Fot. Zrzut ekranu
Fot. Zrzut ekranu
Romuald Kałwa Romuald Kałwa
2161
BLOG

Do kogo należy polska gospodarka. Kto wygrywa przetargi w Polsce?

Romuald Kałwa Romuald Kałwa Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Polska gospodarka znana jest z tego, że nie mamy żadnej światowej marki, a polscy pracownicy we własnej ojczyźnie są traktowani jako ludzie II i III kategorii. Zarabiają tak mało, że wciąż emigrują za granicę. Czy wrócą? Jeśli w Polsce nic się nie zmieni, to nie wrócą.

"W Polsce zarejestrowanych jest 54 126 aktywnych spółek kapitałowych z udziałem kapitału zagranicznego - według stanu na dzień 5 października 2017 r.

W 2015 r. powstało takich spółek 6706 a w 2016 r. 7122, a w 2017 r. 5014.

Najsilniej nowych zagranicznych inwestorów przyciąga woj. mazowieckie 44,24%, małopolskie 8,09% i dolnośląskie 8,09%".

image

Zachęcam do zapoznania się z tabelami na stronie, np. z liczbą miejscowości "w których siedzibę ma min. 50 firm z kapitałem zagranicznym":

image

Źródło: http://www.coig.com.pl/inwestorzy-zagraniczni-w-polsce.php

Natomiast na poniższym rządowym portalu znajdziecie Państwo szczegółowe raporty, ile w poszczególnych latach było inwestycji, i tak w 2017 w Polsce zainwestowało 2464 firmy:

https://www.paih.gov.pl/publikacje/inwestorzy_zagraniczni_w_polsce

Ile z tych firm rzeczywiście zainwestowało swoje pieniądze w Polsce, a ile tylko, niczym zagraniczne hipermarkety, zmieniło właściciela, aby nie płacić w Polsce podatków, tego raporty nie podają.

                                                               Nikt nic nie wie

Ile w Polsce działa firm? Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej podaje, że w 2017 r. zarejestrowano 359.583 firm, "w tym firm powstałych z przekształcenia i nie będący przedsiębiorcami".

Źródło: http://www.coig.com.pl/nowe-firmy-w-polsce_2016_2015_2014_2013.php

"Według danych PARP w Polsce zarejestrowane jest 2,2 mln podmiotów, z których można wyodrębnić dwie zasadnicze grupy - firmy duże oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP). Niestety nie zgadza się to z raportem Small Business Act, który na podstawie danych z lat 2005-2011 wliczył, że liczba firm w Polsce wynosi":

    Mikro 1 339 817
    Małych 41 961
    Średnich 14 930
    Dużych 3 175

Źródło: http://www.firmowabaza.pl/informacje-gospodarcze/ile-jest-w-polsce-firm

Wniosek jest więc taki, że średnie i duże firmy powstające w Polsce są przede wszystkim pochodzenia zagranicznego i to one, nieco sztucznie tworzą Produkt Krajowy Brutto, który w 2016 r. wynosił:  12.372,42 USD za 2016 r., a więc znacznie mniej niż w 2014 r., choć przy mniejszej liczbie ludności: 14.341,67 USD.

Poniżej tabela Międzynarodowego Funduszu Walutowego i szacunkowe PKB Polski za 2018 i 2019 rok:

image

Źródło: http://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2018/01/weodata/weorept.aspx?sy=...

Mam nadzieję, że nowe podatkowe służby specjalne, które powstają - Krajowa Administracja Skarbowa - o niezwykle szerokich uprawnieniach:

"Prowadzenie spraw z pominięciem policji, dostęp do informacji o rachunkach bankowych osób fizycznych oraz do danych o osobach podróżujących pociągami, samolotami i statkami. To tylko niektóre z nowych uprawnień, jakie mają otrzymać funkcjonariusze KAS".

źródło: https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skarbowe-sluzby-specj...

... nie będą wykorzystane do prowadzenia walki politycznej i pastwienia się nad zwykłym obywatelem, a będą uczciwie pracowały nad zapewnieniem uczciwości finansowej firm zagranicznych względem naszego państwa (generujących podobno połowę polskiego PKB) i suwerena, którym jesteśmy my - zwykli Polacy, okradani przez różnego rodzaju "zagraniczne instytucje finansowe".

                   "Największe budowlane przetargi wygrywają zagraniczne firmy

Polski rynek budowlany jest siódmym co do wielkości i jednym z najszybciej rozwijających się w UE - wynika z raportu Euroconstruct. Pomimo tego w gronie największych firm budowlanych w Europie brakuje tych z Polski, a największe przetargi w naszym kraju wygrywają firmy zagraniczne.

(...) wartość polskiego rynku budownictwa wyniosła w 2014 roku 43 mld euro.
(...)
Niestety, w tegorocznym rankingu firmy Deloitte analizującym największe firmy budowlane w Europie znalazła się tylko jedna polska firma. Wśród 50 przedsiębiorstw z największymi przychodami jest jedynie Polimex Mostostal, który jednak zamyka stawkę i którego wyniki znacznie odbiegają od pozostałych, wyżej plasowanych.
(...)
Tymczasem w Polsce największe przetargi często wygrywają duże zagraniczne firmy. Przedsiębiorstwom rodzimym wciąż przypada rola podwykonawców, którzy nierzadko mają problem z utrzymywaniem płynności finansowej".

                                                               Na zakończenie

Nie muszę dodawać, że zagraniczne firmy wywożą z Polski euro, a nie złotówki (co by się jeszcze Polsce stosunkowo opłacało). Po to euro idą do "polskich banków", które z kolei idą wymienić złotówki na euro do NBP, które zapożycza się w tym celu za granicą. W ten sposób, Euro i dolar, ma również sztucznie zawyżaną wartość, co podnosi wartość eksportowanych z Polski produktów i koszty pracy w Polsce.

Opracował: Romuald Kałwa

Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka