfem.

Uważanie się za polskiego nazistę, to nic innego jak zdrada, wyrażana przez sfrustrowanych i zakompleksiałych debili, pragnących być na miejscu niemieckich morderców-barbarzyńców.

A tak w ogóle, nazizm to okultyzm. Gdy nazistowskie świnie zaczęły przegrywać pod Stalingradem, degenerat Himmler rozpętał piekło Holocaustu, ofiary całopalnej składanej swoim popapranym niemieckim bożkom.

A zresztą, proszę pooglądać filmy pokazujące Hitlera z wyciągniętą ręką – „przewodnik” (fuhrer) zachowywał się jak nienormalny. Naziści z poparciem swojego narodu przeprowadzili akcję T4, polegającą na mordowaniu osób upośledzonych i chorych psychicznie. Tymczasem sami powinni być leczeni w zakładach zamkniętych.


Poniżej: tzw. salut od dawna używany jest przez Ku Klux Klan

image


Salut Rzymski we włoskim filmie w filmie "Cabiria" z 1914 roku:

image

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura