22 obserwujących
662 notki
890k odsłon
6958 odsłon

Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf miał popełnić samobójstwo

Instytut Konfucjusza w Opolu
Instytut Konfucjusza w Opolu
Wykop Skomentuj11

To wielka strata dla opolskiej, polskiej, ale i światowej nauki. W nocy ze środy na czwartek zmarł wybitny naukowiec i animator, prof. dr hab. inż. Marek Tukiendorf. To nie są czcze słowa pisane na okoliczność śmierci. Prof. był kontaktowym człowiekiem, którego miałem zaszczyt poznać na ceremonii rozdania Laurów Umiejętności i Kompetencji w 2016 r., gdy założony przeze mnie portal otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Opolskiej Izby Gospodarczej. Profesor był trzykrotnym laureatem tej nagrody za wkład w rozwój lokalnego środowiska akademickiego.

Profesor urodził się października 1964 r. w Polskiej Cerekwi. Był chemikiem, specjalizował się w inżynierii i aparaturze chemicznej. Funkcję rektora Politechniki Opolskiej sprawował drugą kadencję (2016-2020).

Profesor zmarł w nocy ze środy na czwartek. Na razie nie są znane przyczyny śmierci. Był wiceprzewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Pełnił rolę Przewodniczącego Komisji Stałej ds. Współpracy Międzynarodowej w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Czytelnika zainteresuje fakt, że prof. Marek Tukiendorf Koordynował powstanie Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza w Opolu. Profesor był wizjonerem.

https://ik.po.opole.pl/

„Współdzieli funkcję przewodniczącego polsko-chińskiego konsorcjum akademickiego (Sino-Polish University Consortium) zrzeszającego 14 chińskich i 12 polskich uczelni. W 2016 roku, z rąk wicepremier Chin - Liu Yandong, otrzymał wyróżnienie Individual Performance Excellence Award za zasługi dla Instytutu Konfucjusza. W grudniu 2017 r. został Honorowym Profesorem Politechniki Pekińskiej” (Wiki).

Na stronie Instytutu czytamy:

„Centrum Współpracy Polska-Chiny – Instytut Konfucjusza to instytucja pożytku publicznego, której misją jest promowanie języka i kultury chińskiej. Instytut działa nie tylko na rzecz uczelni, ale całej społeczności regionu. Opolski ośrodek jest jedną z 200 tego typu placówek na świecie, stowarzyszonych w międzynarodowej sieci, których siedziba główna – Hanban (Biuro Międzynarodowej Rady Języka Chińskiego) mieści się w Pekinie.

W skład zarządu organizacji Hanban wchodzą przedstawiciele 12 komisji oraz ministerstw rządu chińskiego. Hanban jest organizacją non-profit podporządkowaną chińskiemu Ministerstwu Edukacji, której celem jest upowszechnianie dorobku chińskiej kultury i języka. Jej powstanie było odpowiedzią na rosnące w świecie zainteresowanie nauką języka chińskiego. Według szacunków, języka chińskiego uczy się obecnie 25 milionów obcokrajowców i liczba ta stale rośnie”.

W 2016 r. był inicjatorem i organizatorem konferencji „One Road, One Belt”:

„W związku z wartym 40 miliardów dolarów projektem wskrzeszenia legendarnego, jedwabnego szlaku i niesionej za jego pośrednictwem współpracy kulturowej, naukowej i gospodarczej, Politechnika Opolska organizuje 25 lutego konferencję z udziałem przedstawicieli rządu Polski i Chin, władz regionu i ekspertów reprezentujących współorganizujące konferencję gremia: Związek Uczelni Śląskich, Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polski i Instytutu Konfucjusza”.

Niestety, profesor, jak na wybitną osobę przystało, miał również wrogów. Nie chcę przytaczać teraz nazwisk, ale mam wrażenie, że był niszczony przez niektórych, stosunkowo wysoko postawionych i politycznie mocno umocowanych osób związanych ze środowiskiem naukowym.

Czy jego organizm nie wytrzymał presji? Powinno być śledztwo w sprawie Jego śmierci, które dokładnie wyjaśni jej okoliczności.


Dopisek o godz. 14.05

Radio Opole w serwisie o godzinie 14.00 podało, że ciało profesora zostało znaleziono powieszone w jednym z opolskich bloków:

Według ustaleń prokuratury, prof. Marek Tukiendorf najprawdopodobniej powiesił się. Doszło do tego wczoraj około godziny 22:30. Ciało ujawniono w piwnicy jednego z opolskich bloków. 

Nie żyje rektor Politechniki Opolskiej

Śledczy przeprowadzą teraz sekcję zwłok, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Prokuratorzy przeprowadzą postępowanie, którego celem ma być ustalenie, czy było to wyłącznie samobójstwo, czy brały w tym udział osoby trzecie.

- Nie możemy wykluczyć tego wątku, biorąc pod uwagę to, że toczyły się w związku z tą osobą postępowania w prokuraturze - mówi rzecznik opolskiej prokuratury Stanisław Bar.

- Miał on osoby sobie nieprzychylne. Te okoliczności powodują, że zostanie przeprowadzone postępowanie, które wyjaśni czy w śmierć tej osoby, były zamieszane inne osoby. Na tę chwilę nie wykluczamy żadnej wersji. Czy mamy do czynienia z namową lub udzieleniem pomocy przy akcie samobójczym, czy samo bezpośrednie doprowadzenie do tego aktu - mówi rzecznik Bar.


Obiektywizm dziennikarski nakazuje nadmienić, że w Sądzie Rejonowym w Opolu toczyło się pięć spraw przeciwko profesorowi.


--------------------------------------------------------------------------------------------------

Prokuratura Opolska umorzyła postępowanie przeciwko grupie siedmiu naukowców Politechniki Opolskiej realizujących projekt naukowy finansowany przez NCBiR. Dotyczyło ono trzech wątków: zmowy przetargowej, wyłudzenia dotacji oraz plagiatu. Jest kolejne śledztwo w sprawie Politechniki Opolskiej. W sumie już... 

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości