Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
119 obserwujących
1445 notek
1823k odsłony
2314 odsłon

Gdzie jest liść?

Wykop Skomentuj14

99% blogowych notek dotyczących katastrofy smoleńskiej, analizujących ją, przedstawiających różne hipotezy, różne teorie, przedstawiających różne scenariusze, podających różne fakty, pseudofakty, zdjęcia, opisy, zmyślenia, schematy, zeznania, stenogramy, wykresy, prawdę, nieprawdę itd… nie służy wyjaśnieniu przyczyn tej katastrofy, ale służy utrudnieniu zrozumienia tego, co się naprawdę wydarzyło.

99% artykułów w prasie dotyczących katastrofy smoleńskiej służy temu, by utopić prawdę w morzu kłamstw i przeinaczeń. Mnogość teorii, nadreprezentacja tematu, nadpobudliwość komentatorów – wszystko to czyni z nas dzieci we mgle.

99% informacji o katastrofie smoleńskiej, to budowanie lasu, by ukryć liść, to generowanie sztucznej mgły, by ukryć paproch, który był jej jądrem kondensacji.

99% danych, które docierają do nas w kwestii katastrofy smoleńskiej służy temu, byśmy zmarnowali czas na analizowanie tych danych i nie mieli czasu na poznanie istoty sprawy, byśmy się zniechęcili do badań, byśmy się przestali tym interesować.

Już nie znajdziemy liścia w tym gąszczu, w tym buszu, który zasadzono i który ciągle rośnie. Ale pozostało nam jedno – rozpoznanie tych, którzy najbardziej intensywnie uczestniczą w tej dezinformacji. Im ktoś więcej pisze o katastrofie smoleńskiej, im więcej przedstawia faktów, interpretacji, informacji, teorii, scenariuszy – tym bardziej mąci, tym intensywniej sadzi las, by ukryć liść.

Żadne poszukiwania już nie pomogą – liść został skutecznie ukryty. Wszelkie tropy i ślady zostały już przez miliony poszukiwaczy zadeptane – wygenerowali oni miliardy nowych fałszywych śladów i tropów.

Dobry śledczy może, a nawet powinien, mieć wiele hipotez. Ale gdy je publikuje, gdy przedstawia szerokiej publiczności, to powinien każdą z nich publikować osobno, powinien każdej przypisać inny kryptonim i powinien osobno pod każdą z nich gromadzić argumenty za i przeciw.

Gromadzenie wielu teorii pod jednym pseudonimem, a nawet w jednej notce, służy dezinformacji, służy zaciemnieniu. Ruscy ściemniają, Polacy ściemniają, blogerzy ściemniają, dziennikarze ściemniają, politycy ściemniają, naukowcy ściemniają, wszyscy ściemniają - generują sztuczną mgłę by liścia nie znaleźć.

Grzegorz GPS Świderski


Pięć dogmatów demokracji <- poprzednia notka
następna notka -> Aforyzmy Kisiela

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka